• Krátkometrážní

Police Story (1985)

A já myslel, jak je Michael Bay s tou scénou průjezdu chudinskou čtvrtí v Bad Boys II originální, a ono je to sprostá vykrádačka úvodní scény tohoto filmu :-)

PG Porn (2008) (seriál)

První epizoda super 7/10, druhá slabá 2/10, třetí v pohodě 6/10, čtvrtá opět nic moc 4/10, pátá mne dost pobavila a lepší, než první 8/10, šestá taky vtipná s trochu nervózním režisérem "Co tam dělá ta kočka!" 7/10, sedmá opět slabší, stojící jen na závěrečné pointě 4/10.

Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (2008) (TV film)

Trochu slabší, než předchozí filmy a se stejným mustrem jako Wrong Trousers nebo Close Shave, ale stále řemeslně a režijně dobře odvedené. Obzvláště vygradované finále, kde se citují Aliens od Camerona. Ale výrazná postava typu tučňáka nebo ovce tu chybí.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Dnes asi míň, ale na svoji dobu to bylo skvělé a v dětství jsem na to opravdu rád koukal.

Strážci - Watchmen (2009)

Silný náběh na 5* i přes určité zápory (hlavně erotická scéna s nevhodným hudebním doprovodem). Komiks jsem četl, změna závěru mi nevadila, dokonce jsem bych ji i preferoval víc (akorát mohli ukázat ty hromady mrtvých těl) a ostatní brutalita potěší. Pro finální hodnocení si ale počkám na director's cut, protože toho ještě něco chybí (třeba úplně vypuštěný trafikant, který se mihne jen ve 2 záběrech). UPDATE: Director's cut jsem přeskočil a skončil až u Ultimate Cutu. Zvyšuji hodnocení na plný počet. S přidanými scénami a Tales of the Black Freighter se z toho stává komplexní adaptace comicsu, která se jen tak nepodaří. 9/10

Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

Volume 2: Po vynikajícím prvním dílu jsem druhou část vyhlížel na stejné, ne-li lepší úrovni. Ale dostal jsem něco jiného. I když se pokračuje přesně tam, kde se minule skončilo, celkový feeling obou filmů je odlišný. Od hravého prvního dílu se přesouváme do vážnějších poloh. A než se dostaneme k finální bitvě, tak uplyne skoro 80 minut, kde se taktizuje a pokouší se narušit morálka na obou stranách. Navíc jak píše Adrian, scéna, kdy Tony Leung cvičí s mečem, jako by vypadla z Hrdiny od Zhanga Yimoua. Finální bitva je velkolepá, i když žádného záběru digitálních armád, jako v prvním dílu se nedočkáme, takže vlastně těch údajných 800 000 vojáků není nikde vidět a vzniká tak dojem bitvy několik stovek až tisíců - na druhou stranu to působí poctivěji a triky tak neruší (kromě úvodní celkem krátké námořní bitvy, která byla trikově nejnáročnější, takže triky byly občas slabší). Souboje už nejsou tak efektní. Hrdinové se už tolik nepředvádějí (byl tu náběh v souboji, kde se švihá ohnivým lanem, ale skončilo to příliš brzo), ale jsou už součást bojujícího celku. Zkrátka jsem čekal víc, než jsem dostal. Ale sountrack, kde přibyl nový motiv je stále vynikající. Woo tento kolos ustál, i když s několika chybami a dokázal, že na to stále má, ale ten ultrakýčovitý finální záběr na růžovou oblohu se zapadajícím sluncem, modrou řeku, horami v mlžném oparu s duhou a zelenou louku bych klidně oželel. 8/10

Wrestler (2008)

Darren Aronofsky to zase dokázal. Když dokáže tak výtečně podat příběh o starém wrestlerovi, kterého všichni blízcí opustili a jediné co má jsou jeho fanoušci a pak striptérka Cassidy. Po vizuální, střihačské a kamerové stránce se jedná o úplně něco odlišného, než předchozí Darrenovy filmy. Chvíli jsem si říkal, jestli to vůbec režíroval on. A právě ta odlišnost potvrzuje jeho kvality, když nezůstává režisérem s jasně vyhraněným rukopisem (jak se po velmi podobném Pí a Rekviem za sen mohlo zdát). Snad jen, že na depresivní scény si stále potrpí. Taková scéna autogramiády starých wrestlerů na vás dolehne celkem nepříjemně. O Mickey Rourkovi se netřeba zmiňovat. Soundtrack Clinta Mansella je zde ve zřídké míře, přesto stále velmi kvalitní. Nejvíc jsem ale ocenil výběr písní "osmdesátkového" metalu (nikdy bych nevěřil, že v americkém filmu uslyším Balls To The Walls od německých Accept).

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Velká škoda zbytečně přehnaně emotivních pasáží hlavně ke konci, takhle to snižuje uvolněnou první polovinu. Ale křeček a holubi rulujou.

Faunův labyrint (2006)

Vůbec bych se nezlobil, kdyby se Del Toro vykašlal na Hollywood a točil už jen filmy zpět v Mexiku nebo ve Španělsku, protože by si mohl dovolit dělat mnohem více věcí, které by mu útlocitní Američané asi neschválili. Devil's Backbone a právě El Laberinto del Fauno jsou toho důkazem.