• Krátkometrážní

Shaolin fotbal (2001)

Takhle nějak jsem si představoval Klapzubovu jedenáctku.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

"Battlestar Galactica" přinesla zároveň velkou naději i zklamání. Do poloviny skvělý sci-fi seriál. Poutavé téma, nejednoznačné a životné charaktery, brilantní technické provedení. Od poloviny začínají hrát scénáristé ruskou ruletu jak s příběhem tak postavami, ze všeho se stává mlhavé poselství a technickou kvalitu začne přehrávat ubíjející kolovrátek těkavých zoomů a přerývavých dialogů. Snad žádný seriál ve mě zatím nevyvolával tak protichůdné a měnící se emoce ve vztahu k příběhu a především postavám a trochu mě mrzí způsob, jakým to vše tvůrci prohazardovali. Budiž jim ke cti, že alespoň v rozumné míře a téma se rozhodli doždímat ve spin-offu a zároveň prequelu "Caprica".

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

"Galactica" využívá jedno z klasických témat sci-fi - lidmi vytvoření roboti se vymknou kontrole a snaží se zničit své stvořitele. I když později se celý seriál postupně posune do trochu jiné polohy. V televizním formátu na první pohled viditelná technická kvalita a "realistické" prostředí. Celkem velkolepý a nikterak optimistický rozjezd. To Paldini: Ohledně postav vytýkáš seriálu to, co je jednou z jeho devíz, čím se od ostatních odlišuje a na co především klade v pozdějších sériích důraz.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Jestli něco stárne rychleji než vize budoucnosti, pak je to vize budoucnosti přenesená do součastnosti. Navíc, i když se i ve Star Treku rád zasměju, tenhle způsob dehonestace mi úplně nesedí .

Správná posádka (1983)

Dokumentů o americkém leteckém a vesmírném programu existují tucty. I když je jasné, že je to americký film o amerických hrdinech, namísto patosu jde spíš o čirou romantizaci, která navíc v některých momentech dosahuje až mysticky snových rozměrů (Aboriginci, scéna v divadle). Spolu s těmi lidskými a humornými, perfektním obsazením či skvělým střihem, dostává pak i takováto látka úžasně filmový přesah. Těch třech hodin si v tomhle skvěle udělaném filmu ani nevšimnete.

Žena ve vodě (2006)

Čtyři hvězdičky za to, že J.N.Howard se tady, sice hezky, ale trochu opakuje a za to, že Shyamalan, a to nejen tady, může přeci jen zacházet s "realitou" trochu obezřetněji. Pátá za všechny, kteří zapomněli, co je to pohádka.

Jeni, Juno (2005)

Jste si jistí, že ten film je součástí kinodistribuce, nikoli programu pro sexuální výchovu na korejských středních školách? Nebo snad součástí motivační kampaně na zvrácení nepříznivé demografické tendence? Nač studovat tři školy, sjezdit půl světa, mít rodinu je přece fajn. Rodiče to přežijí, nakonec rádi pomohou, práce se taky nějaká najde, tož milujte se a množte se, svéprávnost, nesvéprávnost! Tohle můžou vymyslet snad opravdu jen Korejci.

Mužné hry (1988)

Toto utkání doprovází mimo "Zelená je tráva" ještě lehce poupravené části ze suity "Na Perském trhu" od Alberta W. Ketèlbeyho. Proto nikde ani v titulcích autora hudby nenajdete.

Isn't Life Terrible (1925)

Charley je smolař, ale využije nabídky společnosti vyrábějící pera a za největší počet prodaných kusů vyhrává s celou rodinou výlet oceánskou lodí. Ten se však pro něj záhy obrátí v katastrofu. Oliver Hardy tady hraje Charleyho invalidního bratra nemocného na srdce.

Auta (2006)

Dokud se s tímhle filmem budu těšit na obyčejný keřík, či nájezd do zatáčky, do té doby s hodnocením nehnu a nebudu se ptát, co mě má dojmout na americkém maloměstském sentimentu, a jak že se to má s tím globálním oteplováním.