• Krátkometrážní

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Další Wick, ve kterém opět vidíme spoustu nápadů do každého souboje, každý souboj ať už je kdekoli je něčím jedinečný. Například se mi moc líbila scéna kdy je souboj vidět průřezem ze shora. Přestřelky tu jsou opravdu dlouhé, možná ještě delší než ve trojce. John se tu blíží do finále, kde by konečně mohl dosáhnout klidu, který mu od prvního dílu nikdo nedopřál. Akční scény tu jsou provedeny na jedničku, dokonce je tu i pár nostalgických momentu či songů z předchozích epizod. Nejvíce mě mrzí zakončení, které je dost slabé na čtyř dílnou filmovou sérii. Doufám jen, že to nebyl naprostý konec a dočkáme se ještě pátého dílu, kde bychom mohli dostat pořádné zakončení v trochu lepším duchu. 88%

Shazam! Hněv bohů (2023)

SPOILERY Filmu jsem nedával velké naděje a úvodní scény mě v tom utvrzovaly, že tenhle film bude průměrný. To však bylo vcelku rychle smeteno po tom co na scénu dorazila třetí bohyně, další věc co tu film zachraňuje je humor, který nepůsobí trapně a do filmu pasuje.  72%

The Last of Us (2023) (seriál)

Za mě dost přehypovaný seriál, hru sice znám, ale nikdy jsem ji nehrál, atmosféra seriálu i postavy jsou moc fajn. Avšak tu chybí nějaký ten směr seriálu, kam se vlastně příběh ubírá, alespoň to si myslím po shlédnutí poslední epizody. Většina postav co se v jednotlivých dílech objeví je bud hned mrtvá,  mrví už jsou nebo jsou vlastně nepodstatné a v seriálu nemají moc velkou roli. Škoda, že není více zajímavých postav. Zakončení poslední epizodou bylo nudné, nevím co bych měl očekávat od druhé série. seriál celkově však působí velmi kvalitně, především tou atmosférou, která je v tomto seriálu na výbornou. Za mě seriálu chybí jakási větší sebejistota a cílevědomost v nějakou hlavní příběhovou linku, která se aspoň zatím moc v první sérii nerozjela. I tak velmi pěkných 78%

Mimořádná událost (2022) odpad!

Ještě nikdy jsem neviděl, nudnější a víc bezduchý příběh jako je tento. Za celý film jsem se ani jednou nezasmál a to od komedie je opravdová bída, když to je její hlavní účel. Tento film je podle skutečné události a ano tohle se opravdu stalo. Taková absurdní situace může vzniknout jenom tady v česku stejně jako ta situace s bábou pod kořenem, kterou tu také zmíní. Nedokážu si představit, že někdo dobrovolně zahrál tak protivné a beztvářné postavy se schopností všechno zveličovat a přirovnávat vlak jedoucí 5 kilometrů za hodinu k nějaké katastrofě, to ani vtipně nezní je to spíše trapné. Za mě pouhých 11%

Král Tulsy (2022) (seriál)

SPOILERY Seriál o Mafiánech, hlavní postavou je  Sylvester Stallone jakožto Dwight Manfredi. Z prvopočátku jsem čekal jen drsné řeči s přemírou zabíjení v mafiánském stylu, rozhodně jsem nepředpokládal, že mě příběh mafiána co se po 25 letech dostane z vězení natolik ohromí. Dwight nejprve zjišťuje, že ho jeho rodina upozadila a odstrčí ho při první příležitosti poslat do vzdáleného města, do Tulsy. Kde se rozhodne, že místo odpočinku rozjede vlastní organizaci, které se i přes pár problémů velmi daří. Hned v prvním díle mě překvapilo jak rychle rozjel Dwight byznys a i přes to, že byl dlouho za mřížemi tak se snadno sžil s novým a modernějším prostředím. Akce tu není tolik, když na ni ale přijde užíváte si každičký záběr. Hlavním tahounem celé série je příběh a to konflikt s policistkou a místním motorkářským gangem. Každá epizoda má svoje tempo, které mě naprosto vyhovovalo.  Zakončení série bylo překvapivé, ale ne nepředpokládatelné. Těším se na další sérii v které se dozvíme jak to s Dwightem dopadne. 86%

Interstellar (2014)

SPOILERY Dle mého film který se blíží dokonalosti, Christoper Nolan tu ukazuje, že nechce jenom natočit film, ale předat nějaké poselství. Intelstellar je film o vesmíru, nejvíce může odradit  začátek, kde trvá než se film dá do pohybu, i když je dle mého velmi důležitý, kvůli důvodu proč se do vesmíru vydají a pro konflikt hlavních postav. Planeta umírá, a lidé hledají nový domov, jednoduchá zápletka, která vyústí v dechberoucí dobrodružství. Klade se tu důraz na pořádný scénář a s hudebním doprovodem od Hanse Zimmera je to opravdu podívaná. Jednotlivé planety, které hlavní postavy navštíví jsou na první pohled detailně rozpracovány a ze samotného filmu si dokáže člověk představit, že by on sám po té planetě chodil. Nolan je jednoznačně člověk, který dbá na to, aby si divák odnesl nepřestavitelný zážitek, protože každé dílo které Christopher doposud natočil si myslím, že posouvá kinematografii o několik stupňů výš. Tady není snad co vytknout. 97%

Střídavka (2022) odpad!

SPOILERY Další řadová česká komedie bez byť jen jediné špetky originálního nápadu. Film je o rodině, která má problémy se svými dětmi. Ono když ve filmu, který má být komedie není jediná scéna, které by jste se zasmály, tak je něco asi špatně. Většina vtipných scén je jen o  tom, že se postavy dostanou do naprosto absurdní situace. Napříkad, když dítě v autě brečí a matka radši zastaví uprostřed silnice a začne dítě kojit.  Nejvíc mě na filmu vytáčí, že žádná z postav mi nebyla ani trochu sympatická, nedokázal jsem najít nikoho s kým bych se ztotožnil nebo nějakým způsobem soucítil. Osobně si myslím, že češi a slováci prostě pořádnou komedii udělat neumějí.  Ale i tak jsou tyhle komedie masivně každý rok produkované a to je z toho důvodu, že do kina na to lidi půjdou, protože viděli, že v traileru bylo plno vtipných scén, které asi běžnému nenáročnému divákovi stačí, což je dle mého škoda. 13%

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

SPOILERY Marvel neví kam sáhnout a je to vidět. Film s tak velkým potenciálem je opět zadupaný do země pod přemírou efektů a velmi slabým scénářem. Přitom samotné efekty vypadají úžasně, celá kvantová říše je krásně barevně vyobrazena.  Největší slabinou jsou bojové scény, kde záběry létají z jednoho na druhý a celé je to chaotické a moc zrychlené, že to začíná být už nepřehledné, to platí především pro závěrečnou bitvu proti Kangovi. Nebýt scénáře asi bych i to ostatní odpustil nebo nad tím aspoň přimhouřil oko, ale scénář je tu takový bez duše, charaktery si tu mezi sebou nemají moc co říct a vše sází na efekty a akci. Janet Van Dyne manželka Hanka Pyma má spoustu možností kdy něco říct, vše je však odstrčeno tím, že by radši nic vědět neměli a tak 3/4 filmu jsou věnovány ve své podstatně prázdnými slovy a po vstupu do Kvantové říše, se půl filmu nic nedozvíme, než se Janet konečně rozhodne říct co se jí v Kvantové říši stalo. Film je sice pěkný vizuálně, ale kromě toho nemá moc co nabídnout. Snad už jenom podtitulková scéna dostane diváka z křesla, ale to je příliš málo když má film přes 2 hodiny. Marvel se musí probrat, protože takové filmy kazí takovou pracně vybudovanou superhrdinskou značku. 51%

Sword Art Online: Progressive - Kuraki Yuuyami no Scherzo (2022)

SPOILERY Anime filmy mají vždy velkou kvalitu animace, dokáží se vyrovnat i americkým pixarovkám u tohoto filmu to není jiná. Od filmu samotného jsem toho moc nečekal, navíc ještě před samotným filmem jsem zjistil, že se jedná o druhý díl filmové série. I přes to jsem byl schopný příběh pochopit, vzhledem k tomu, že je na začátku vše  zrekapitulované, navíc jsem viděl i seriálovou anime adaptaci. Příběh se od seriálu nijak neliší, lidé jsou uvěznění ve hře Sword art online a nemůžou se odpojit, musejí hru dohrát a smrt ve hře znamená smrt ve skutečnosti. Když film porovnám se seriálem, musím filmu vytknout jedinou věc a to je jakýsi romantický vztah dvou hlavních postav  oproti seriálu to tady jde více pozvolna i přes to by si jejich budování vztahu zasloužilo více prostoru. Avšak Sword art online je o boji a ten je tu moc krásně zpracovaný, není to jen několik záblesků světla,  řinčení a jiskření mečů ve kterém nevidíme sebemenší taktiku,  takové to bylo aspoň v seriálu, tady si daly lépe na čas samotné souboje udělat co nejvíce strategické. Dokonce i souboj u souboje s bossem jde vidět, že ho nejde zvládnout zcela sám. Souboje jsou navíc krásně protkané hudebním podtextem,  který se v akčních anime filmech často objevuje. Spokojenost. 73%