• Krátkometrážní

Lü cao di (2005)

Vzhledem k počtu zhlédnutých filmů (3) se tu pomalu stávám snad odborníkem na současnou mongolskou kinematografii :) I když je tenhle film provenience čínské, je celý točený v Mongolsku a Mongolštině a nese všechny jeho klasické rysy. To znamená rozvláčné tempo, neherectví a příběh doslova ze života. Hlavní zápletkou je nalezení pingpongového míčku plujícího po řece jedním chlapcem a následné hledání odpovědi na otázku "co je to?" Vše, co se týká této linie, je také na filmu to nejzajímavější, ať už klukovské tahanice o onu "říční perlu", jejich dobrodružný výlet do Pekingu nebo scény jako ladění televizního kanálu v mongolské stepi. Vše ostatní postrádá trochu filmovou spojitost, přesvědčivost a smysl, nehledě na herecké výkony, kterými dětská parta ty doslpělácké jednoznačně zastiňuje. I tak jsou ale tyto "příběhy o ničem z konce světa" pro svou odzbrojující upřímnost filmového pohledu příjemným zpestřením mého filmového jídelníčku.

Goldfinger (1964)

Téhle přelomové Bondovce jsem dlouho nemohl přijít na chuť, ale v kontextu všech zhlédnutých dílů jsem pochopil proč. Čím pro mě Bond také vždycky byl - nadsázka, Q hračičky, aj., slouží pouze jako doplněk, nikoli nedílná součást filmu. Naopak, spousta podstatných momentů se odehrává v obyčejných "lidských" rozhovorech a situacích jako ta na golfovém hřišti. I padouch je obyčejný zloděj, pro mě jedním z nejméně charizmatických z celé série a vše zachraňuje jeho příruční kloboučník. Jako Bondovka za 4****. Scénáristicky je to ovšem jeden z nejkompaktnějších a režisérsky jeden z nejvybroušenějších dílů, takže jako film s Jamesem Bondem jednoznačně vede.

Cimrman v říši hudby (2006) (divadelní záznam)

Pár povedených momentů, i těch hudebních, ale v rámci dramaturgie zpěvohry se Cimrmani tentokrát trochu utli, protože tenle útvar rozhodně nestojí na několikaminutových, napůl recitovaných statických hříčkách se slovíčky.

Pýcha a předsudek (2005)

Pro mě určitě životnější, než předchozí Austenovský "Rozum a Cit" , ne tak sterilní prostředí a špetka toho humoru navíc. Ovšem podotýkám, že knižními předlohami jsem zcela nezasažen. Naopak, znalost epizody "Žádná legrace" z Červeného Trpaslíka se ukázala býti jistým handicapem.

Povolení zabíjet (1989)

Daltonovkám jsem původně docela křivdil. Ale měl jsem k tomu své důvody. Timothy Dalton se svým úsměvem a charizmatem do role Bonda absolutně nepasuje, stejně poloha Bonda jako emocemi ovládaného romantika, navíc beze smyslu pro humor. V tomhle díle je vůbec všechno postaveno tak trochu na hlavu. Soupeřem mu jsou "obyčejní" drogový dealeři (podruhé, po těch neobyčejných z "Live and Let Die"), motivem osobní msta, která se střetává se zájmy CIA i azijské rozvědky, jedná mimo MI6, o Bonda soupeří obě Bond-Girl a do skutečné akce se dostává i Q, který tu má asi nejvíc prostoru ze všech dílů. A tou skutečnou akcí myslím akci, za kterou by se nemusely stydět ani thrillery let '90. Jako film to rozhodně špatné není, ale osobně mám problém s tím, že když zazní bondovské téma, přijde mi to trochu jako omylem. Jsem na trochu jinou stylizaci a skloubit bondovský feeling s moderním thrillerem se povedlo až následovníkům jak Daltona, tak Johna Glenna.

Dech života (1987)

Konečně! Bond v totalitním Československu! A to rozhodně déle než jen na skok. Slovenštiny si zde opravdu užijete a slovenská štátna bezpečnosť se taky docela snaží. Navíc, Bond-Girl jako muzikantka, co víc si přát? Bohužel to je asi jediné, čím je pro mě tenhle Bond zajímavý, i když celkově znamená výrazný posun v celé sérii. Dalton mi jako Bond vůbec nesedne a celkově film působí všednějším (někdy až nechtěně směšným) dojmem a postrádá onu Bondovskou atmosféru. Ale to vlastně obě Daltonovky. První Bond, který se u nás objevil v kinech.

Electrocuting an Elephant (1903)

Tento film je součástí kampaně, kterou Edison, jako zastánce a distributor stejnosměrného proudu, vedl proti konkurenci, prosazující proud střídavý. I když souboj později prohrál, jeho další vynález během této kampaně - elektrické křeslo - mu sloužil k prosazování svého proudu a proudu obecně jako humánnějšího prostředku k vykonání exekuce. Usmrcení slonice Topsy je vyvrcholením série veřejných demonstrací (především na psech a kočkách), kterými chtěl dokázat nebezpečnost střídavého proudu. Způsob popravy byl jako humánní schválen nakonec i Společností proti krutosti páchaných na zvířatech a slonici byla před popravou podána ještě utišující dávka kyanidu. "Odsouzena" byla za usmrcení tří lidí a Edison využil situace, která by tak jako tak nastala, ke spojení dvou převratných dobových vynálezů. Snímek poměrně velké dokumentační hodnoty.

Katedrála (2002)

Možná si Baginski obrací tu animaci tak trochu proti sobě, protože se tváří hodně samoúčelně a odvrací příliš pozornosti od podle mě zajímavě pojatého podobenství.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Po "Moonrakerovi" jde úroveň Bondovek trochu dolů. Ne snad ani po filmové stránce, ale po dvou velkolepých dílech (10,11) jede Bond tak trochu na volnoběh a stárnoucí Moore také moc nepřidá. I když v tomhle svém posledním díle zvážní a odhodí většinu svých hraček a přehnaných manýrů, jakoby tvůrci nevěděli kudy kam. Změna podle mě měla přijít dřív, ale možná jen '80 léta Bondovi příliš nepřála.