• Krátkometrážní

Rytíři (2014) (seriál)

Kdo s oblibou brouzdá po HEMA kanálech, najde tu a tam pár nesrovnalostí. V zásadě je to ale velmi povedený dokument, který (na rozdíl od zdejší galerie) začíná poctivě u rytířů s drátěnou košilí a demýtizuje spoustu vžitých omylů o středověkém rytířství.

Terra X: Imperium der Päpste (2008) (seriál)

Ideální materiál pro Lutherské výročí. Ne, že by si dokument nějak vymýšlel, ale decentně vyznívá tak, že už byl nejvyšší čas, aby někdo s tou vatikánskou mafií konečně zatočil.

Na vlastní nebezpečí (2007)

S Filipem Renčem ruku v ruce klopýtá snaha o český žánrový film. 'Divoká řeka' se bohužel nekoná, s takovouhle stylizací jsme zatím někde na úrovni průměrného indického akčního filmu. Bohužel bez patřičných muzikálových čísel na raftu ve zpěněných peřejích.

Verrückt nach Fixi (2016)

Cestou k Forever Best Friends a splněným snům. Mokrým, i těm ostatním. Ok, tohle se fak povedlo. A film tím samozřejmě nemyslím. Kdo si chce poopravit klišé o hnusných němkách, prosím.

Terra X: Die Magie der Farben (2015) (TV film)

Doslova barevná koupel. Nedovedu si představit, jak udělat televizní dokument ještě barevnější.

Terra X: Die Geschichte des Essens (2015) (pořad)

Předkrm - Hlavní chod - Dezert. Sice západnější provenience a s Christianem Rachem, takže si představte něco jako show s kultivovanějším Pohlreichem. Jinak ale ideální minisérie pro ty, co pokládají svoje stravovací zvyklosti za normu, nebo žijí v přesvědčení, že jak vařila babička, vařilo se pořád.

Keltové (2000) (seriál)

Ač obrazvě poutavý, v pohledu na Kelty už poměrně out of date (jen to Stonehenge na obrázku poboha). Navíc tenhle dokuent řeší z větší části britské komplexy. Fakt nemám náladu, v něčem co se nazývá 'Keltové', sledovat ve čtyřech dílech z šesti moderní historii Spojeného království. Korunou všeho je však hudba, která v ubíjející smyčce celý dokument doslova přeřvává. Pro Civilizaci dobrý. Z jedné potemnělé diskuze na historie.cs jsem se o Keltech dozvěděl mnohem víc.

Džunkecu no Maria (2015) (seriál)

Cože?? Sice tam polonahé čarodějky vyvolávají draky a trousí pubertální ftípky, zatímco bojují s archandělem a Duchem svatým. Co se ale historického designu týče, barev, oblečení, zbroje, zbraní či bojových technik, překonává tohle anime snad JAKÝKOLIV hraný film, co znám. Vystříhat jen bojové scény, je z toho regulerní dokument o stoleté válce. Kdo u všech svatých rozhodl, že nějaký anime bizár je to pravé ořechové na šíření historického povědomí o evropském středověku? Už aby konečně vyšel Kingdom Come Deliverance!

Místo činu (1970) (seriál)

Jen pro představu, Šimanského případy zaujímají pouhá 3% z celkového počtu epizod Místa činu. Tatort je naprostý televizní fenomén, který dokázal přestát nejen v konkureci desítek dalších krimisérií, ale do jisté míry žije i z konkurence mezi vlastními, co pár let se měnícími policejními týmy z různých koutů republiky. Kdo si v něm v německy mluvících zemích nezahrál, jakoby nebyl. Funguje jako líheň i důchod zároveň a celý kolos vytváří dojem promyšleného mechanizmu na podporu státní kinematografie. Jestli někdy skončí, tak spolu s ARD, o tom jsem skoro přesvědčen.

Už dost, šéfe! (2013) (pořad)

... aneb jak to za čas vypadá po 'a vařili tam šťastně až do smrti'.