• Krátkometrážní

Veřejní nepřátelé (2009)

Myslím, že je to hodně podceňovaný film, všichni zmiňují nudu ale já se třeba nenudil ani jednou. Jedná se o velmi kvalitně zpracovaný životopisný snímek, se skvělými herci a klidně se může řadit mezi ostatní skvělé gangsterky. Jediné, co mi tak trochu vadilo, byla kamera a její rychlé a trhavé pohyby, tím to docela kazilo dobovou atmosféru a působilo to na oči dost nepříjemně, ale postupem času jsem si na to zvykl, ale myslím si, že to zde mohli vypustit. Co je na filmu opravdu výborné, jsou herecké výkony a Johnny Depp se role Dillingera zmocnil opravdu skvěle, gangsterky by mohl na můj vkus hrát častěji, jde to k němu. Příběh je jinak dle mého odvyprávěn solidně, bez zbytečných scén a extra akcí, ač teda přestřelky s Thompsony a honičky byly naprosto skvělé. Příběh se také více soustředí na vztahy postav, což je dosti subjektivně zabarvené, ale u životopisných filmů to tak bývá. Za mě opravdu kvalitní snímek.

1984 (1984)

Od knihy se to lehce liší, ale to nejpodstatnější, co kniha představovala se zde povedlo zpracovat opravdu kvalitně - tu úzkost a depresi, tu klaustrofobii uvnitř hlavy, ze které není cesta ven a touha být svobodný v prohnilém světě, až nakonec smrt lidského ducha a samotné lidskosti a její potupa. Jak už to tak bývá, kniha je mnohonásobně lepší, protože popisuje vše do detailů a vše je zkrátka mnohem více emotivnější, film popisuje v podstatě to nejdůležitější v příběhu postav, ale to dle mého tolik nevadí, protože ta pravá podstata té knihy se zde opravdu povedla přenést na filmové plátno úctyhodně.

Děsivé dědictví (2018)

Chápu, že se tento horor někomu nelíbil a dokázal bych vyjmenovat důvody, proč tomu tak je, ale mě se to líbilo opravdu moc, protože to šlo mimo typický a klišovitý koncept klasických hororů, kterých se dnes točí kvanta a šlo si to svou, lehce originální cestou. Ari Aster umí zvládnout hutnou atmosféru, která se nezakládá zbytečně na brutálních scénách, ale naopak využívá jiné principy, zakládající se např. na zvuku, třeba takový hysterický záchvat postav občas skutečně umí na diváka nepříjemně zapůsobit a vytvořit v něm úzkost, protože ho tak trochu nechává nahlédnout do hlavy těchto postav, což hodně zafungovalo u jeho Slunovratu. Začátek je pozvolna pomalý, ale vůbec to nevadí, protože ten plíživý strach funguje a pak eskaluje. Konec je trošku bizarní a představoval jsem si vše jinak, ale dle mého se jedná o opravdu kvalitní film, se skvělými hereckými výkony, předně tedy Toni Collette, která si dle mého za tento výkon zaslouží větší uznání.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Těmto novým Marvelovkám prostě nepřijdu nikdy na chuť, protože to nemohu ocenit, jako dobrou filmařinu, nýbrž jako ten typ filmů, co pouze zabaví volný čas v kině, či u noťasu a nic jiného divákovi nenabídne. Scénář je prostě jeden velký mišmaš a snaha o to do děje zahrnout co nejvíce možné akce a rádoby dojemných scén, nebo humoru. Humor samotný je zde také trapný a klišovitý, až mě úplně bylo trapně za herce. Motiv paralelních světů byl však zajímavý a docela mě to zaujmulo, ale v závěru to stejně nakonec působilo trapně, že jsem bohužel neocenil nostalgicky ani návrat jediného a pravého Spidermana - Tobeyho Maguira. Navíc Tom Holland je jako Spiderman neuvěřitelně protivný, tudíž nemohu si pomoct, tohle jde opravdu mimo mě, avšak s hvězdičkami níže ale nejdu, protože si myslím, že si to zaslouží naopak jiné, horší filmy.

Avengers: Endgame (2019)

Vždycky jsem měl rád tyhle superhrdinské filmy, přes Spidermana, k Batmanovi a i k Supermanovi, jenže tahle Avengers série je prostě jen patlanina před zeleným plátnem, v podstatě bez děje směřovaná jen k jedinému, trapnému boji všech superblbečků. Myslel jsem si, že Endgame bude nějaký obrovský epos, který bude více propracovaný a že mě to překvapí, ale bohužel, tady v podstatě ani nešlo něco napravovat, když to už od začátku bylo o ničem. Jde tu spíš jen o bezduchou výrobnu na prachy, než o nějaký smysluplný děj, což je škoda, protože to klidně mohlo být mnohem lepší, jenže už jen samotné postavy byly protivné, v čele s Mirkem Dušínem, takže to by se muselo přepsat kompletně vše. Koukal jsem se na to vždycky pouze kvůli Scarlett, ta jediná potěšila moje smysly, ale jinak fakt nemohu bohužel najít nic, co by pro mě zde dávalo smysl.

Na lovu (2021) (pořad)

Nemohu si pomoct, ale tenhle pořad fakt žeru, protože je to jeden z mála pořadů, na který se dá koukat a není to vyloženě trapné. Hlavně je to mnohdy opravdu značně napínavé a člověk se i něco nového dozví a kvůli tomu si v podstatě uvědomí, že vědomostním soutěžím by se raději měl vyhýbat.

Life (2015)

Sakra, mohl to být tak dobrý film, jelikož je zde vyprávěn příběh pozadí fotek, na kterých byl zvěčněn James Dean a jako kontext je to opravdu zajímavé, jenže jakou cestou se to vydalo, je prostě průser. Chybí tomu duše, atmosféra a samotný Dean, protože Dane DeHaan, ač je jinak velmi nadaný herec, Deanem není ani omylem, protože nejen, že mu není podobný vzhledově, ale ani chováním se mu tolik nepřibližuje, naopak je spíš křečovitý a vypadá, že každou chvíli usne, nebo že je zhulený. Tenhle film prostě nenabízí divákovi nic, je to jen taková nudná zbytečnost, která vás akorát uspí, protože to není vyprávěno tak, jak by mělo, diváka to nepohltí. Je zkrátka mizérie, že při tak velkém jménu, jako je James Dean se zde nepodařilo vytvořit něco, co by tomuto jménu vzdalo hold.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Tohle je prostě Velký třesk sitcomů 21. století, který s sebou přinesl partu nerd tydýtů, kteří nám dokážou mnohdy prostřelit bránici už jen svým výrazem a už se to stalo v podstatě klasikou, která prostě neomrzí. Ač tomu nemůžu dát plných 5 hvězdiček a skoro vždy jsem dával přednost např. Přátelům, tak tenhle seriál zkrátka nemohu opomenout, řadí se mezi klenoty sitcomů, na který se vždy rád podívám.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Tenhle seriál sleduju opravdu dlouho a za těch několik sérií se to pomalu od 6. a 7. série začalo zhoršovat, ač to s sebou přineslo třeba zajímavé postavy a události. Bohužel mnohdy se začal dávat prostor postavám, které byly nezajímavé a příběh to jaksi zdržovalo, některé epizody byly fakt nudné tím, jak se nimraly v příbězích nudných postav, to mě občas rozčilovalo. Seriál se prostě zbytečně moc natahuje a přináší s sebou kolikrát zbytečnosti, už by si zasloužil nějaký důstojný konec. Během 10. série jsem se na to přestal koukat, protože už mě to nějak minulo, avšak nedávno jsem si na to vzpomněl a řekl jsem si, že tomu dám ještě šanci a pokusím se na to dívat, až do samého konce. Jsem rád, že jsem se pro to rozhodl, protože mi došlo, jak moc mi vlastně ten seriál chyběl a uvědomil jsem si, že jsem si k některým postavám vytvořil pouto a rád bych věděl, jak to s nimi dopadne. 11. série se docela rozjíždí v dobrém tempu a myslím si, že lehce napravuje reputaci celému seriálu, kvůli předešlým slabým sériím. Nemůže se totiž seriálu upřít, že ta akce, napětí a emoce se prostě nikdy nevypařily a stále to dokáže být koukatelné. Jsem přesvědčen, že pravý fanoušek se seriálem zůstane až do konce, i přes to, že to není dle jeho představ.

Jih proti Severu (1939)

Na tenhle film jsem fakt čuměl, protože na tu dobu, ve které tohle vzniklo je to vskutku nadčasový film, který stále má co nabídnout dnešním divákům. Skvělá hra s barvami, odpovídající přesně situaci a emocím, výborné herecké výkony a film i přes svou délku neztrácí na své poutavosti, a dle mého prostě nemá hluchá místa, protože je příběh skvěle vyprávěn. Naopak ta délka fascinuje tím, jak divák vnímá, čím vším si postava prošla a kam se dostala a jak se změnila, to je u takových filmů spíš velké plus. Pseudomoralisti ať se jdou hlavně bodnout s nějakou svou cenzurou a nevyhovující listinou, na které je tento film, protože se zde jedná o historický film, který vykresluje dobu, ve které zkrátka černoši jako otroci působili, to opravdu není rasismus. Historická fakta zkrátka nemůžete přepsat, pokud ovšem nemáte ideologické tendence. Navíc ve filmu mají běloši docela velmi blízký vztah se svými černými otroky, např. třeba chůva byla zde vykreslena, jako velmi moudrá žena, tudíž tady nemůže být řeč o nějakém drsném rasismu, takže s takovýma kecama si jděte vytřít... víte co.