Troja (2004)

Hned na začátku filmu si lze před městem Troja dobře všimnout vesničana který vede LAMU! Lama ve starověké Asii!!! O tom nepsal ani Daniken. A se stejným citem pro realitu je natočen celý film. Většina postav se chová nesmyslně a bez motivace, režie je odtažitá a takřka vše, co je na Iliadě krásné a hluboké scénáristé z příběhu odstranili. Vlastně odstranil 95 % původního děje (film má jiný záčátek, průběh i konec) i charaktery jednotlivých postav. Proč to tedy vůbec pojmenovali Trója? Některé pasáže nápadně připomínaly duch serálu Xena a nesmyslný happyend to byla poslední kapka.

Evangelium podle Jana (2003)

Film je obrazovým přepisem Evangelia sv. Jana a to slovo od slova. Není věty, která by ve filmu nebyla zobrazena, nezazněla buď ústy postav nebo vypravěče. To láme filmu vaz, protože právě Jan je ze všech evangelií nejvíce plný do široka rozvedených teologických úvah, v nichž evangelista vyjadřuje svoje chápání Ježíšova poslání. Ty ve filmu prostě nefungují a brzy začnou nudit. Je to škoda, protože Henry Ian Cusick (Desmond ze seriálu LOST) hraje obstojně a na roli Ježíše se dobře hodí. I režie a výprava je dobrá, ačkoli trochu víc invence by neškodilo. Po otřesném Gibsonovu Umučení Krista skoro potěší, že násilí a krve je v tomto filmu jen velmi málo. Při tříhodinové stopáži ovšem vydrží s pozorností až do konce málokdo - pro nevěřící jsou četné teologické monology nezajímavé, věřící je zase dobře znají.

Helena Trojská (2003) (TV film)

Levny TV film, ale v leccems lepsi nez jeho velkofilmovy bratricek. Vic se toci kolem postavy Heleny a Sienna Guillory je opravdu k sezrani. Uz jen kvuli ni to stoji za to zkouknout. Dobrý je i Rufus Sewell v roli mocí posedlého Agamemnona. Ostatní postavy jsou ale matné a plesatý Achilles, no skoda mluvit. Uprav deje predlohy je mene nez v Troji, ale i zde jsou a pribeh kazi. Skoda.

Luther (2003)

Je to takový pěkný televizní film s hvězdným hereckým obsazením. Filmaři Lutherovi fandí a mnohé je podáno dosti zjednošeně, čemuž se ale film tak jako tak vyhnout nemohl. Filmový Luther je možná až moc velký fešák a dobrák. Přínosem filmu je, že přitažlivou a stravitelnou formou předkládá základní informace o německé reformaci a v mnoha lidech vzbudí zájem o nastíněné otázky historické i teologické.

O.C. (2003) (seriál)

Výborná oddechovka na nedělní dopoledne u které se příjemně zasmějete. Sympatické herecké obsazení a (alespoň v u nás odvysílané 1. sezóně) nepřekombinovaný děj. O moc lepší než zmiňované BH 902 10. Mezi seriály o teenagerech a jejich rodičích patří k tomu nejlepšímu.

Druhá míza (2002) (seriál)

Výborný seriál plný inteligentního humoru.O mužích po čtyřítce, ale myslím, že pobaví i ženy i mladé lidi. Britský humor je mi prostě bližší, takže pro mě lepší než Sex ve městě. Škoda, že byl díky idiocii programového řízení ČT vysílán v totálně okrajovém čase...

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Jako hraný dokument pro military fandy dobré. Jako celovečerní válečný film neobstojí. Chybí příběh, hrdinové, osudy, emoce.

Můj bratr Tom (2001)

POMO, jakou verzi jsi viděl? Nějaký sestřih pro nedělní školu? Já na tom byl v kině a v sex to přerostlo... A pořádně.

Quo Vadis (2001)

Zklamané naděje. Stará americká adaptace s P. Ustinovem za moc nestála, ale tato je ještě slabší. Chabá výprava, směšně zastaralé triky a slabé výkony ústředního páru jen podtrhujíí chabý scénář a režii. Škoda tak dobré předlohy pro tak chudokrevný film. Scény i dialogy působí trapně a v potlačování erotiky, které je v knize dost, si zdá se Poláci jdou s Američany do noty. Boguslaw Linda mě jediný nezklamal a kvůli němu dávám o hvězdičku více. Ten konec s návratem do moderního Říma do historického filmu sice moc nezapadá, ale líbil se mi už jen proto, že to byla jediná dobrá invence tvůrců a celkem nápaditě vyjadřuje epilog knihy: "A tak skončil Nero.... Ale Petrova bazilika vládne dosud z vatikánských výšin městu i světu."

Vanilkové nebe (2001)

Vanilkové nebe je remakem (prý hodně doslovným) španělského filmu Abre los ojos. Penélope Cruz si zahrála stejnou roli v obou snímcích. Původní film je prý lepší, nicméně vzhledem k tomu, jak impotentní bývají hollywoodské remaky evropských filmů, je Vanilkové nebe pořád velmi kvalitní dílo.