• Krátkometrážní

Star Trek (2009)

Pěkně natočený blockbuster, převádějící poetiku vesmírných důstojníků v pyžamech a Enterprise na niti do celkem normálního scifi v americkém stylu. Příběh, dějově tvořící začátek původní série, je zbytečně senitmentální, jeho souvislost s původním seriálem nějak nemůžu posoudit, anžto jsem z něho viděl jen asi pět dílů, každopádně sám o sobě se mi vůbec nelíbil - už kvůli (pokud nepočítám zcela zbytečné sentimentální scény) neuvěřitelným způsobem odfláknutému systému alternativních realit. Každopádně trochu rozklepaná kamera vytváří (hlavně v akčních záběrech) docela slušnou atmosféru (i když s původním seriálem prostě nesouvisí), herecké výkony ujdou a Quintova maska je hodně dobrá a některé hlášky a Simon Pegg jsou perfektní. Přesto mi celek přišel spíš průměrný.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Začátek jedné z největších a nejpropracovanějších ság moderní kinematografie. Empire Strikes Back je ale podstatně lepčejší.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Tá tá tá tádadá, tádadá, tá tá tá tádadá dádadá...dá da dá dá dadadada, dá da dadada, dádadá, dádadá.... Nejlepší díl možná největší ságy moderní kinematografie. Darth Vader prostě nemá chybu. A taky jediný díl, který netočil Lucas ... a hned nejlepší...to možná nebude náhoda ;) Lucas je možná skvělý scénárista, ale jako režiséra ho předčí kdekdo.

Star Wreck: In the Pirkinning (2005)

Kapitán Pirk je hlavní hrdinou finské fan parodie na Star Wars. Na amatérský film neuvěřitelně kvalitní efekty i herecké výkony (efekty jsou v mnohém lepší než v původním seriálu). Pár geniálních gagů (Černobyl, plamenomet), z nápadu by byl perfektní krátký film tak na deset dvacet minut. Jenže ono to má víc jak hodinu a tři čtvrtě a proto je to trochu nudné. Fajn, tak pojďte ovládnout svět. Nějaké otázky?

Statečné srdce (1995)

Hmmmm. Rádobyhistorická dobrodružná akce s romantikou, bojem, krví a laciným humorem. Chybí jakákoliv inovace a v podstatě jakákoliv myšlenka. Ne že bych od amerického filmu o skotské historii čekal něco jiného. Kdybych byl Skot nebo fanatik přes Wallace, asi bych za pojetí svých dějin vyhlásil Gibsonovi krevní mstu. Skot ale nejsem, a proto musím říct, že na zabití pondělního večera to ujde, ale nic víc.

Statue of Liberty (1898)

V podstatě fotka sochy svobody, která se trochu klepe. Chápu, že Edison natáčel každou blbost, ale tohle opravdu není vůbec nic zajímavého. PRO NĚMIHO: ve ve stejném roce natočil třeba Melies svoje geniální Un homme de tętes. Kinematografie sice v roce 1898 byla ještě v plenkách, ale rozhodně je neposrávala tímhle způsobem.

Stendhalův syndrom (1996)

Takové normální giallo drama o pomstě. Žluť je trošku vybledlá, ale najít se dá. Argento hledá nové cesty a techniky, někomu se to může líbit, někomu nemusí. Na Argenta nezvykle pomalý rozjezd, který zachraňuje snad jen Asia coby žena znásilněná a málem zavražděná kvůli svému bizarnímu onemocnění, a později se stylovým a krvavým způsobem mstí. Zajímavější je spíš druhá hodina filmu, která mi svou psychopatičností silně připomínala geniální Martyrs. Nezvykle slabá je na Argenta taky hudba - Morricone je nepochybně skvělý skladatel, ale k Argentovi nějak zvlášť nepasuje, soundtracky od Goblinů mám radši. Speciálně tady je hlavní melodie sice pěkná, ale naprosto nevhodně podaná. Ve filmu se objevuje i Argentova vizuální mánie a přestože je laděna trochu jinak než v jiných filmech. Jednotlivé scény (třeba ta, v níž má Asia záchvat připoutaná k žíněnce a přitom halucinuuje) patří sice k tomu nejpůsobivějšímu, co Mistr natočil, celek je ale v kontextu díla spíš nevýrazný. Trvalo mi dlouho, než jsem přišel na chuť trochu neobvyklému stylu filmu, nakonec se tak stalo, přesto ale řadím Stendhalův syndrom ke slabším argentovkách. Rozhodně jsem čekal něco brutálnějšího, a nemyslel jsem si, že zrovna Argento je někdo, kdo musí kopírovat vraždící scény z jednoho filmu do druhého - i když musím uznat, že Asia vypadá zdaleka nejúžasněji, když někomu rozmlacuje hlavu mezi dveřmi. P. S. Ale v blond paruce vypadá odporně.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Stopařův průvodce po Galaxii je úžasná kniha - vtipná, moudrá a pravdivá. Bohužel, film podle ní se moc nepovedl. Marvin je sice krásně depresivní, Vogoni krásně odporní a sem tam se nějaký záběr povede (zničení země, animované pasáže) a několik vtípků, které v "pětidílné trilogii" se taky povedlo, mnohem víc toho ale chybí (Čingischán, ručníky...). Bohužel. A jsem strašně depresivní, že to dopadlo takhle :(

Strakonický dudák (1955) odpad!

Ne že by původní hra byla tak úžasná, ale tohle působí bez ohledu na doslovnost (což je u literárních adaptací rozhodně pozitivní jev) jak prezentace folklórního souboru písní a tanců z Horní dolní, bez ladu a skladu říznutá socialistickým realizmem (tj. kýčovité kulisy bez souvislosti se skutečností a jakási snaha vystihnout ideu) a pohádkovou báchorkovitostí. Dokonce i objektivně dobří herci jako Pešek, Průcha nebo Hrušínský tu byli naprosto příšerní. Nemůžu na tom najít nic dobrého, je mi líto.