• Krátkometrážní

Živí mrtví - Odpočívej v pokoji (2022) (epizoda)

Seriál se dlouhou dobu natahoval a na vhodný konec jsme čekali opravdu hodně dlouho. Musím říct, že tato poslední série nebyla vůbec špatná, našlo se tam několik výborných scén a emočních petard. Nové postavy  byly v podstatě úplně to samé, co jsme viděly v předešlých sériích, což bylo docela zbytečně předvídatelné. Nejzajímavější postavou stejně zůstává Neagan, jehož příběh a vývoj postavy je snad to nejlepší, co jsme mohli v posledních sériích vidět, jiné postavy tam jsou už zkrátka jen pro zapsání prázdných stran ve scénáři. Je dobře, že už se příběh zde dostal ke konci a tvůrci se konečně rozhodli to utnout a myslím si, že to bylo důstojné. Ač jsem si trochu konec představoval jinak, tvůrci mohli být na postavy a jejich konec více přísnější, ale říkám si však, že víc toho snad už ani nebylo potřeba. Konec je alespoň nostalgickým ohlédnutím za tím vším, co jsme vše mohli se seriálem prožít.

Monstrum - Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (série)

Tak tohle mě nějak nedokázalo chytnout do pasti napětí, které by mě ohromilo, musím říct, že mě to docela dost nudilo. Evan Peters je skvělý herec, ale zde mi přišel až moc strojený, také skoro neustále vypadal, jakoby byl zhulený a moc jsem mu tu roli nevěřil. Série je jinak docela dobře pojatá, líbí se mi, že to bylo pojaté i z pohledu obětí a jejich rodin a zaměřuje se to i na problematiku policie, která naprosto fatálně v tomto případě selhala. Z toho důvodu jsem si říkal, že by mě to mohlo nějak zasáhnout ale naopak jsem spíš čekal, kdy to skončí. Nejen sám Peters ale i samotná série mi přišla taková vyumělkovaná a bez emocí, něco tomu zkrátka chybělo.

Osbournovi (2002) (pořad)

Ozzy je rozhodně legenda, nejen díky skvělé hudbě ale také kvůli tomu všemu, co za drogy zkonzumoval společně s chlastem a že to vůbec do dnešního dne všechno přežil, což je úctyhodné. Neměl však za potřebí jít takto s kůží na trh nějaké přiblblé reality show a docela to u něj nechápu, že se k něčemu takovému rozhodl. Chápu, že to má být svým způsobem parodie sebe sama, což je docela sympatické ale v závěru je to trapná nuda, i přes nějaké ty vtipné hlášky, které Ozzy pronese. Reality show byly ale vždycky zbytečné trapárny, které se nedaly poslouchat a zde je to pak stejné.

Na západní frontě klid (2022)

Dlouho jsem v sobě musel nechat pocity po shlédnutí filmu doutnat, abych přišel na to, jak na mě film vlastně zapůsobil. Jelikož jsem četl předlohu, která mě opravdu ovlivnila svým silným protiválečným obsahem a příběhem, tak na film nahlížím lehce jako na sterilní výplach, který nic moc nenabízí a s knihou vlastně ani nemá nic moc do činění. Některé scény jsou silné a podobně silně zabarvenou a temnou atmosférou, spojenou s povedenou vizuální stránkou se sice může pyšnit, ale nic hlubšího v tom není, což je škoda, jelikož kdyby to bylo dle předlohy, tak by to bylo o něčem jiném. Sice už kdysi vznikly filmy dle této předlohy, ale když už se tedy chystá něco dalšího s tímto názvem, očekával bych snahu se přiblížit co nejvíce předloze, která by nabídla víc než obyčejnou syrovou vizuálnost. Příběh je opravdu sterilní bez hloubky, film určitě špatný není, ale je bohužel také moc stopážově přetáhnutý, což je další věc, která tomu moc neprospívá.

Jezero smrti (2008)

Takhle nějak si představuji horor, není potřeba nadpřirozené bububu, stačí naprosto obyčejný pocit bezvýchodnosti a samoty. Děti umí být velké svině a jejich rodiče obzvlášť. Konec se s divákem naprosto nemazlí.

Nebe existuje (2014)

Tenhle film jsem kdysi žral, když jsem byl ještě křesťanem a vnímal to jako neutuchající naději. Momentálně už v křesťanství nevěřím a vnímání filmu se změnilo stoprocentně, jelikož to působí jako demagogie, která ukazuje křesťanský život jako něco bezchybného a všichni kolem toho jsou žužu dokonalí. Jsou křesťanské filmy, které jsou poutavé a bez kýče a rozhodně se jím nebráním jen kvůli tomu, že mám jiný pohled na svět, tenhle film ale bohužel kýčovitý je a cítím z něho sektářství. Víra je subjektivní a někomu se díky tomu tento film bude zdát výborným, jako kdysi mě, objektivně ale nenabízí tolik atraktivní zážitek a pouze se snaží nadbytečně tlačit na pilu a poukázat, jak jsou všichni v církvi tak skvělí, bez kousku lidské obyčejnosti.

Mlha (2007)

Výborná mrazivá atmosféra, která mě natolik pohltila, že ve mě vytvořila pocit strachu, kdykoliv si to kráčím do Coopu při mlhavém dni, to je opravdu humus. Film má mnohem lepší konec, než předloha, diváka to naprosto srazí na kolena.

Pět let (2022) (seriál)

Povedená a dobře uchopená série, která se nesnaží jít jedním směrem ale poukazuje i na mnohdy komplikované motivy, které se v takto citlivém tématu mohou vyskytovat a nabízí komplexnější pohled na problematiku. Znásilnění je určitě odporný čin a je smutné, že to někteří bagatelizují, avšak někdy to nemusí být tak prosté, proto se mi líbí, že si série klade na diváka určité nároky k zamyšlení. Od začátku si divák mohl udělat o určitých motivech tak trochu obrázek, ale postupně přichází na to, že je to trochu jinak a nakonec zjistí, že to stejně není tak jednostranné a že to opravdu není jednoduché. Nejde zde ani tak tolik o to, kdo lhal a kdo měl pravdu, protože na konci všeho to právě není stejně tak jednoznačné, ale jde tu spíš o to, co je vlastně to znásilnění, jak se k tomu oba dva postaví, co to s nimi udělá a jak to změní jejich životy. Zajímavě zpracované a také hodně k zamyšlení.

Paříž, Texas (1984)

Tento film mě opravdu hodně zasáhl, protože nijak extrémně zbytečně netlačí na emoce a naopak lidsky a nenápadně ukazuje komplikované lidské vztahy v pravém světle, díky tomu to má ten pravý efekt, který nečekáte a pak vás dostane. Scéna před sklem, kde se opět setkají dva milenci byla opravdu silná, pravděpodobně jedna z nejsilnějších v kinematografii. Kam se hrabou neustále nějaké plytké romantické filmy, tohle je romantika!

V jiném těle (2022) (seriál)

Je fajn, že se série snaží dostat pod pokličku života těchto lidí a přiblížit jejich strasti a cesty za přeměnou většině, ale dle mého postrádá edukativní charakter a působí nekompletně, že si z toho tématem nepolíbený a předsudečný člověk nic nevezme. Je mi jasné, že jiní lidé, kteří by mohli lépe tyto lidi reprezentovat a mají vše za sebou, mají šťastná manželství a životy, že by do tohoto dokumentu nešli a raději si střežili svá soukromí, ale právě jejich absence je si myslím dost fatální, protože by mohli být osvěžením pro edukaci. Jenže ač někteří aktéři, kteří zde byli působili normálně, tak zbytek měl pro společnost trošku kontroverzní způsob života a myslím si, že to osvětě moc nepomáhá. Oceňuji snahu ale šlo to špatným směrem.