Časový posun (1979)

Nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit film pojednávající o vojenské jednotce, která se propadne časem kamsi do 18.stol. a rozhodne se vstoupit do dění a bojů. Doporučení, které mě ke snímku přivedlo, jsem bral s velkou rezervou, přesvědčilo mě až jméno Sonnyho Chiby. Byť má film přes 2 hodiny, uteče jako voda; humoru je uměřené množství, směrem ke konci ho znatelně ubývá. Chiba bohužel nemá příliš akčních scén a ani jednu velkou bojovou, přes své nepříliš výrazné herectví však roli ztvárňuje dobře (oni to vojáci s mimikou nepřehánějí ani ve skutečnosti;). Nejvíce herecky exceluje tradičně dobrý Isao Natsuyagi (Samurai Wolf, Onimasa, The Wolves...) v roli Kagetory - v momentě, kdy poprvé spatří moderní zbraně, rozehraje skutečný herecký koncert. Bitevní scény jsou propracované a zábavné, rozhodně nelze mluvit o nízkorozpočtovém snímku. Ani ne tak špatný, jako spíše průměrný scénář, je tím jediným, co mi brání dát plný počet.

Kenju giga (1970)

Má francouzština je příliš chabá, než abych většině vyřčeného porozuměl. Až se dostanu k otitulkované verzi, dost možná půjdu s hodnocením nahoru. Jak výtvarná, tak hudební stránka, nejsou pro Kawamota typické, přesto je považuji za velmi zdařilé. Btw chrtí závod je jako metafora skutečně vtipný.

Cesta (1973)

Netypický, přesto však rozpoznatelný, Kawamoto. Přes změnu techniky působí výsledné dílo zcela profesionálně, obrazy jsou skutečně působivé, až přesycené symbolikou. Rovněž hudba, ač velmi silná, je jiná, než na jakou jsme si zvykli. Jako anglický název bývá častěji uváděn "Travel", což obsah filmu vystihuje podstatně lépe, než zde uvedený "The Trip" (byť uznávám, že jde o vtipný dvojsmysl:). Tato krásná parafráze na dospívání se patrně odkazuje i k několika skutečným událostem, bohužel jsem však neměl možnost vidět otitulkovanou verzi (textu se, nicméně, vyskytuje opravdu málo).

Démon (1972)

Asi nejznámější Kawamotovo dílko. Krátký, vypointovaný, tadiční horrorový příběh rozhodně nenudí, zpracování je nádherné, zvláště skvostné jsou loutky a hudební kulisa, která zdůrazňuje přesný rytmus snímku. Asi optimální vstup do světa Kawamotovy tvorby.

Trhání větví zakázáno (1968)

Roztomilá, vtipná a poučná povídka o vymáhání, dodržování a porušování pravidel. Hudební podkres s obrazem perfektně koresponduje a celý příběh dokonale rytmizuje. Loutky jsou nádherné, animace i namluvení postav vynikající. Pro Evropana dost možná nejsnáze stravitelná Kawamotova práce.

Kirjúin Hanako no šógai (1982)

Hideo Gosha opět nezklamal a servíruje nám plnými hrstmi působivou atmosféru světa yakuzy raného 20.stol. Tatsuya Nakadai v roli kmotra nemá chybu, jeho neskutečná mimika je zde naplno využita. Působivé obrazy přinášejí hořké náhledy do života a pádu mocné mafiánské rodiny. Zpracování je perektní, plynutí přirozeně dynamické a příběh silný (a v dnešní odcizené době "survival" kapitalismu á la Chicago 30-tých let, vlastně i tématicky aktuální). Nějaké výtky bych našel, ale mám skutečně silné puzení dát *****, takže to udělám..

Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro (1974)

Již druhá změna režiséra sérii nijak nepoškodila, šestý díl je důstojným zakončením. Velmi pěkné a osvěžující jsou např. bitvy na sněhu a byť tato epizoda nejde nijak do hloubky, je našlapaná tradičně skvělou akcí a plná zábavných nápadů.

Kozure Ókami: Meifumandó (1973)

Misumiho návrat do režisérského křesla je více než obstojný a jeho poslední účast na sérii dopadla výborně. Stylizace dosahuje maxima, spolu s dvojkou (a částečně šestkou) asi nejvíce evokuje komiksový styl. Kočárek už začíná být skutečně mocný:D...

Kozure Ókami: Oja no kokoro ko no kokoro (1972)

Čtvrtý díl LW bývá označován jako nejslabší. To se mi těžko posuzuje, rozhodně jej však nepovažuji za slabý. Více prostoru dostává Daigoro. Akční scény jsou možná trošku méně našlapané, než jsme si zvykli u Misumiho (sice nijak zvlášť znatelně, citelná část jich ale probíhá ve tmě a rozlišit, co se děje, je občas na hranici lidských možností). Přesto však není kvalitativní pád zdaleka takový, abych šel s hodnocením dolů.

Sakura no mori no mankai no šita (1975)

Horrorový příběh zajímavě kombinující několik klasických motivů, z nichž je však vytvořen výrazně originální celek. Atakováno je napětí, nikoli žaludek, tajemno je umocněno skvěle zvoleným prostředím. Občasné decentně humorné momenty nijak nenarušují plynutí snímku, který diváka ihned vtáhne do své mysteriózní, snové atmosféry, což je navíc podpořeno znamenitou kamerou. Tomisaburo Wakayama (Lone Wolf, Irezumi...) s postavou skvěle souzní, Shima Iwashita (Rudá hříva, Seppuku...) je typově pro roli také jako stvořená a fajnšmekry potěší Ko Nishimura (Zběsilost, Hanzo the Razor...) v menší roli. **** a půl.