• Krátkometrážní

Příběh z Bronxu (1993)

Příběh je docela jednoduchý, ovšem plyne velmi poutavým způsobem, hlavně díky dobrému scénáři, že se z něho stává skutečně povedený film. Říkám si, že se zde tak trochu De Niro inspiroval Scorsesem, až mě úplně zahřálo u srdéčka, že tyhle typy filmů, ve kterých si díky Scorsesemu mohl zahrát pro něj byly docela osudové a oblíbil si je natolik, že měl touhu si podobný snímek zrežírovat také on sám. Film jako debut je značně povedený, rozhodně se Robert nemusí za svůj režisérský pokus stydět.

Agent bez minulosti (2002)

Pro mě snad asi nejlepší akční film, protože zde prostě vše funguje, ať už je to skvělý příběh, scénář, akce, hra s kamerou a herecké výkony. Hodně je Bourne porovnávaný s Bondem, jenže Bourne je mnohem více realistická postava, která nepotřebuje až trapně přehnanou cool stylizaci, ale spíš lidský přístup, který dokáže vytvořit společně s příběhem mnohem větší emoce a sympatie k postavě. Mýtus i Ultimátum jsou také značně povedené, ale myslím si, že toto je nejlepší díl, už jen zkrátka proto, že zde všechno začalo.

Terminál (2004)

Já mám tento film rád, je to fajn oddechovka, která do první poloviny umí opravdu značně pobavit, druhá polovina už začíná být dost předvídatelná a v podstatě zbytečně moc "cukrová", což mě trochu štve. I tak to filmu neubírá určité kvality, které má a rád se na něj vždy podívám.

Obchod na korze (1965)

Upřímně mě film dost dlouho nudil, ale poté si mě tou postupně plíživou gradací ke konci dostal, protože to bylo tak silné, že film objektivně i subjektivně nemohu hodnotit podprůměrně. Atmosféra byla lehce syrově zobrazena přesně tak, jak to v té době kdysi bylo a jak ji prožívali prostí lidé, kteří si vše uvědomovali až postupně. Je to hodnotný film, zobrazující lidskou svobodu v nesvobodě, empatii a dobré vlastnosti, které strach dokáže během určitých okolností okamžitě zničit na několik kousků a přetvořit je ve zbabělost a hrůzu.

Ostře sledované vlaky (1966)

Tento film na můj vkus nedokázal zobrazit knižní předlohu do takových detailů, aby byl uvěřitelný, bylo to spíš nudné a hlavně bez emocí, přišlo mi totiž, že všichni jen odříkali scénář s kamenným výrazem a konec. Myslím, že jsme měli plno jiných filmů, kteří by si Oscara zasloužili mnohem více, u tohoto akorát tápám, z jakého důvodu ho získal.

Slunovrat (2019)

Tak tohle byla skutečně velmi depresivní a skličující jízda. Už od prvních minut jsme byli zasaženi první úzkostlivou ranou, která postupně dalšími minutami plíživě přicházela do temné atmosféry, která se nesla také v kontrastu krásy, co se týče tedy vizualizace a zároveň i kultury daných lidí na slavnosti. Určité zvyky byly ale značně bizarní, jako když přijdete na setkání, kde se nacházejí mormoni s jehovisty, do značné míry tam byli všichni až odporní. Vše postupně graduje čím dál víc a v divákovi to vytváří tak trochu žaludeční problémy z toho, v jaké pasti se to vlastně nachází a že cesty zpět jen tak nenajde. Ač film byl místy velmi nepříjemný, tak asi takhle nějak si představuji kvalitní horor, který se spíše naklání k psycho tematice, snadno vás vtáhne do děje a dokáže vás uhranout, a to třeba už jen psychikou postav, protože už jen ten děs na očích je nepříjemný.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Netflix už nějaký ten pátek vytváří velmi korektně laděné seriály, občas mi to přijde až příliš a tím u mě vždy něco podobného klesne, jenže zrovna zde mi to ani nijak nevadí, protože to není tak protivné a naopak je to docela stravitelné a alespoň trochu to dává smysl. Skutečně velmi miluju na tomhle seriálu ten perverzní humor, který je ale na rozdíl od jiných seriálů či filmů alespoň trošku vtipný, ač trošku bizarní, tak alespoň pobaví a převážně nadchne dospívající publikum, což právě lituji toho, že v těchto letech už nejsem, protože bych si to užíval pravděpodobně více a dětinštěji. Příběh tak trochu balancuje na hraně originálnosti a předvídatelnosti, jelikož např. motivy klasické nešťastné love story můžeme poodkrýt už v prvních dílech a romantická líbačka v dešti nám to pak dá za pravdu, takže nás vlastně ani nic nepřekvapí, což je škoda ale zároveň to ale nijak neruší tolik děj. Co se mi také líbí je odhalování masek i vedlejších postav a my skrze toto poodhalování získáváme větší náhled do duše daných postav a i když ze začátku nezískají naše sympatie, postupem času si je alespoň trochu získají a mě to na tomto seriálu opravdu hodně baví a právě proto zde trochu vidím ten edukativní charakter, který třeba může pomoci někomu v pubertě, jenž má zrovna třeba krizi identity apod. Přemýšlel jsem nad hodnocením a z určitých důvodů plných 5 hvězd dát úplně nemohu, ale rozhodně je to na 4,5.

Tolkien (2019)

Film není úplně špatný, vizuálně je značně povedený, hlavně určitými záběry, které odhalují odkaz na Pána Prstenů. Problémem je však to, že se film nesnaží hlouběji poodkrývat citlivěji Tolkienovo dílo a jeho samotný vztah k němu. Určitým způsobem jeho inspirace ve filmu pro jeho díla jsou zmíněny, tak jako např. u jeho životní lásky Edith, ale právě zrovna zde se z filmu stává spíš romantický film, který se soustředí jen na jejich vztah, což mi přijde, jako velká škoda, protože Tolkien byl výjimečný spisovatel a jeho dílo je vůbec to nejlepší, co se v literatuře vyskytlo, proto film ztratil veškerý potenciál k tomu, aby tuto osobnost a jeho knihy ztvárnil tak, jak by si zasloužil, toto bylo velmi nedostatečné.

Tiché místo (2018)

Velmi originálně zpracovaná tematika, která nepředhazuje laciné lekačky, s klišé scénami, které by vás nepřekvapily a jen otravovaly. Naopak, zde nevíte, co se stane, jelikož od začátku vše plyne tak nevinně a pomalu, až se nakonec stane první spád a vše se pak od toho stejně odvíjí. Rozhodně film nenudí a už jen ta kombinace horor + sci-fi se v historii kinematografie potvrdilo, jako výborné spojení. Takže rozhodně skvělý snímek.

Malý princ (2015)

Malý princ je pro mne jednou z nejoblíbenějších knih a považuji tento příběh za jeden z nejkrásnějších, jelikož obsahuje plno pravdivých myšlenek. Proto jsem byl na tento film velmi zvědavý. V první polovině jsem z toho měl rozporuplné pocity, protože jsem si uvědomil, že se film neopírá faktičtěji o předlohu a rozvíjí v podstatě samostatnou dějovou linku, která se jen lehce opírá o příběh Malého prince. Byl jsem zvědav, jak se bude vyvíjet druhá polovina a zkrátka se to vyvíjelo stejně mimo předlohu, což zkrátka ztrácí původní myšlenku Malého prince. Avšak nakonec mi zas tolik nevadí, jakým směrem se film dal, je v podstatě originální a vyvíjí svůj příběh, který se lehce odvíjí od myšlenek předlohy, hlavně tedy předně střetem dětského a dospělého světa. Navíc film má velmi povedenou vizuální stránku, takže film oceňuji a je dle mého solidní, ač je oproti knize velmi doslovný.