Elysium (2013)

Blomkamp dostal na hraní pořádný rozpočet, ale zároveň se tím upsal krví Hollywoodu. I když je zjevně talentovaným režisérem, výsledkem je tentokrát oproti D9 dost plochý produkt s nevýraznými postavami a primitivním dějem, kde občas skřípe logika. První část filmu, kde se režisér pohybuje v dobře známém prostředí špinavých slumů, ještě celkem funguje. Přesun na vypucovanou oběžnou dráhu ale přináší zkratkovitý střih a nepříliš zvládnutý konec, kde to vypadá, že někdo ve střižně prostě zahodil část scén, aby byla stopáž kolem 100 minut. Větší prostor k hereckým kreacím, kterých také náležitě využívá, obdržel pouze Sharlto Copley v roli zábavného psychopatického žoldáka. Na necelé dvě hodiny film zabaví, ale nemá nic, co by ho udrželo v paměti.

Kick-Ass 2 (2013)

Chybí tomu lehkost a chytrost režie Matthew Vaughna, ale i tak se to celkem úspěšně pokouší následovat nelehkou cestou vyšlapanou prvním dílem. Filozofování na téma superhrdinství je tu už trochu těžkopádné a chybí ikonické scény s geniálním soundtrackem, ale stále se jedná o slušnou zábavu v duchu jedničky.

Útok na Bílý dům (2013)

Nečekané překvapení, celkem mě zaráží zdejší hodnocení, obzvlášť v kontrastu s Olympus Has Fallen. Tam, kde se Fuqua s Butlerem bere příliš vážně a utápí se v rozplizlém patosu, Emmerich svěžím stylem kombinuje akci s humorem v nejlepším duchu old school Smrtonosných pastí. Poctivá letní akční zábava s nadhledem i drobným nodem k ikonické Skále. Postavy trousí cheesy hlášky na každém kroku, ale Roland už má v malíku správný timing, takže nikdy nepřesáhnou únosnou mez. Duo Tatum - Foxx taktéž bez výhrad. Palec nahoru.

Trans (2013)

Tradičně svižná režie s energickou hudbou (zejména v úvodní scéně heistu vyniká). Základním problémem je ale fakt, že se Boyle snaží do filmu vměstnat několik různých linií/žánrů a ještě k tomu stíhat neustále překvapovat diváka, z čehož pak vychází ne zrovna funkční guláš. Dají se identifikovat cca dvě pravděpodobné interpretace (přičemž jedna je vcelku lineární krimi a druhá nejspíš skoro nikoho po jednom shlédnutí nenapadne bez důkladnějšího studia), ale ať si divák vybere kteroukoliv, při retrospektivním zkoumání se stejně naprosto rozpadají některé scény - jen jiné v závislosti na sledovaném ději, takže zůstane pouze rozčarování a otázky bez uspokojivého závěru.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Slabé tři hvězdičky z milosti za tu CGI onanii, i když je většinou v noci a/nebo ve vodě. Obzvlášť v 3D je to skutečně bordel, takže osobně stále marně doufám, že tato technologie jednou umře. Bohužel ani del Toro nezmírnil silné rozčarování nad scénářem plným klišé, patosu a archetypálních postav - hrdinka s traumatem z dětství, hrdina s traumatem z dospělosti, pošahaní vědci s aspergerem, excentrický gangster, silácké proslovy, slzičky, trapné dialogy a nevtipné vtipy. Zkrátka esence Hollywoodu s prázdným obsahem.

Miele (2013)

Zručně natočený, příjemný film o dívce, která "pomáhá" lidem s eutanazií. Nesnaží se moralizovat, ani příliš pitvat v této otázce (což je podpořeno naprostou anonymitou těchto postav) a místo toho se soustředí hlavně na hrdinku a její vztahy s okolím. // KVIFF 48

Barva chameleona (2012)

Asi největší zklamání na festivalu. Cca v půlce filmu mi začalo být naprosto jedno, co se s hlavní (nebo jakoukoliv jinou) postavou stane a jak film, skládající se z nudného sledu scén, bude pokračovat. // KVIFF 48

V/H/S/2 (2013)

Kompilaci drží nad vodou hlavně sektářská povídka, která se skutečně povedla a postavy v ní tvůrci vůbec nešetří. Na druhém místě potěší a pobaví originální pohled na zombie epidemii. Koukatelná je i povídka s bionickým okem, i když ničím nenadchne. Zbytek je ale bohužel celkem odpad - rámcová "povídka" je pouze nutné zlo a UFO únos je vyloženě učebnicový příklad, jak takové horory netočit. Rozkmitaná kamera, blikající světla a příšerná kakofonie zvuků ve scénách s emzáky skutečně diváka ničím neohromí a ani nezakryje diletantský přístup. // KVIFF 48

Pozice dítěte (2013)

Kvalitně natočená pitva vztahu dominantní matky přehnaně fixované na svého jediného syna, která je ochotná udělat leccos, aby nemusel do vězení. Postava matky je skvěle zahraná - od chladného kalkulujícího jednání až po srdceryvnou zpověď v závěrečném dialogu s rodinou mrtvého dítěte, kde jeden záběr trvá snad i několik minut. Jen postava syna je až příliš v pozadí a nahrazuje ji v podstatě jeho přítelkyně. // KVIFF 48

Ptáče (2013)

Vcelku pěkný příběh o tom, jak v malém městečku dvě rodiny poznamená nešťastná shoda okolností, která působí jako katalyzátor již existujících problémů. S přibývající stopáží jsem nervózně pomrkával na hodinky, zda se režisér začne uchylovat k završení slibně načrtnutého děje, protože do té doby nikam příliš nespěchal, ale ten místo toho opět zvolil tiché záběry na krajinku a film tak trochu vyšuměl do ztracena. Tato neschopnost poutavě uzavřít film s kvalitním námětem mě zklamala ve Varech několikrát. // KVIFF 48