• Fantasy
  • Pohádka

Mansfieldské sídlo (1999)

Bohužel, jako věčná obdivovatelka všech románů Jane Austenové tohle nemůžu považovat za dostatečně věrnou adaptaci původní předlohy. Ano, dějová linka je pozměněna jen natolik, nakolik to omezená stopáž vyžaduje, po této stránce nemám co vytknout. Stejně tak herecké výkony i obsazení mi připadají naprosto perfektní, střih i režie zcela vyhovující. Jediným, za to ale velmi významným, mínusem je tak - alespoň pro mně - samotný scénář. Zkrátka jsem se nedokázala přizpůsobit téměř absolutní změně charakteru Fanny Priceové, která pro mě byla kouzelná vším tím, co jí ve filmu vzali. Kdyby to byl samostatný film, dala bych bez váhání pět hvězdiček, ovšem takhle mi má duše čtenáře nic podobného nedovolí. Hlavní hrdinka knihy a hlavní hrdinka z tohoto filmu nemají společnéhpo kromě jména a lásky k Edmundovi prakticky nic, což mi připadá jako velká škoda. PS: Nepochopila jsem podivné přidání "otrocké" linky, který zřejmě na děj nemá prakticky žádný vliv, nepočítáme-li skutečnost, že ze sira Thomase, který je v knize vypodobněn jako pravý vzdělaný gentleman s uzavřenou povahou, udělala dvourozměrného zloducha bez duše...

Příběh Popelky (2021)

No... na Oscara to není, ovšem vzato kolem a kolem je tahle miliontá verze pohádky přesně tím, čím slibovala být. Odlehčená, občas i vtipná, písničkami prošpikovaná Popelka s krásnou Camilou Cabello v titulní roli. Dívka, která si v rámci moderního většinového smýšlení jde za svým snem a kariérou, místo toho, aby padla do náruče chlapovi, s nímž mluvila dvakrát v životě. Nicholas Galitzine na mě působil dosti zvláštním dojmem, jako by chudák ani nevěděl, jak se na natáčení ocitl, ovšem svou roli otcem utiskovaného princátka, které je tak odloučené od světa, že se zabouchne do první holky, která před ním řekne vtip a není jeho sestra, zvládá dokonale. Dokonce i to, že tentokrát měl princ hned dva celé, fyzicky zdravé a charakterově zajímavé rodiče je nesporným plusem. Verze rodiny, kdy sestry ani macecha nejsou reinkarnací samotného Satana, ale jsou zkrátka jenom rozmazlené, v prvním případě, a zbavené všech naivních snů v případě druhém, je za mě velkým zlepšením. Co se víly kmotřičky týče... no, za mě je to skvělý nápad, který docela dobře funguje (a hlavně ten boží kostým!), jenom Billy Porter působí trochu moc afektovaně. A co dále oceňuji je mladší sestra Gwendolyn v podání Tallulah Greive, která sice nedostane moc prostoru, ale je takovým milým malým zpestřením, které nakonec zamilovanému páru umožní nerušeně cestovat. Vzato kolem a kolem... Tahle Popelka vás nejspíš ničím nepřekvapí ani neuchvátí, ani asi nebudete mít potřebu si ji v dohledné době pustit znovu. Ale je to docela hezké dílko, které má u vás úspěch zaručen, jste-li třináctiletá slečna.

Sebevražedný oddíl (2021)

(Spoilery) Tohle je... dost divný film. Osobně mám ráda hodně šílené věci a tenhle kousek vám představí tolik šíleností, podivností, zvláštností a zmatků, že vám ke konci ani taková Harley nepřipadá tak moc na hlavu. Z nějakého důvodu cítili filmaři silnou potřebu zabít, zabít a oživit, zabít ale vlastně nezabít, nebo skoro zabít tolik různých postav, že jsem si v potitulkové scéně ani vlastně nebyla jistá, kdo že to v té nemocnici leží. Film má skvělou muziku, spoustu krásných efektů (občas trochu ve stylu Alenky v říši divů, ale tu já miluju), "hlavní" herci jsou všichni až na jednoho (ehm John Cena ehm) snesitelní (v případě Margot Robbie, Joela Kinnamana a Idrise Elby) dokonce i skvělí, ony tolik omýlané "vtipné" scénky docela ujdou - obzvlášť připojíte-li ke sledování psychickou únavu, insomnii nebo láhev vína (popřípadě libovolnou kombinaci výše uvedeného). Vzato kolem a kolem je tenhle film jednou z nejlepších věcí, se kterou DC přišlo od dob Temného rytíře. Ano, mám pár připomínek, ke kterým se za chvíli dostanu, ale ve finále divák dostane mnohem víc, než co by rozumně uvažující osoba shlédnuvší některé z novějších děl s nálepkou DC Comics měla očekávat. Osobně mi trochu vadí tolik otevřených dějových linek - jen v prvních dvanácti minutách vyvraždí téměř celý Sebevražedný oddíl numero uno, když se Sebevražedný oddíl numero duo pokouší o hrozně nenápadnou akci. Ostatním je to možná fuk, ale mě by třeba zajímalo, kdo ti lidé lomeno zvířata byli, jak se stali, čím se stali apod. Podobně jsem na tom s celou tou rebelskou klikou, jejíž šéfce z nějakého podivného důvodu vůbec nevadí, že banda Amíku napochoduje do tábora, vyvraždí všechny její lidi a jednoho sežere. Onen hlavní problém - přerostlá mořská hvězdice s obrovským očičkem... to je asi už vážně vtip, ne? Měli jsme tu skvělé záporáky, měli jsme stupidní zápúoráky, ovšem tohle se zapíše na dlouhý seznam film s naprosto a totálně nelogickými záporáky, kteří vlastně ani záporáci nejsou. Kdyby zrovna nevyvraždil tisíce lidí, mel by člověk hnedle chuť ho obejmout. Prakticky celý ten konec je torchu podivný - chápu, že má být jako "hlubokomyslný" a "sentimentální", ale bohužel... chodící šíleně smutná hvězdička, chrlič lentilek, pán Mírotvůrce záchodová mísa ba ani zaříkávačka potkanů nedostali dost prostoru, aby člověka zajímalo, co se s nimi stalo. Jediný moment, kdy mě film alespoň trošku "vzal za srdce" byla smrt našeho dobrého chrabrého vojáčka Flaga, který chtěl udělat správnou věc.    Tohle je docela dost záporů, ale víte co? Pořád to stojí za to. Margot Robbie coby slečna Harley Quinn je opět naprosto úžasná a Idris Elba v roli jakéhosi cvičeného zabijáka, jehož jméno si teda fakticky nepamatuju, dostal tak akorát dost prostoru, aby mohl důstojně sekundovat., vzdor tomu že je představován jako hlavní postava. No a samozřejmě, drahá Amanda Wallerová v podání Violy Davis je přesně ta správná bezohledná mrcha, kterou tak moc chcete vzít po hlavě lopatou, že vám ani nevadí že to nakonec schytá jen golfovou holí.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Jsem velká fanynka Jane Austenové. To je třeba zmínit hned ze začátku. Skutečně zbožňuji všechny její romány, Pýchu a předsudek především a obecně jsem k filmovým zpracováním knih velmi kritická. Velmi mile mě překvapil už film z roku 2005. Tehdy mi připadalo, že pro roli Elizy se nikdo nehodí lépe než Keira Knightley, ačkoliv přiznávám že s obsazením pana Darcyho jsem já osobně spokojena nebyla (i přesto, že hereckému výkonu nemám co vytknout a Matthw MacFadyen skutečně působil přesvědčivě). Tento seriál jsem nějakou dobu odkládala, protože jak už je zmíněno výše, Pýchu a předsudek zbožňuji a nechtěla jsem si pokazit dojem. Také přiznávám, že jsem měla jisté pochybnosti ohledně Jennifer Ehle coby hlavní hrdinky. Nakonec jsem se ovšem odhodlala a rozhodně nelituji. Netrvalo ani deset minut, než si seriál získal mé srdce a Jennifer se nesmazatelně zapsala jako jediná pravé Elizabeth Bennetová. Herecké výkony, kamera, střih, režie, scénář... všechno je doslova a do písmene perfektní! A ty kostýmy! Jsou jedním slovem nádherné. Oproti filmu má seriál obrovskou výhodu - o tři hodiny více prostoru. A to je skutečně znát. Nechybí žádná ikonická scéna, žádná ironická promluva, žádný významný pohled. Každý, kdo se na vzniku seriálu nějak podílel odvedl bezpochyby skvělou práci, já za svou osobu nejvíce adoruji Jennifer Ehle (Eliza), Colina Firtha (Darcy) a nesnesitelně hádavou, hloupou, naivní, netaktní, ukřičenou a zkrátka dokonalou Alison Steadman (paní Bennetová).

Nenávist, kterou jsi probudil (2018)

Já o rasismu nevím nic krom toho, co jsem si přečetla nebo viděla ve filmu. Nedokážu posoudit, jestli je to věrné zachycení skutečnosti, jestli je to fér... Takže to soudit nebudu, a zaměřím se čistě na film. Mně se líbí. Nejkratší zhodnocení, jaké můžu dát. Je velmi emotivní a přiznávám, že jsem většinu probrečela jako želva, ale to už je holt moje povaha. Herecké obsazení hodnotím pěti hvězdičkami z pěti, po téhle stránce nemám co vytknout. Kameraman odvedl skvělou práci, námět samotný mi připadá zajímavý. Snad jen konec se trochu moc vlekl, snad byl až příliš velké klišé, ovšem ve výsledku jsem schopná to celkem snadno odpustit. Takže summa summárum... velmi emotivní film, jehož hodnověrnost nemůžu objektivně zhodnotit, ale vůbec mi to nevadilo.

John Wick 2 (2017)

Vzato kolem a kolem, není vlastně potřeba sem psát hodnocení, stačí si zjistit, co se píše o jedničce, je to prakticky totéž. Uznávám, že akce si od minule trochu polepšila a fakt, že tvůrci alespoň částečně upustili od dost stereotypního střílení do hlavy a předvedli trochu kreativnější způsoby zabíjení. Co však musím vytknout je dost prapodivná zápletka... už v jedničce byl celý ten nápad (zabili mi štěně, zabiju je všechny do jednoho!) dost na hlavu, ovšem tady už je ten děj vyloženě protlačený na sílu (ta jejich slavná rada má strašný problém s tím, že někdo zabije jejího člena, ale vlastně nikdo nejde po tom, kdo si vraha najal/přinutil ho vraždit. John Wick tu ženskou na začátku zabít musí, protože krevní úpis, ale vlastně jí zabít nesmí, protože je členkou rady... zdá se, že ani skvěle organizovaní zabijáci, pro které zřejmě pracuje úplně každý v New Yorku, přeci jenom nemají pravidla na všechno). Takže suma sumárum, trochu slabší, než jednička, ale neurazí. A ty dvě hodiny naplnění falešnou krví, skvělým střihem a velmi povedenou kamerou se dají bez sebemenší námahy vydržet, ačkoliv znovu ten film vidět nemusím.

John Wick (2014)

Docela příjemný, nepříliš hlubokomyslný film, v němž pochopitelně nechybí vnitřně rozervaný vnitřní hrdina, který bojuje pro svou lásku, vzpomínky atd. atd. atd. Kdyby to ovšem tvůrci nechali jen tak, byl by to zřejmě dost ubohý počin, takže připojili ještě krvavou minulost, výcvik zahanbující i Nolanova Batmana a samozřejmě odolnost vůči ranám téměř až hraničící s nesmrtelností. Ve výsledku máme hezký snímek nadupaný střílením, vražděním, stříkající krví a úplně na začátku, když se dobře podíváte, je tam takové malé roztomilé štěňátko. Ano, dějová logika nám docela pokulhává už na pouhé skutečnosti, že slavný John Wick je ochoten vyvraždit celou New Yorskou ruskou menšinu kvůli štěněti, které má asi dva dny. A samozřejmě, nepřetržité střílení převážně do hlavy začne být po nějaké době celkem únavné, hlavně když uvážíme, že hlavní hrdina se trefí prakticky vždy, kdežto jeho protivníci mají statistickou šanci na zásah z půl metru asi 0,0001%. A když už jim to chudáčkům náhodou vyjde, John Wick má své střelné poranění celkem na háku, dál vesele masakruje všechny kolem a teprve tak za půl hodinky si odskočí k doktorovi, který ho pomocí tří stehů a dvou tabletek dá zase do pořádku. Jak říkám, logiku v tomhle celém moc nehledejte, ovšem k nějaké ruční práci (žehlení, párování ponožek nebo i lepení modýlků letadel) je to docela hezké rozptálení.

Moderní Popelka: Byla jednou jedna píseň (2011)

Zkrátka naprosto průměrný film. Tenhle příběh známe všichni i pozpátku, takže už zkrátka nemá moc, co nabídnout, přesto se ale filmařům podařilo vytvořit lehce stravitelné snadno zapomenutelné dílko, které vám zpříjemní večer, aniž by vyžadovalo hlubší zamyšlení. Oceňuji chytlavé písničky a především skutečnost, že je tahle Popelka a ta se Sofiou Carson je nejspíš jediná verce, v níž je zamaskování skutečně tak dobré, aby nebyla k poznání, za to jim tleskám.

Rychle a zběsile (2001)

Tenhle film je prakticky definicí prostoduchého filmu vhodného pro letní kino. Spousta pěkných slečen, nablýskaná auta polepená všemožnými vzory a motivy, celkem sympatický "hlavní hrdina", trochu akce, přiměřeně hloupá zápletka, primitivní dialogy... Celý ten trochu odfláknutý scénář je ale docela dobře vynahrazen prvními třemi body výše uvedeného seznamu. Je tam spousta otevřených dějových linek, které film jaksi úplně zapomněl rozvinout a konec je ukázkovým příkladem velmi slabého klišé. Ve výsledku to ale není tak zlé, jak by se mohlo zdát a pro zabití pár hodin času ideální.

X-Men (2000)

Mám za sebou celou X-Menovskou sérii a upřímně... jsem dost zmatená. Celá ta dějová linka mi absolutně nedává smysl a celá ta věc s vracením se v čase atd. ... je to zmatek. Ale kdybych měla hodnotit pouze tento film jako samostatnou jednotku, tak je to vlastně docela dobré. Máme tu zajímavého hlavního hrdinu, spoustu skvělých vedlejších postav, skvělého Profesora X a pochopitelně fascinujícím způsobem zvráceného Magneta a jeho skvadru, ačkoliv bych tedy zrovna tu partičku Bratrstva zařadila spíš mezi ty slabší - až na Mystique, samozřejmě. (SPOILER) Jediné, co mi snad trochu vadí je, že Rogue přeci mohla po převzetí Magnetovy síly zcela v klidu ten celý kovový přístroj zastavi, osvobodit kovem spoustané X-meny a vůbec všechno vyřešit. Jenomže pak by drahý Logan nebyl hrdinou dne, takže to takhle jednoduše nejde.