• Pohádka

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Docela mi přijde, že dost velká část hodnotících dala nízké hodnocení jen proto, aby dokázali že: dvojka je vždycky horší než jednička, že 3D je prostě už nemůže ničím překvapit, že nejsou tak infantilní, aby dávali filmu, který je určen i dětem víc hvězd, že tohle prostě čekali... Jak ubohé! Já viděl dvojku dřív než jedničku a dvojka mi přišla akčnější, zábavnější, vymakanější... Mohl bych napsat, že jednička byla proti tomu nuda, ale proč? I ta má své kouzlo. Prostě dva filmy se stejnými aktéry, s některými podobnými gagy a s dobře vymyšlenou zápletkou. Moje připomínky ke dvojce: lví komparz vypadal jak paviáni a ne jako lvi, film byl ukecaný, jako ostatně téměř všechna díla ze země za velkou louží, a taky bych rád věděl, kde je v Africe taková sopka s kráterem plným tekuté lávy???, citovky byly občas trošku přes. Ale jinak celkem fajn oddychový film, kde se pořád něco děje, nemáte čas se nudit a těžko můžete předvídat, kam se to bude ubírat. Takže dávám 60%, myslím, že zaslouženě.

Nepřítel před branami (2001)

Film je naivní, umolousaný, kýčovitý, plný klišé - prostě amerika jako dělo v podání francouzského režiséra, který s přibývajícím věkem ztrácí soudnost. Jinak si to neumím vysvětlit. Od horšího hodnocení zachránila jen skvělá výprava. Válečný povídkový film Májové hvězdy, který byl natočen v roce 1959 ve spolupráci SSSR a ČSR, je mi daleko bližší, i když by někdo mohl říct, že je poplatný době. Výprava jednoduchá, ale příběhy silnější.

Martha, Frank, Daniel a Laurence (1998)

Tohle je fajn oddychovka. Taková romantika, která neurazí. Do kina bych na to nešel, je to na deštivé odpoledne u bedny, kdy nechcete o ničem moc přemýšlet, jen se nechat unášet jednoduchým dějem, občas na hranici kýče, ale dá se to...

King Kong (2005)

Napadá mě příměr ke sklepácké diskusi o Bibli : "Ten film je především dlouhý a to tak dlouhý, že kdyby byl o polovinu kratší, stále ještě bude dost dlouhý..." Pan režisér sází na to, že úžasnými triky všechny ohromí. Ano, počítačové zpracování je úžasné a to je taky jediný důvod, proč má Kong ode mě tři hvězdy. Ale rejžova posedlost dlouhými a až do trapnosti protahovanými scénami poškozuje celý film. Emoční scény protažené až do bezvědomí, akční záběry nedovolují svou délkou zapojit divákovu fantazii.

Johanka z Arku (1999)

Pro mě nejslabší Bessonovo dílo. Ani se v tom nechci pitvat... V původním znění to nebylo o moc lepší, než dabované. Wilhelmová jako dabérka mi vůbec nesedí. Panna Orleánská s vypitým hlasem...

Lola běží o život (1998)

Po delší době jsem si to doma pustil na videu. A zase mě to dostalo. Jak ten děj úžasně odsejpá a hudba ho pohání...

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Bezva oddychovka útočící humorem balkánské mentality. Někdy až trošku přes. Crazy taškařice není až tak moje zahrádka. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se neřehtal jak magor. Viděl jsem to třikrát a teď už to zas delší dobu vidět nemusím. Opět se budu opakovat - v kině je to o 50 procent lepší.

Šejdrem (2008) (TV film)

Herecké výkony mi nepřišly, kromě Trojana, nic moc (Barešovi jsem nevěřil nic). Taky většina dialogů zněla jak na divadle. Moc se mi líbila animace, klidně jí mohlo být o chlup víc. Co mi však vadilo nejvíc, tak to byla nelogičnost hlavní zápletky s májkou. Když se máj po léta stavěla hydraulickou rukou, tak ji ti chlapy vždycky upevnili dobře, ale teď ji stavěli klackama, stali se z nich rázem blbci a zajistili ji proti vyvrácení špatně... Nebo jí dali do mělké díry a na špatné místo... Trochu jako kdyby to stavěli lufťáci.

Skalpel, prosím (1985)

Nejlepší český film z nemocničního prostředí. Jak je jeho pojetí vzdálené hollywoodským dojákům... Macháček ve své nejlepší roli.

Zkouška pilota Pirxe (1978)

Tohle je film, který ve mě zanechal opravdu nesmazatelnou stopu. Přesně jak píše Crocuta, ty dráty čouhající z přervaných rukou jsem měl v paměti pěkně dlouho! Vím, že proti Vetřelci je to čaj, ale já to viděl ve svých jedenácti a moje otrlost se s otrlostí dnešních dětí nedala srovnat.