• Krátkometrážní

Heyduko kontra Gojira (2009) (amatérský film)

Česká amatérská parodie na anime a tokusatsu, nebo snad na film jako takový? :)) Asi bych to měl pseudointelektuálně rozpitvat. Takové normální home made video, ani moc vtipné to není (viz turecké remakes velkofilmů, které se od Heyduka liší jen tím detailem, že tady je to záměr), ale s lepším scénářem by to snad šlo... Na druhou stranu, zombíci a střih na amatérský film docela ujdou, využití hudby a herecké výkony (+ některé jednotlivé scény jako oblékání hlavního hrdiny, debilní výtlem v závěru nebo zapalující si matka) jsou přímo geniální :) HAPON!

Historia Naturae (1967)

Hudebně komponovaná filmová suita, tentokrát Švankmajer animuje vycpaná a nakreslená zvířata nejrůznějších tříd - od hmyzu po člověka, v pořadí podle přírodní historie. Animace je jako vždy perfektní, film je ale na Švankmajera docela zdlouhavý a mírně nudný, přestože má jen osm minut a zajímavé téma (lidská část s perfektním zakončením je prostě geniální). Zachraňuje ho ale ironický humor a úžasná hudba, na které tu hodně záleží a která je s filmem dost těsně spjata. Video: http://www.youtube.com/watch?v=2R8dwv_vQJk

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Pokud to má být historický film, kde se vzala ta posedlost historických filmů hrát si na dokument? A pokud to má být jen hraný dokument, kde se vzala představa, že hranému dokumentu můžou příšerné herecké výkony a hrozná výprava uškodit míň, než normálnímu filmu? Obrovský potenciál, zoufale průměrné (či téměř podprůměrné) zpracování.

Hlídač (1970)

Srovnání se Spalovačem nechápu. Dost průměrný pokus o drama bachaře, který se z nejmírnějšího stane nejbrutálnějším. Ano, uznávám, Hrzán hraje skvěle (byť ho jinak nesnáším) a mnoho scén je vynikajících, nicméně děj je podán tak neobratně, je tak zmatený, vyšumí tak moc do ztracena a ostatní herci tak příšerní, že se nemůžu donutit dát tomu vyšší hodnocení.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Pustil jsem si to jako oddechový film po Jdi a dívej se. Tato možná nejklasičtější špageťárna byla výbornou volbou. Hodný, který není ani trochu hodný, a ošklivý, nejsympatičtější postava z filmu, hledají uprostřed americké občanské války poklad v hrobě. Každý má svou půlku tajemství a proto musí cestovat spolu, navzájem si nedůvěřovat a zažívat různé peripetie. Trošku jim to kazí zlý, který je pro změnu jediný, kdo jedná nějak zásadově. Úžasné scenérie (natáčelo se v Andalusii) a nesmírně originální nápady filmařské Sergia Leoneho spolu s italskou precizností, skvělou hudbou Ennia Moriconeho, plno skvělých hlášek (hlavně od Wallacha). Výborné herecké výkony (hlavně Eli Wallach), Colliho bezchybná kamera (závěrečná hřbitovní sekvence je prostě jedinečná). Nemyslím si, že by ta epizoda s bojem o most byla zbytečná - zdůrazňuje dobu, v níž se hrdinové pohybují a je pro ně jakousi morální zkouškou a nutným zlem předtím, než mohou najít symbolický poklad (vím, že to zní blbě, ale já prostě miluju pseudointelektuální výklady westernů =). Il buono, il brutto, il cattivo je vynikající film. Já vlastně nevím, proč se tomuto žánru vyhýbám... - Bůh je při nás, protože stejně jako my nenávidí Yankeeye. - Bůh není při nás, protože nenávidí idioty.

Homolka a tobolka (1972) odpad!

Kdyby šlo dát něco víc než odpad, udělal bych to v tomto případě. Příšerně nudný byl první díl, o něco horší druhý, ale třetí je vrchol debility v české "lidové" komedii.

Hordubalové (1937)

Nudná a celkově nepovedená adaptace Čapkova románu. Ačkoliv (nebo možná právě proto že) scénář psal sám Čapek, film je plochý, jednorozměrný, nezajímavý. Hordubalův příběh je sotva možné vyjádřit ve filmu. Postava Michala je hrůzoděsná.

Horizont události (1997)

Event Horizon je pro mne nostalgická záležitost. Je to první film mého života, ze kterého jsem měl noční můry (mám poněkud mladší datum výroby a horrorofobní rodiče). Před časem jsem se na něj podíval znova. I tak je to nejlepší scifi horror, co jsem kdy viděl. Perfektní atmosféra, dobří herci, efekty a kulisy. Příběh z toho sice dělá béčko, ale nedá se proti němu nic příliš namítat. A navíc příjemně brutální. Co víc chtít?