Mladá dáma (2024)

Roztomilá fantasy pohádka s drakem, rytíři a zprvu nevinnou až naivní dívkou, jež se nerada vzdává. Od filmu jsem očekávala něco úplně jiného, ale příjemně mě překvapil. Síla postupného růstu osobnosti a sebedůvěry hlavní hrdinky, která nakonec vymyslí bravurní plán odplaty a řešení celého dění je velmi akčně a napínavě zpracovaná. Královna je potvora, syn má svědomí, ale poslouchá a dračice se mstí jako matka. Hudba podtrhává samotný děj, ohňové efekty taktéž. Mě to jednoduše bavilo, dávám 4 hvězdičky.

Obleva (2022) (seriál)

Polský kriminální seriál natočený rádoby temně ala severské kriminálky. Hlavní detektivka odměřená, neempatická workoholička, která obětuje práci i vlastní rodinu, především péči o dceru Haničku a vlastně i zemřelého manžela. Napínavý děj s hlavním cílem nalezení novorozeněte, jež detektivce nedá spát a ovlivní ji především psychicky, nakonec nepřináší nic neotřelého, obzvlášť s tak nepatřičně useklým vyústěním toho, kde a za jakých okolností se dítě nakonec najde. Zbytečné chyby v ději jako třeba to, proč by z Německa unikala zpět do Polska, kde na ní policie snadno může nebo stání blízko mříže u uvězněného psychopata či míření pistolí na krk, ale kulka skončí ve vestě. Koukatelné, lze doporučit, ale jednou mi asi stačilo.

Girls State (2024)

Dokument poukazující na stále probíhající diskriminaci žen ve světě práce, ale také na narůstající sílu feminismu a žen jako takových. Snímek přináší vhled do amerického hodně vlastenecky zaměřeného projektu, který dává do kupy mladé, cílevědomé  a různorodé dospívající dívky zajímající se o politiku, navíc pocházejících z různých měst USA s rozdílnou výchovou. Sleduje sny a touhy několika účastnic, ty ve formě rozhovorů postupně odkrývají své já, řeší předkládané úkoly, přizpůsobují se řádu kempu a snižují svou nekomfortní zónu vznikajícími přátelstvími i narůstajícím sebevědomím. Jako žena obdobným projektům fandím, avšak dokument mě svým ztvárněním příliš neoslovil. Zase dílko s alespoň malým typickým americkým happyendem ve formě stipendia. Každopádně to slečně přeji, snad jí to posune v jejím úsilí dál.

Chudáčci (2023)

Zpočátku jsem z děje filmu byla značně v rozpacích - co se to děje, proč se tak chová, kam to povede, bude se vůbec něco zajímavého dít? Ale Emma Stone byla naprosto excelentní, až jsem se od obrazovky nemohla odtrhnout. Ta její dětská nevinnost, skvěle provedená atypická chůze, prostořeká mluva s cizími lidmi a vykulené velké oči dodávají hlavní hrdince něco nového, něco co pomůže divákovi si ji oblíbit, pochopit její pohled na svět. Film obsahující - na mě až moc - velké množství sexuálních scén, hrající si s naivitou dospívající dívky poznávající svět, vyvolává rozporuplné vnímání, ale i mnoho vtipných situačních scén s neotřelým humorem. Za mě to určitě stojí za shlédnutí.

Zóna zájmu (2023)

Po shlédnutí předávání cen Oscarů 2024 jsem na tento snímek byla značně zvědavá. Film věnuje svou pozornost na žití "příkladné" německé rodiny, bydlící za plotem koncentračního tábora. Krásný dům, velkolepá kvetoucí zahrada s bazénkem, nová veranda, psí mazlíček, čisté a spokojené děti... to vše v duchu běžného žití rodiny nevnímající a ani neřešící zvěrstva odehrávající se za plotem. Obzvlášť, když je na hlavu rodiny pohlíženo s respektem jeho kolegů vojáků a jeho práce rodině přináší příjemné výhody, ať už ve formě neplacené pracovní síly na zahradě, norkového kožichu, šperků, alkoholu zdarma atd. Osobně mi nejvíce pod kůži vlezla scéna, kdy si starší syn hraje před spaním v posteli s několika zlatými zuby jako s naprosto běžně dostupnou hračkou, bez citu, bez empatie... Oproti jiným filmům věnujícím se tématu holokaustu je tento snímek jiný v tom, že se zaměřuje opravdu především na žití v rodině a jejich rozdílnému smýšlení o tom, co může být pro lidi v životě běžné či normální, a co ne. V díle je slyšet jen zvuková a vizuální kulisa tábora - křik, střelba, štěkot psa, uvidíte kouř z pece a létající popel ve vzduchu, ale nikterak jakákoliv scéna z toho, co se tam skutečně odehrává. Poskytuje tak pohled "ze druhé strany" hromadného vyhlazování lidí z této doby. Závěrečná scéna se schodištěm mi přišla poněkud zvláštní až nedotažená, ale přináší divákovi určité uvědomění a také jasně projevuje úctu k obětem.

Šedá zóna (2001)

Mnoho známých herců v díle z prostředí koncentračního tábora, kde skupina získává výsadní práva na život v uvěznění, jelikož dělá tu nejodpornější práci v táboře, spalování mrtvých těl, svých vlastenců, sousedů, členů rodin, kamarádů, mužů, žen i dětí. Dochází jim čas, jelikož každá jednotka spalovačů je po čtyřech měsících zlikvidována s ostatními nechtěnými osobami a nahrazena skupinou novou. Plánují vzpouru, jelikož se nechtějí dát snadno a mohou tím zmírnit tak rychlé tempo spalování nevinných lidí. Děj je protkán několika osobními příběhy, některé scény jsou značně nabubřelé, ohledně toho, co si mohli lidé z této skupiny k vojákům dovolit a co vše jim snadno procházelo. Ale jak to bylo ve skutečnosti se můžeme naštěstí už jen domnívat a sami nezažít. Celkový dojem tak na půl, zajímavé téma, ale vhled do psychiky a pocitů jednotlivých postav značně nevyužit.

Kuratorium (2022) (TV film)

Nikdy dříve jsem o Kuratoriu neslyšela. O to více mě tento dokument s vhledem do utajované a značně zapáchající části historie překvapil. Skvěle zpracováno, oslovil mě především nezaujatý pohled celého díla, který vede diváka k vlastní úvaze nad předanými fakty.

Protivný sprostý holky (2024)

Proč? ... Proč někdo vezme klasiku a takhle jí zmrví ? To je teď až tak módní ze všeho udělat "supermuzikál" a nesmyslně změnit nejkrásnější momenty filmu původního? Tento film je toho, po Matildě, dalším jasným důkazem. Nekoukatelná fraška čehosi, co ti nebude v podstatě dávat moc smysl, pokud si neviděl film z 2004. Divím se hercům, že do toho šli znovu, ač už v původní nebo jiné roli. Za shlédnutí to ani nestojí.

Přišla v noci (2023)

Po cenách kritiků jsem na toto dílko byla velmi zvědavá. Značně mi to pocitem připomínalo Vlastníky či Mimořádnou událost. Od začátku tam diváka něco štve a namísto toho, aby se to postupně zklidňovalo, tak to graduje. Hlavní postava zahraná skvěle, ale je vidět, že se jedná spíše o divadelní herečku. Solidní průměr za mě.

Sněžné bratrstvo (2023)

Husí kůže z většiny záběrů, chuť do života a neustálý pokus o záchranu, který pořád něco hatí. Grandiózní film dle skutečné události. Od začátku do konce napínák. Super, doporučuji.