• Pohádka

Princezna ze mlejna (1994)

Dospělému divákovi, pokud není duševně na úrovni Otíka Rákosníka, se líbit nebude, ale malé děti v našem kině se skvěle bavily a vydržely celou dobu promítání. Na kouzelnou školku se taky nedívám, přitom ale své místo ve vysílání ČT má, protože má své malé diváky. Chtělo by to komentovat s přihlédnutím k těmhle faktům. Odsoudit tuhle pohádku, když ji nebudu porovnávat s dílem pro více generací, prostě nemohu.

Mrňous a čarodějnice (1980)

Tohle by mělo být přístupné až od patnácti. Já bych se snad bál i dneska... Styl animace a hlas paní Rosůlkové tenhle příběh probarvují opravdu děsivě.

Jedna kočka za druhou (1993)

Tohle nemělo být zfilmováno. Dům na nebesích, výkladní skříň Jiřiny Bohdalové, přeci nejde napodobit ve filmu. I filmový záznam téhle divadelní hry je stokrát lepší. Kdo na tom byl v divadle, chápe.

Fany (1995)

Kachyňa a obě Jiřiny v občas trochu křečovitém dílku. Bohdalová i Jirásková hrajou skvěle, ta chyba je evidentně ve scénáři. Do kina bych na to nešel, ale v TV to není ztráta času.

Poslední plavky (2008) odpad!

Není co dodat, stačí jen kousek vidět a znechuceně odejít...

Rain Man (1988)

Pro mě jeden z nejlepších US filmů. D. Hoffman je geniální, po Absolventovi a Tootsie jeho největší role (nemám ho rád v Malým Velkým mužovi a v Motýlkovi - to fakt ne!).

Hlava-22 (1970)

Kdo nečetl nejdřív knihu, snadno mu unikne na začátku o co vlastně běží. Já měl to štěstí, že jsem zaznamenal obě díla v tom správném pořadí. Je zvláštní, že film je v tomhle případě působivější, než kniha (nutno vidět v kině). Scénu, kdy za rozmlouvajícími důstojníky dopadají na ranvey poškozená letadla, si čtenář tak snadno nepředstaví. Přečtená knížka byla pro mě takovým průvodcem filmem. Pak jsem si mohl snadno vychutnat dávky černého humoru, vrstvení jedné absurdity na další absurditu a nevadila mi ani ta, v mnoha komentářích zmiňovaná, zmatenost. Až to budou promítat jako klubový film, nenechám si to ujít!

S tebou mě baví svět (1982)

Sice až tak nechápu, proč právě tenhle film se stal komedií století, ale že je skvělý, to je fakt. Marie Poledňáková tehdy ještě výborně zvládala režisérské řemeslo...

Případ Pelikán (1993)

Film mě vzal od začátku do konce. Četl jsem i knížku, ale v tady mám film raději. J. Roberts má v tomto kousku roli, která jí sedí líp, než jakákoliv jiná (kromě E. Brockovich)

Ďáblova lest (2009) (seriál)

První dva díly napovídají, že jde o nadprůměrný televizní seriál. Strach je pro mě jedním z nejlepších dnešních českých režisérů. Spolu s kvalitní kamerou a scénářem to je skvělý mix. Lidský rozměr policistů, satanisticko - mystické pozadí případu, spád příběhu, děj v několika rovinách - jsem spokojen. Trochu mi vadí, že divák už ve druhém dílu tuší mnohá rozuzlení. Mohlo by to být napínavější. Na druhou stranu je rozdělení do tří dílů dost nešťastné, protože kdo si má po týdnu (čtrnácti dnech) pamatovat indicie z minula. Myslím, že by se to dalo sestříhat do dvou hodin a vysílat jako TV film celé najednou. Co ještě vytknout? Je fakt, že to občas J. Dvořák herecky přehání (to je asi odkoukáno z francouzských kriminálek), ale tady mi to až tak nevadí, je to nadsázka z kterou jsem se hned smířil. Velkou nevýhodou tohoto dílka je fakt, že je z velké části postaven na záhadě a jejím rozluštění. Pochybuju, že případná repríza bude mít větší sledovanost... A nakonec dopisuji postřehy jen z třetího dílu. Ten je opravdu mimo a zatímco bych hodnotil tak 75ti procenty první dva díly, třetí díl to sráží tak na 45%. Nevadí mi, že Dr. Runa zažene satana křížem za pomoci apoštolů. Vadí mi uspěchaná, nepravděpodobná podoba reálných scén. Je jen jeden pachatel? Pětašedesátikilová doktorka, která vytahne těžšího černého studenta nohama vzhůru... Policisté, kteří místo aby při zapnutí alarmu čekali venku u obou vchodů na posily se zachovají jako pitomci a nechají si ještě ukrást auto... Nasazená policistka Gaislerová nechá úmyslně řídit podezřelého kolegu, který podle toho co bylo vidět (kdyby pil opravdu alkohol), musí mít v krvi 3 promile - to jde o život a ne o kariéru... Trojan naprosto v klidu a racionálně uvažující ve chvílích, kdy jde o život jeho dítěte... Počítač v pracovně profesora zapnutý a připravený... Po vzoru amíků záchrana přicházející za minutu dvanáct... Krev kapající z hrdla v konzistenci kečupu... Do nebe volající espézetka na pohřebáku - to bylo nejujetější - to nelze považovat ani za fór, nebo nadsázku...! Atd... Po shlédnutí třetího dílu mé nadšení silně opadlo - škoda.