Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Absolutně skvělé. Co se týče využití originálního animačního stylu, tak se tvůrci vyřádili o ještě dost vice než v jedničce. K tomu využívaní multiverza na excelentní fan servis úrovni. Tahle jsem jsem o tom ani nesnil. Snímek umí být opravdu emoční jako málokterý komiksový film. Největším problémem pro spoustu diváků bude asi to, ze je to vlastně první půlka příběhu, který bude pokračovat příští rok. Těch 5 let čekání stalo za to. Já jako spider-man fanoušek jsem v úplné euforii. I když se na to podívám ne-fanouškovskýma očima, tak je to porad jeden z nejlepších komiksových filmů posledních let. Krásných 9/10.

Ztracená kulka 2 (2022)

Bavilo mě to trochu více než jednička. Akce je tu o dost více než v prvním díle. Na evropské poměry je natočená hodně pěkně. Scénář je průměrný a místy sem začal cítil, že se schyluje k trochu zajímavé zvratu, ale dopadlo to vždycky strašně jednoduše. Celkově to, ale zabaví a za mě 6/10.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Je to tu zase. Je to přepálené? Ano je. Je to mega akční? Ano je. Zmíní se tam x-krat slovo rodina? Ano. Nový díl rychle a zběsile je parádní tím, že opět funguje jako blockbusterova blbina, u které když vypnete mozek budete se bavit. Kvalitou je skokově o dost výše než devítka, ve které byl mizerný scénář, postavy nefungovali, a kýčovitost některých věcí byla už za hranou. Záporák Dante v podaní Jasona Momoi byl neskutečný. Měl kupodivu až podezřele hodně prostoru. Akorát, i když je díl stejně dobrý jako třeba šestka, sedmička nebo osmička nemůžu se ubránit pocitu, že se tenhle koncept začíná trošku ohrávat, ale i tak jsem si film užil a spravil si chuť po bídné devítce. Dávám 7/10.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Takhle kvalitní marvelovka tu už chvilku nebyla. James Gunn opravdu umí pracovat s postavama a střídat dojemné nebo lítostné scény s komediálníma tak, že to jako celek funguje. U minulých dílu strážců mě akční scény bavily, ale v tomhle díle jsou na úplně jiném levelu. Například jednu scénu bych se nebal označit, za jednu z nejlepších akčních scén celého MCU. Výběr osmdesátkových písniček do soundtracku filmu je opět trefný, i když v minulých dílech byl o něco výraznější. Vtipné scény jsou například od nedávného ant-mana opravdu vtipné. K filmu jsem po trailerech přistupoval s menší obezřetnosti. Výsledek, ale příjemně překvapil. Jednoznačně nejlepší díl z trilogie. Je to na parádních 9/10.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Smrtelné zlo: Probuzení je parádní horor, který působí oproti většině hororovým filmům z poslední doby trochu vyčnívavě. Kreativní brutalita, nechutnosti a skvělá atmosféra. Postavy, na kterých vám záleží jsou pro takové filmy důležité a tento aspekt je zde splněný na jedničku. Co mi na filmu trochu vadilo bylo asi až moc pomalé tempo první poloviny filmu. Šlo by to udělat i svižněji. Jinak téma, kde mrtvola matky posedlá zlem, snažící se zabít své děti funguje skvělé. Doporučuju všem fanouškům hororu. Jo a je tam opět motorovka, takže nejde dat jinak než 8/10.

Sisu (2022)

Sisu je v principu jednoduchý akčňák. Nemá nějak převratný děj a neobsahuje nic co by jsme neviděli v nějakém jinem podobném filmu, ale pokud máte rádi filmy ala John Wick tak zklamaní nebudete. Zasazení do druhé světové války a do Finska je přeci jen pro průměrného českého diváka neokoukané. Největším lákadlem filmu jsou opravdu vymazlené akční scény kde finský šedesátník postupně kuchá nacistickou četu. Film je chvílemi velice brutální, takže pokud si na to potrpíte budete spokojení. Kamera je často z kreativního hlediska použita na vysoké úrovni. Kdybych to nevěděl tak bych nevěřil, že je to evropský film. Produkčně se to plně vyrovnává hollywoodské produkci. Hodnotím na 8/10.

Papežův vymítač (2023)

Horor o exorcistovi, který narazí na dítě posedle velice mocným démonem je v zásadě ne moc originální námět, ale tvůrci umí i z toho udělat slušnou zábavu. Film má dobře zvládnuté herecké výkony. Především hlavní postavu zvládl neskutečně a osobitě ztvárnit Russell Crowe. Prostředí kde se většina filmu odehrává (španělské opatství) bylo zvoleno znamenitě. Atmosféra filmu by se místy dala krájet a v některých scénách se nádherně pracuje s napětím. Film v rámci příběhu ničím nepřekvapí a úplně neuhrané, ale i tak by si ho fanoušci podobných hororů neměli nechat ují. Za mě slušných 7/10.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Z prvního traileru to vypadalo zajímavě, ale tak nějak jsem vnitřně čekal, že to bude nic moc průměr. Po zhlednutí jsem byl v šoku jak zábavný, vtipný, nápaditý a dobře natočený film je. Ano příběhové to není zase nic extra převratného, ale film táhnou sympatické postavy v čele s Edginem (kterého parádně zahrál Chis Pine), svět Dungeons & Dragons a bravurní humor. Akční scény jsou choreograficky moc pěkné a hudba je rovněž na vysoké úrovni. Někdy je dobré když k něčemu přistupujete se s skepsí, protože když vás pak něco překvapí má té z toho ještě lepší požitek. Hodnotím na 9/10.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Z hlediska příběhu je to dost jednoduché a předvídatelné. Takže pro někoho kdo svět Maria vůbec nezná to bude pravděpodobně jenom nadprůměrní animák s pěknou, propracovanou animací a s často (na animák podezřele) hravou kamerou. Ale pro fanouška videoher a nebo přímo Maria je to splněný sen. Film obsahuje tolik zajímavých referencí, easter eggů na Mario videohry a přepracovává herní svět do filmu tak jak by měl vypadat (ne jako v devadesátkové hrané verzi). Když ve filmu zazní ve finální akční scéně trochu upravený herní soundtrack, tak jsem cítil, že ten fanservis nemůže být lepší.  Jak film zhodnotit? Pro neznalce Maria je film tak 6/10 a pro fanouška jeho her tak 8/10. Jelikož spadám do té druhé kategorie tak hodnotím 8/10.