• Krátkometrážní

Ragtime (1981)

Myslím si, že by si tento Formanovský snímek zasloužil mnohem lepší hodnocení, protože je to opravdu skvěle natočené a má to silný příběh, který ostatní malé příběhy proplétá v jeden velký. Výborná je zde také hudba Randyho Newmana, škoda, že nebyla dostatečně více oceněna. Pro mě se tento film rozhodně řadí mezi nejlepší Formanovy filmy.

Nirvana Unplugged In New York (1993) (koncert)

Nirvanu už tolik neposlouchám, jako dříve a už na ní nahlížím trošku více objektivněji, protože ruku na srdce, hudba je to v podstatě o třech akordech, Kurtův zpěv občas zní, jako rozbitá cirkulárka, tudíž hudebně lehce je přeceňována, jelikož v Grunge žánru je mnohem více kreativnějších kapel. Avšak ten velký vliv, který Nirvana má je opravdu po těch několika letech stále znatelný a do hudby tato partička dala hodně emocí, bylo to v té době trošku něco jiného, takže stále má co nabídnout. Kapela prostě má v sobě zvláštní kouzlo a tento legendární koncert to dokazuje, prostě na té kapele něco bylo, ta hudba je zatraceně chytlavá.

Goyovy přízraky (2006)

Nejprve bych rád vyzdvihnul opravdu skvělý herecký výkon Natalie Portman, protože až mrazilo z jejího vzezření a jak to dokázala herecky pojat, opravdu jsem koukal. Samozřejmě Javier Bardem coby "menší" záporná postava také výborné. Po shlédnutí filmu jsem měl lehce rozpolcené pocity, protože mi přišlo, že byl scénář trošku kostrbatý a divný a trošku jsem tápal, o čem že to vlastně bylo, pak jsem to lépe pochopil. Forman zde nevytvořil klasický životopisný film, který by hlavní postavu popisoval od dětství až po úmrtí apod. Naopak zde se soustřeďuje na Goyovy inspirace (přízraky), které maloval, což zde byly např. hlavní postavy. Dobová temná atmosféra se zde značně povedla a i přesto, že zde mohl být dán trošku větší prostor Goyově dalším inspiracím, třeba jeho nemoci, díky které pak maloval děsivé obrazy, film se mi líbil, ač jsem to ze začátku moc nepobíral. Pěkně zde byla vyobrazena církev, jako banda pokrytců a mocí zaslepených škůdců, s nechutnými praktikami.

K zemi hleď! (2021)

Přesně to vystihuje naši dnešní společnost, která degeneruje už jen tím, že se šíří dezinformace, kterým plno lidí propadne a většina společnosti ztrácí čas staráním se o to, kolik lajků mají u své prasoksichtové profilovky. Tohle bylo opravdu v něčem hodně přesné a úderné, vtipné a zároveň smutné. Film je ale hodně tendenční a okamžitě hned pochopíte, které postavy prezentují někoho v realitě a kdo je kdo, což mi lehce vadí, protože ihned vám to předkládá, kdo je vlastně v politickém spektru ten nejvíce zlý, jenže realita je trochu komplikovanější, zde je to ale hodně zjednodušené a hodně černobílé, politickým bojem je to opravdu dost nasáklé, tudíž mi to přišlo lehce přehnané a to zrovna nejsem zastáncem toho, kdo je zde zesměšňován. Film je to ale hodně povedený a i na svoji délku fakt vůbec nenudí a úplně nemohu říct, že je zde jediný herec, který by táhnul celý film sám, všichni to zahráli opravdu skvěle, scénář se také velmi povedl.

Vlasy (1979)

K mému překvapení byl film docela stravitelný a zábavný, a to muzikálům zrovna neholduji a k hnutí hippies necítím sympatie. Poslouchám docela dost umělců, kteří se hlásili k tomuto hnutí, tudíž jsem tento film nemusel tolik protrpět a hudba mi tolik nervala uši, ač jsem teda alespoň trochu očekával, že zde bude lehce odkaz na ty umělce a trochu jejich hudby zde zazní. S hnutím nesympatizuji z mnoha důvodů, jejich styl života je opravdu hodně extrémní a žijí mimo realitu, na jednu stranu trošku chápu jejich anarchistický postoj vůči úzkoprsé společnosti, která člověka nesmyslně soudila dle délky jeho vlasů, nebo poukazování na nesmyslnou válku ve Vietnamu, ale v podstatě nic dobrého kromě hudby toto hnutí společnosti nic nepřineslo. Co se ještě tedy týče filmu, tak příběh byl spíše nakloněn psychologicky a rozebíral tak nějak pocity postav, což je zřejmě pochopitelné u kontrastu života těchto lidí x společnost a docela mě zaujmulo, že i jedna z hlavních postav byla vykreslena trochu pokrytecky a sobecky, když káže o lásce ke všem, přitom není schopna se postarat o svou rodinu, tudíž film není pojat zas tak černobíle, aniž by poukazoval na hipíky jako na ty jediné dobré, kteří chtějí zachránit svět, bylo to celkem objektivní a to oceňuji. Ke konci byl film dosti silný a zajímavý, proto jsem mu musel navýšit hodnocení. Forman byl velmi výjimečný režisér, opravdu jeden z našich režisérských klenotů, který to dotáhl hodně daleko.

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2022 (2022) (koncert)

Tradičně se na tento koncert Vídeňských filharmoniků koukám už přes 10 let a nikdy to nesmím vynechat, je to pro mě zkrátka velká kulturní událost, hudba, kterou prostě tolik miluji, obzvlášť se vždy nejvíce těším na klasiky "Na krásném modrém Dunaji" a "Radeckého pochod". I tento rok to bylo podařené a líbí se mi, že do toho vždy lehce vnuknou i humor, hezky se na to kouká už jen tím, jak je to zpracované, třeba těmi záběry na město, či krajinu. Snad, až budu jednou boháč, tak si do té Vídně zajedu na tenhle Novoroční koncert.

Šarlatán (2020)

Něco málo od Holland jsem viděl a špatná režisérka to rozhodně není, umí vykreslit realitu syrově tak, jaká byla v dobách minulých, ale zde mi to moc nesedlo. Film má být životopisný a když jsem si něco o Mikoláškovi přečetl, tak si říkám, že film se na realitě až tak moc nezakládá a vytváří pouze své domněnky, což je třeba ten případ jeho údajné homosexuality, která rozhodně u něj není stoprocentně potvrzena a přitom ve filmu má největší prostor. Rozhodně nejsem homofob a nemávám krucifixem když si osoby stejného pohlaví vyznávají lásku ale nechápu, proč zde té jeho sexualitě byl přikládán takový důraz, když to mohlo být alespoň jen lehce naznačeno, jinak pak prostě nevíte, co si z toho filmu máte odnést, jaká byla vlastně jeho myšlenka. Sice toto není dokument ale pokud to má být životopisný film, měl by se alespoň z velké části příběh zakládat na pravdě a ne si ještě ke všemu vymýšlet postavy, které v reálu s hlavní postavou neměli nic společného a zde jsou vyobrazeny, jako ty nejdůležitější. Navíc samotná postava Mikoláška je zde taková divná, nedokážete k němu cítit sympatie, nebo ho litovat, jeho příběh je zkrátka odvyprávěn zvláštně a to ho Trojan dokázal zahrát dobře. Mám z toho tak rozporuplné pocity, že nedokážu pochopit ten velký ohlas tohoto filmu.

Iron Maiden - Aces High (1984) (hudební videoklip)

Mě se tohle pódiové vystoupení společně se záběry bojů na nebi vždycky hodně líbilo, spojilo to zkrátka tu hudbu s příběhem té skladby. Maideni vždy tvořili skvělou hudbu, která měla smysluplné texty a zde je to jako vzdání holdu pro RAF letce.

Judas Priest - Painkiller (1990) (hudební videoklip)

Legendární album a legendární videoklip pro stejnojmennou skladbu tohoto alba. Pro takový nářez zde zvolili lehce epileptický videoklip, který ten metal pořádně vydupal. Prostě klasika.

James Cameron: Příběh sci-fi (2018) (seriál)

Příjemné povídání o sci-fi filmech opředené lehce i filozofickými otázkami. Je fajn vidět režiséry, jak se mezi sebou dokáží přátelsky bavit o tom, co je baví a naplňuje bez rivality. Pro fanoušky sci-fi je toto pohodovka, která nezklame, ač ti největší nerdové pravděpodobně vědí už vše, o čem se zde mluví.