Láska je láska (1998)

Podle mě přeceňované. To, že je nějaký film ze severské produkce, je nízkorozpočtový a jakoby komorní, automaticky neznamená, že bude mít nějakou výpovědní či jinou hodnotu. Nejen, že nejde nijak do hloubky, ale je tak mělký, že se nestihnete s žádnou z velmi nesympatických postav (a v tom nejvíce vynikaly hlavní hrdinky, kterým bych dala normálně pár facek) ztotožnit (a vůbec nejde o to, jaké jste orientace), ale ani si je oblíbit či je (aspoň v něčem) pochopit. Citové zmatení patřící k pubertě je mnohem lépe vystiženo v jiných filmech, popř. seriálech. Scénář se bortí a nemá (zřejmě) žádoucí účinek, a dialogy jsou prázdné, takže jsem nakonec hrdinkám vůbec jejich "vztah" a cit vůči té druhé nevěřila, a nechápala jsem, odkud přišel. Film navíc nudí, a dívat se na to, jak se rodiče urputně podbízejí své frackovité dceři, je pro mne, vychované k respektu k rodičům (protože to, co předvádí Agnes, není jen taková ta "obyčejná chvilková teen rebelie", to je fakt rozpatlanost nejhrubšího zrna), utrpením. Budu se opakovat, ale opět nechápu většinové hodnocení.

Tmavě červená (1975)

Napínavé, skvělá kamera a práce s kompozicí a detaily. Nekteré záběry působí svou nehybností a celkovým vzezřením jako obrazy Edwarda Hoppera. Např. v osmnácté minutě, kdy kamera snímá dva hlavní aktéry, a za nimi bar, jsem si chvíli i myslela, že jde o namalované pozadí - postavy v levé části baru se téměř nehýbou. Rozhodně doporučuji.

Diane Arbus: Příběh jedné obsese (2006)

Zvláštní film s jakousi odosobněnou, naléhavou atmosférou, který je ale bohužel rozvleklý, a jistě může někoho velice nudit. Mně se to ale (s podivem) nestalo. Myslím, že jsem si tam své našla. Je to jeden z filmů, kde s hlavní hrdinkou nemůžete moc sympatizovat, a za její jednání ji někdy máte chuť i odsoudit (osobně mám problém s představou zde zobrazené komunikace mezi Diane a Alanem, její odpovědi v rámci dialogů a vysvětlení jejích činů by mi coby manželovi přišly více než nedostatečné, tento problém mám ale u více filmů, kde se hlavní hrdinka občas zasekne a zírá nepřítomným pohledem do prázdna), přitom v hlobi duše víte, že byste se patrně zachovali stejně. Nakonec jsem si Diane v podání N.Kidman, kterou nemusím, oblíbila, a to beru jako velké plus, a jelikož jsem váhala mezi třemi a čtyřmi, nakonec zvltězilo vyšší hodnocení - film není nijak zvlášť patetický, přestože se týká milostného vztahu, a to také musím ocenit, stejně jako zajímavý námět a výpravu.

Kamarád taky rád (2011)

Jiná doba si žádá trochu jiné postupy. Scénáristé a režiséři si již před nějakou dobou všimli, že generaci dnešních pozdních teenagerů a generaci dvacet plus už nestačí model chudá pokojská/chudá prostitutka/chudá kterákoliv žena vykonávající kteroukoli profesi, kterou s koncem filmu, kdy jí bohatý byznysmen/bohatý manažer/bohatý kterýkoliv chlap z toho dostane a žijí happily ever after, vykonávat již nemusí, a tak ji přestane vykonávat, už nestačí, a proto se pokoušejí dosáhnout vyšších výdělků trochu jinak a trochu jinými postupy (samozřejmě ale s konstantou "romantických komedií", a tedy s větší či menší mírou podbízivosti) - což se jim (také s větší či menší mírou úspěšnosti) daří. Friends with benefits není výjimkou. Dá se na to koukat, dá se to i dokoukat, ale i tenhle "nový model" už je trochu vyčpělý, a na místo chlápka na bílým koni nebo chlápka v bílý limuzíně si dosaďtě Justina Tímberlakea a spoustu tančících lidí - lidí tančících "spontánně" stejný tanec (kupodivu nepůsobí muzikálově, tudíž mě to ani nijak moc neiritovalo). Je to prostě pořád to samé - jen jinak. Jiná doba si žádá aktuálnější a reálnější témata, se kterými se může člověk, žijící nyní, nějakým způsobem ztotožnit. A to je moment, kdy prostitutku a byznysmena či chirurga vystřídá nápad praktikovat sex bez emočních či jiných závazků. Bohužel, je to film, a navíc tento žánr, takže už z názvu je jasné, jak to skončí, a jeho průběh je snadno předvídatelný, což se scénáristé snaží vykompenzovat za 1) vedlejšími postavami ( "ulítlá"matka hlavní hrdinky, Timbarelakeův gay kolega, a nemocný otec Timberlakea (troška citového vydírání nikdy neuškodí)), za 2) jakože vtipnými a rychlými dialogy, za 3) scénami se sexem. A ještě k tomu se celým filmem vleče naprosto příšerná hudba s kastrátsko-metrosexuálním zpěvem. Takže za mě horší dvě.

Peklo na talíři (2012) (pořad)

Zvedám svoje hodnocení ze tří na čtyři, a to za díl Angličtina pro gurmány. Candle sauce. Order two days ago.

Rote Sonne (1970)

Ono by to možná nebylo tak hrozné, kdyby to jen nebyla tak šílená nuda! Jediný záchvěv zajímavé akce se objeví v druhé polovině filmu, a to, když hlavní hrdinky a "hrdina" tančí (popř. se svíjejí při poslechu hudby). Tento moment mi připomněl taneční křoví v klipech Jany Kratochvílové, což oceňuji. Jinak Rote Sonne bohužel nemůžu doporučit (a to jsem neměla nijak vysoké očekávání). Hvězdička je za úžasné vlasy hlavní hrdinky Peggy a za neobyčejně slušivé kostýmy.

Vtip (2001) (TV film)

Zajímalo by mě, jaká byla, jak vypadala a jak působila původní divadelní hra. U filmu oceňuji především to, co už někteří zmínili, a sice "netradiční pojetí", a sdělení, že v nemoci je každý sám - hlavní hrdinka byla jistým způsobem vždycky sama, ovšem se samotou, kterou prožívala v rámci filmu, se to srovnat nedá. Velkým kladem filmu je i měnící se pohled na Vivian. Zatímco zpočátku mi nebyla nijak sympatická, chvílemi mi přišla arogantní(hlavně v retrospektivních pasážích) a příliš jsem s ní necítila, s blížícím se koncem mě zavalila vlna soucitu, ale i sympatií (tento záměr tvůrcům vyšel, a ani mi tolik nevadí, že jsem se nechala "nachytat"). Dále na mě zapůsobily herecké výkony, scénář, dialogy a celkově neotřelý přístup. Dokonce ani dabovaná verze nesnížila mé hodnocení, což svědčí jak o síle a kvalitě filmu, tak o přijatelné kvalitě českého dabingu. Spoiler: E.Thompson nazve slovem sentimentální scénu, ve které konverzuje se sestrou a obě jedí zmrzlinu. Tato scéna je ale pouhým odvarem sentimentu, který se objeví ke konci, když za pacientkou přijde za celou dobu první a zároveň poslední návštěva. Přesto, vlivem ostatních výše zmíněných kvalit snímku, ani tato scéna nevyzněla lacině nebo prvoplánově, a snad jen trochu manipulativně, takže jsem měla co dělat, abych se udržela.

Jiná země (2011)

Film stojí na hereckých výkonech a námětu, který je dle mého zpracován velmi dobře. Je to slušné drama, při jehož sledování mne přepadala spousta nedefinovatelných pocitů. Právě herci a mnohdy sporé dialogy vedly k realistickému působení, přestože některé události byly (jistě pro některé) předvídatelné - u tohoto snímku mi to nevadilo, protože jsem si dokázala užít určité momenty a nepřemýšlet nad tím, kam film vede. Pouze v jednom okamžiku - spoiler - jsem doufala, že hlavní "hrdinka" neřekne pravdu, aby neublížila ještě víc. Bohužel to udělala, a zabila ho (druhou hlavní postavu) tím podruhé. Nakonec to ale do celkového děje i zakončení zapadlo. Větší výhrady nemám, pouze podotknu, že film se zabývá sci-fi jen okrajově, doplňuje ho, ale v podstatě tak drží vyprávěcí linii pohromadě.

Ženská za volantem (2008)

Dle mě nevyužitý potenciál, což je škoda, takže slabší tři. A proč proboha "Ženská za volantem"? To už by bylo lepší to nazvat "Řidička náklaďáku". "Ženská za volantem" zbytečně (a trapně) naznačuje úplně jiný smysl.

Jezero hrůzy (1996)

Ještě že tam byl ten Indián, bez něj by to nebylo ono. Sice jsem to teda vůbec nepochopila (vlk, který napadá lidi, ale v okamžiku napadení se asi zneviditelní či co, takže oběť sebou zmítá na zemi v prachu sama (tady bych to viděla na omezený rozpočet, zaplatit si trenéra vlků, aby s nimi nacvičili napadení člověka, to musí stát majlant, tak si tvůrci asi řekli, že to nevadí, že to bude o to mysterióznější. Není.), v té samé chvíli se jeden z kamarádů začne dívat doblba, nebo začne zběsile utíkat bůhvíkam, a, samozřejmě, v ten samý moment právě onen již zmíněný indián čumí do ohně, případně u nej stojí, mává rukama a vydává podivné skřeky - to vše je velmi vtipně sestříháno, jindy se zase na kraji silnice objeví malý chlapec, ale toho taky spatří jen někteří jedinci, v průběhu filmu filmové postavy mění svůj charakter, ale to je asi to nejmenší, s čím si dělat hlavu, no a na konci chce šerif podpálit dům, ve kterém, jak tvrdí, žije ten Indián, i když ho uvnitř nikdy neudivíte, ale je také sídlem zla, takže si přinese malý, ale zřejmě bezedný kanystr a začne zuřivě polévat živý plot a betonové schody ), tvůrci si s vysvětlením nebo s nějakou logikou hlavu rozhodně nelámali, ale film má rozhodně cenu vidět právě kvůli té spoustě humoru a zábavy. Nejvíc "hororová" (berte s rezervou) scéna se odehraje úplně na konci a trvá asi minutu a půl. A samozřejmě, jak je obvyklé, studentky střední školy si zahrají tři vyžilé ženské na prahu třiceti let. Já doporučuji, ale jen pokud si zařadíte film do jiného žánru a nebudete očekávat horor.