Zelená kobra (1987)

Slovami lachima, na LFŠ 2006 bol film uvedený s príšerným českým dabingom, ktorý mu ubral pravdepodobne dosť na jeho pôsobivosti. Aha! Tak preto tie blbé dialógy a zábavné hlášky, ktoré rozosmievali celé osadenstvo kina... V originále som to nevidel a asi ani neuvidím, no ani pri všetkej snahe si to proste nedokážem predstaviť ako vážnu dobrodružnú drámu o otroctve a otrokoch, obsahujúcu nejaké myšlienky, ktoré by ma mali osloviť. Hodnotenie na IMDb a celková obľúbenosť a uznávanosť Herzogovej tvorby napovedajú, že sme filmu možno ukrivdili, ale bavili sme sa skvelo. Treba však uznať, že Kinski je tak charizmatický, že charizmatickejší je už snáď len černoch so spaľujúcim Isherwoodovským pohľadom, ktorý pravidelne upieral do kamery. Stále to mám živo pred očami...

Z pekla (2001)

Pôsobivá výprava, fungujúca temná atmosféra. Možno trochu horší scenár, ale Depp a príjemne smutný záver to dosť vynahrádzajú.

Žena (2011)

Originalna indie horrorova drama o civilizovanej rodinke, dobre ukryta pod beckovym plagatom a priemernymi percentami. Neprijemny pocit celu dobu buduje vyborne zvladnuta, osobita rezia, ktora sa az do sameho zaveru zaobide bez explicitnych nechutnosti. Zasol som nad tym, ze chvilami pozeram Martyrs ci Funny Games, chvilu zase Skins. May som absolutne nepochopil, ale po tomto klikam follow na McKeeho.

Žhavé výstřely (1991)

Smejete sa, aj keď ste parodované filmy nevideli, smejete sa, aj keď to pozeráte po dvadsiaty krát. Takto má vyzerať paródia.

Žoldáci spravedlnosti (2006)

Po sklamaní z posledného Van Damma celkom obstojné. Poteší, že Seagal aj napriek pokročilému veku, nie práve špičkovej fyzickej kondícii a rozbiehajúcej sa hudobnej kariére ešte stále disponuje odleskmi tej aury neohrozeného motherfuckera, ktorému by ste nechceli skrížiť cestu, keď je nasraný, a už vôbec, keď je nasraný na vás. Na samom začiatku každý záber naňho vzbudzoval úsmev na mojej tvári, no keď neskôr rozbíjal hlavou nejakého zloducha toalety, cítil som sa ako 11-ročný fagan pozerajúci s otcom PREPADNUTIE V PACIFIKU. Nostalgia je fajn vec. Kamerové filtre tiež. A keď už sme pri nich, treba dodať, že v porovnaní so spomínaným ZÁSTUPCOM VELITEĽA vizuálna stránka jednoznačne vedie a nasnímanie akčných scén, no... tu v prvom rade aspoň nejaké tie akčné scény sú. A len a len po tie som si do požičovne prišiel. Ale trvám na tom, že než to Seagal zabalí (niežeby o tom zatiaľ niekde padla zmienka), mal by sa dôstojne a veľkolepo rozlúčiť. :)

30 dní dlouhá noc (2007)

Po dlhej dobe skvelý survival horor s tak pohlcujúcou atmosférou, že vám bude zima na ruky. S krvou sa tu nepreháňa ani nešetrí a vizuálna stránka je tak sexy, ako len môže byť bez toho, aby na seba strhávala všetkú pozornosť. A pohľad z vtáčej perspektívy je nezabudnuteľný.

3:15 zemřeš (2005)

Klasická šablóna o strašidelnom dome, optimalizovaná pre dnešné teenagerske publikum - čo Bay so svojimi Dunami dokáže viac než dobre (ako nám už dokázal v Texase). Spolu s Kľúčom vrchol tohtoročnej žánrovej úrody, preto sa len veľmi ťažko vyhne porovnávaniu... z ktorého obe snímky vyjdu priblížne s rovnakým skóre. Kým Softley sa vydal oldschoolovejšou cestou, stavial na atmosfére a na konci prekvapil slušnou pointou, Douglas je kamarát s ľakačkami, krvou a videoklipovým vizuálnym podaním (ostatne keby nebol, pravdepodobne mu Bay nezatelefonuje), no s blížiacim sa záverom mu mierne dochádza dych. Jeho réžijný debut si najlepšie užijete na Halloweena v plnom kine, obklopení publikom, ktoré je schopné každú ľakačku "oceniť" 5-sekundovým vreskotom a následnou 20-sekundovou diskusiou na tému "Vieš ako som sa zľakol?". U Kľúča by ma to rušilo, u tejto neambicióznej a zábavnej jednohubky ani náhodou.

8. míle (2002)

Fuck this battle, I don't wanna win, I'm outtie. Here, tell these people something they don't know about me.