• Krátkometrážní

Dnes se nikam nejede (1959) (studentský film)

Studentský snímek, který jako by ani nenatočil ten Tarkovský, jak ho známe z jeho pozdějších filmů. Délka na zápletku je ideální a občas je to hodně napínavé.

Terminator Salvation (2009)

Šel jsem na to s očekáváním, že budu zklamán. Ano, určité zklamání tam bylo, ale že by to bylo tak špatné, jak to některým připadá, to zas ne. Výtky vůči McG bych neměl - ten film je v podstatě jedna dlouhá výborná akční jízda. Co mu hodně podráží nohy je velmi špatný scénář, nad kterým se raději nerozmýšlet, protože pak je to čím dál tím horší. Plus ještě snaha producentů o nižší rating, což vedlo k celkem očividnému prostříhání (scéna s Moon Bloodgood jest toho zářným příkladem). Takže doufám v nějakou director's cut unrated verzi. Kdo čekal cameronovský přístup musel být naivní. Zkrátka vypnou mozek a bavit se. Ty 4* jsou sice slabší, ale na 3 to není (7/10 přesně). Doufám v pátý díl, klidně opět s McG na režijní stoličce, ale s mnohem lepším scénářem (nemohli by třeba hezky poprosit Camerona?).

Zabijáci (1956) (studentský film)

Nadějný rozběh, ale ke konci vlastně tak trochu o ničem a vyznění do ztracena. Průměrný studentský film. Nic víc, nic míň. Což na první filmařské kousky není vůbec špatné.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Větší, šílenější, ujetější. Přesto divácky méně příznivější. V akčních scénách dosahuje epileptická kamera obřích rozměrů a ke konci se z hlavního děje příliš mnoho odbočuje (doktor, dětský Chelios). Příště trochu klidnit hormony hoši a případnou trojku (což je díky finančnímu neúspěchu nejisté) udělat stylem jedničky, když už jste si na ni naběhli. A na to, že hudbu dělal Mike Patton z Faith No More celkem nic moc. Nejlepší část filmu: nástup Amy Smart na scénu.

Waterloo (1970)

Stejně jako ve třetím díle Vojny a míru, kde se odehrávala bitva u Borodina, tak i ve Waterloo nám Sergej Bondarčuk opět servíruje velkolepé záběry masivních armád, jaké už dneska nikdo nenatočí. Letecké záběry na mnohatisícové pluky nebo jízdy zkrátka vyrážejí dech. Objektivně by ten film byl tak za 4*, ale přesto přihodím tu pátou. Bitva o Minas Tirth v Návratu Krále může jen tiše závidět. Akorát zde chybí emoce, nebo alespoň jediná emotivní scéna. 8,5/10

Star Trek (2009)

Ta hláška "Fire everything!" je ultimátní a přitom tak jednoduchá.

Vlákna (1984) (TV film)

Slušná depka. Tohle by stále měli pouštět ve školách, ať si každý uvědomí jaké svinstvo nukleární válka je. Dnes už je hrozba sice o dost menší, ale stále tu jsou některé státy, které si nedají říct. Jinak přežívání po katastrofě je snad ještě horší, než ona katastrofa a šťastní ti, kteří zemřeli hned.

Quo Vadis (2001)

Byly jsme na tom povinně se školou. Ani nevím proč tomu ty 2* dávám. Asi proto, že jsem u toho až tak moc netrpěl.

Vojna a mír IV: Pierre Bezuchov (1967)

Vynikající první polovina, kdy sledujeme evakuaci a následně i požár Moskvy a popravy zajatců z řad civilního obyvatelstva. Následně však začne být Bondarčuk až přehnaně poetický a trochu nudný. Závěr, i přes hladovějící a ruskou zimou trpící Napoleonovu armádu, tak vyšumí do ztracena.

Vojna a mír III: Rok 1812 (1967)

V třetím díle, o celkem skromné stopáži, se moc dějově dopředu neposuneme, jelikož je to vlastně pouze příprava a samotná bitva u Borodina, která skončila nerozhodně, ale obě strany ji prohlašovaly za své vítězství. A zde se naplno projevuje Bondarčukovo megalomanství, kdy nám opět servíruje monumentální záběry ve kterých najednou uvidíme ne tisíce, ale desetitisíce vojáku. A s vědomím, že i ta malá pohybující se tečka někde v dáli je opravdový člověk a ne trik a všude něco vybuchuje, vám spadne čelist údivem, čeho všeho byl Sovětský svaz schopen. Na tento paradoxně nejkratší díl padla patrně největší část rozpočtu. Uvidíme co finální čtvrtý díl.