• Krátkometrážní

Historie.cs (2008) (pořad)

Na rozdíl od opulentních hraných dokumentů, ze kterých se často nedozvíte co byste vědět chtěli, jsou tohle v podstatě vysokoškolské přednášky, ve kterých se často dozvíte i co byste vědět nechtěli. Hodina málo.

Die Deutschen (2008) (seriál)

Konzervativní, útržkovité, patetické, velkolepě natočené, s leitmotivem německé jednoty. Ideální panák na povzbuzení národního povědomí.

Interstellar (2014)

Láska a gravitace překonávají hranice prostoru a času. Divák překonávává vztah k jednotlivým proměnným a jejich společnému výskytu v téhle rovnici. A Christopher Nolan překonává rozpor mezi léta neviděnou filmařskou sci-fi ambicí a provinčností kukuřičného pole coby budoucnosti lidstva. Přesto se u mě zařazuje se do nevelké skupinky režisérů schopných natočit auteurský blockbuster a potvrzuje, že Batmani byl spíše jen malý zkrat na jeho cestě. Navrch má Interstellar jeden z nejlepších robotických designů co znám.

Cukr-blog (2014)

Jestli váháte někde na stupnici mezi naivně angažovaný<--->přesvědčivě fanatický, zkuste spíš názornější 'That Sugar Film' než tuhle osobnější zpověď. Jednou se ovšem na podobné filmy budeme koukat stejně, jako na padesát let stará varování o škodlivosi kouření.

That Sugar Film (2014)

Super Sweet Me. Trochu přepálený, středoškolsky názorný dokument. Ovšem ze všech možných diet, vegetariánství, veganství, ájurvedy, jing-jang, dělené stravy, vitariánství bych tu sugar-free doporučil na prvním místě. Je ideologicky nezávadná a o vašem těle, návycích, tomu co je a není normální, vám prozradí zdaleka nejvíc a nejrychleji.

Hunger Games (2012)

Myšlenkově to uvízlo někde v dobách 'Běžícího muže'. Vize budoucího lidstva centralizovaného kolem 'televize' a s morálními hodnotami Jane Austen je sice ubíjející, jako filmová reality-show tehnle čtyřdílný celek ale docela funguje.

Pásla kone na betóne (1982)

Nechápu. Místo očekáváné kulturní rozklíženosti z jakéhosi Slunce-sena východu dostanu krásnou civilně poetickou zkratku, příběh univerzální do každé doby a dokonale hustou kocovinu 80. let. Titulky mi ani nepřišly na mysl.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Fanoušci v kostýmech půjdou tentokrát správně. Nakonec mohou děkovat Disneymu, že od Lucase práva koupil, vrátil Hvězdné války za devatero galaxií a do časů, kdy jste se mohli smát robotům. Nostalgický fetiš se mísí s čirou radostí z obyčejného filmového vyprávění, takhle jsem se chtěl cítit při prvním pokračování. A snad si i v koutku duše přeju, aby tahle pohádka jen tak neskončila. Bez ohledu na to, že veškerý mýtický souboj dobra se zlem by možná mohl vyřešit jeden rodinný terapeut.

Jeden den (2011)

Zředěný koktejl vztahových a životních mouder, který ale pro romantický večer ve dvou příliš nedoporučuju. Ta olivka v něm může někomu řádně zaskočit.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Vida, kam to původně zakázkový výchovný film o struktuře tuzemského textilního průmyslu nakonec dopracoval.