• Krátkometrážní

Pearl Harbor (2001)

Dokoukat to byla pro mě zkouška ohněm. Film doslova na zblití.

Holky z porcelánu (1974)

Tak tahle "komedie" ve mě úspěšně minula snad i ten poslední nerv, který reaguje alespoň na náznak humoru. Jak tahle slátanina může mít takové obecné hodnocení, opravdu nechápu.

Čokoláda (2000)

Nádherná moderní pohádka. Z tohohle úhlu pohledu jednoznačné pětihvězdičkové hodnocení a ať mě někdo zkusí přesvědčit, proč bych se na ten film nemohl takhle dívat.

Dobré ráno, Vietname (1987)

Tenhle film bohužel naráží na jednu hodně podstatnou věc: z velké části NEPŘELOŽITELNÉ (ve smyslu toho aby mi ten nepřetržitý vodopád Williamsových hlášek taky něco říkal. Povedl se mu spíš pravý opak, časem mě doslova ubil). Ale jako pohled na válku "odjinud" to není špatné.

Tmavomodrý svět (2001)

Možná se měl Jan Svěrák lépe rozhodnout, jestli chce točit poctu pilotům nebo romantický film a možná si pro tenhle film mohl zkusit najít jiného scénáristu. Z perzekuovaných válečných pilotů dělá film obyčejné žánrové figury, což má za následek, že jako žánrový funguje film mnohem lépe než jako tematický (Svěrák scénárista prostě neumí skutečné drama). Ve světě měl film smůlu hlavně proto, že se celou dobu "táhnul v tom smradu z Pearl Harboru", což mrzí o to víc, jakým unikátním (a těžko opakovatelným) projektem v rámci české kinematografie Tmavomodrý svět je.

Anglický pacient (1996)

Krásné obrázky, přemíra motivů a disproporčně poskládané dějové linky, které místo toho aby se doplňovaly si navzájem konkurují. Na to, jak se dva mají rádi se navíc musím koukat tak dvakrát déle, než by stačilo. Hudba opravdu není nic extra a z velké části ji mají na svědomí Bachovy Goldbergovy variace. Polovinu dojmu z filmu dělá navíc jeho konec, jinak je to velkolepá nuda. Celkem osobní hodnocení.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Pokud vás nezaujme téma, pokud nechcete moralizovat spolu s režisérem, tak vám toho ten film zas tak moc nepřinese. A to je přesně můj případ. Film, řešící problém možná z příliš amerického úhlu pohledu, příliš americkým způsobem a myšlením.

Excalibur (1981)

Místy opravdu až magickou atmosféru filmu dokonale ničí místy hodně prapodivný scénář. Snaha o navození té správné atmosféry se hodně tříští a ta tak zůstává spíše v jednotlivostech než v celku. A také nepatřím k těm, kterým by Carmina Burana v tomhle díle nějak imponovala, zvláště v místech, která se marně snaží navodit dojem jakési velkolepé epičnosti. Dvakrát škoda, protože i přes to je to pro mě doposud nejlepší zpracování artušovské legendy.

Záře (1996)

Bohužel, mám s hudbou až příliš společného, nebo se na ní prostě dívám úplně jinak, ale tenhle film mě nedokázal vůbec ničím oslovit. Je mi líto, ale musím dát tohle celkem osobní hodnocení.

Sedm let v Tibetu (1997)

Pokud bych chtěl vidět zfilmované téma okupace Tibetu sáhnu raději po filmu "Kundun", pokud bych se chtěl kochat himalájskými scenériemi tak raději třeba s filmem "Himaláj - Karavana". A pokud jde o putování za poznáním a hledáním sebe sama, tak by jich bylo asi více. Na druhou stranu je tenhle film přeci jen o něco filmovější než uvedené dva lehce dokumentaristické snímky a má řadu hezkých momentů. Kdyby ho dostal pod ruku jiný režisér, tak možná. Tím nechci říct, že Annaud je režisér špatný, jen se v rámci svého stylu veze po standardně líbivém povrchu. Ale když nebudeme hledat ve filmu něco víc, i tohle může mít své filmové kouzlo.