• Krátkometrážní

Koncert pro jednoho (2005)

Jako muzikant, co má velmi dobře zažitý pojem Straßenmusik, snad ani nemůžu jinak.

Der er en yndig mand (2002)

Téma imigrace tu sice není nijak hlouběji propracováno, ale slouží více méně jen jako podklad pro milou povídku s nápaditým smyslem pro zkratku a špetkou toho severského humoru.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Očekávání splněna. Epizodní humor, figurkaření, charaktery i příběh obleva dokonale spláchla. Nakonec mi po těch Scratových číslech nebo supí citaci z muzikálu "Oliver!" bylo trochu líto, že to statické prostředí muzikálem nerozhýbali celé.

911 Mysteries Part 1: Demolitions (2006)

Za prvé - naprosto otřesné použití hudby a to i s ohledem na to, že jde o dokument, místy by se za ní nemusela stydět ani naše městská TV. Za druhé - v žádném případě nejde o čistě fyzikální, nestranný a nezaujatý dokument. Jenže máloco za poslední dobu mě znovu dokázalo tak přesvědčit o síle a účinku mediální výpovědi, stejně tak, jako ochotě bez dalších otázek přijímat sugestivně podávané odpovědi. Pokud si kladete jen jeden druh otázek, odpovědi se z nich stávají samy. A zajímalo by mě, jestli nyní osvícení uživatelé vůbec viděli nějaké obsáhlejší dokumenty o demolicích budov a co by řekli na následné atentáty na Bali v Madridu či Londýně, či předchozí v Nairobi. Bez toho, aniž by jim někdo jako na podnose naservíroval podobné teorie.

Moonraker (1979)

Za všechno, co jsem na Bondovi miloval jako dvanáctiletý kluk. Bylo jich určitě víc (č. 5, 7, 10,13), ale tahle můj raný vztah k Bondovkám vystihuje snad nejlépe. Stejně, jako maximální sebeparodizující nadhled, kterého nositelm jsou především Bondovky s Rogerem Moorem. K tomu navíc svými hudebními citacemi tentokrát přispívá i John Barry, který tu opět čaruje a jeho dva vesmírné opusy (ještě "You Only Live Twice") řadím na špici všech Bondovek. Ať si každý říká co chce, ať už jednotlivé pokusy dopadly různě, bez změny stylu by Bond nepřežil.

Jen pro tvé oči (1981)

Že začínají ´80's o tom vás tenhle Bond nenechá na pochybách hned od úvodní písně. Celkově ten sentimentální popík sice může být jedním z nejhorších Bondovských podkresů, ale ke stárnoucímu Mooreovi se nakonec celkem hodí. Dýchavičnému Bondovi tentokrát výrazněji pomáhá nejen Bond-girl (vztah k nim je tady navíc v podání Bonda v pravdě otcovský), nehoní se za nějakým světovládným šílencem, ale o jeden kufřík soupeří s bandou pašeráků, a dokonce si místo svého oblíbeného drinku dává stylově ouzo. Jenže, vedle toho, že je film barvitou reklamou na Řecko a jeho krásy, má celkem spád, parádní akční scény a na začátku stylové a definitivní vyrovnání se s minulostí. Jako film s Jamesem Bondem tedy určitě za 4****, jako Bondovka, díky té "důchodcovské" atmosféře, u mě o jednu méně.

Špion, který mě miloval (1977)

Od vzniku série první Bond, kterého bych rád viděl na velkém plátně. Velkolepý upgrade do skutečně epického formátu. Poutavý příběh, skvělé obsazení, výborné triky a hi-tech vychytávky (vodní auto je snad jednou z těch Bondových nejlepších a jeho výjezd na pláž nemá chybu). Na vrch takové milé chut'ovky jako citace hudebního tématu z "Lawrence z Arábie" při cestě pouští nebo vzpomínka na "Srdečné pozdravy z Ruska" v podobě cesty vlakem s Ruskou agentkou. Hudebně je to sice bohaté, i když ne tak originální, jako Barryho filmy, nicméně se tu konečně objeví první padouch poslouchající vážnou hudbu - jedno z mých oblíbených a nenáviděných klišé zároveň. Tenhle Bond už vlastně není ani tak o Bondovi, jako o tom všem okolo něj. A přiznám se, že mi to tolik nevadí, protože i tím pro mě od počátku vždycky byl.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Tohle mohl být zajímavý, osvěžující Bond - profesionální nájemný vrah vyzve Bonda na souboj. Namísto zachraňování světa velmi osobní záležitost, mimo kontrolu MI6. Bohužel, přimíchá se hodně dobový (ropná krize) a vyčpělý motiv kšeftování se solární energií, což z Bondova soupeře dělá rázem jednoho z méně zajímavých protivníků a příběh trochu neví, kudy kam. Akce, vtípků (+ nešikovná CIA Bond-Girl a komická postava seržanta z předchozí Bondovky) je ve filmu sice dost a filmový architekti si tentokrát opravdu dali záležet. Ale je to takový Bond na dovolené.

Papírový měsíc (1973)

Zcela nehistoricky - takový dětský kříženec "Bonnie a Clyde" s "Leonem". Ale kouká se na to docela hezky, i když už jsem viděl pár barvitějších dětských hereckých výkonů.