• Krátkometrážní

Země (1930)

Dovženko spojuje témata narození, smrti, sklizně, pokroku a solidarity a mrtvý mladík je spojen se zemí, kterou tolik miloval. [8/10] (VUFKU) (Němý, čb. /// Kamera: Daniil Děmuckij /// Hudba: Lev Revuckij (restaurovaná verze)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Zlomený květ (1919)

Jednoduchý příběh o zakázané lásce doplněné tajemně výtvarným řešením v "soft style" - vrchol romantického ztvárnění filmového obrazu. [6/10] (D. W. Griffith) (Němý, čb. kolorovaný /// Produkce: D. W. Griffith /// Scénář: D. W. Griffith podle povídky The Chink and the Child Thomase Burkeho /// Kamera: G. W. Bitzer /// Hudba: D. W. Griffith) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Intolerance (1916)

V tomto díle vedle sebe stojí čtyři příběhy z různých dějinných údobí, které ilustrují "boj lásky v průběhu věků" a nejsou vyprávěny postupně. Griffith přeskakuje z jednoho do druhého a často rovněž provádí napínavé střihy uvnitř jednotlivých částí. Podobně jako ve Zrození národa i zde Griffith využívá k vyjádření svých politických postojů strukturu viktoriánského melodramatu. [8/10] (Triangle & Wark) (Němý, čb. /// Produkce: D. W. Griffith /// Scénář: D. W. Griffith /// Kamera: G. W. Bitzer, Karl Brown /// Hudba: Joseph Carl Breil, Carl Davis, D. W. Griffith) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Dobré tak akorát pro děti a já už tuto kategorii nesplňuji, tudíž na mě tento snímek nemohl tak zapůsobit jak si kladl za cíl. Kvalita tam ale je a animace je pěkně udělaná. [6/10] (Pixar Animation, Walt Disney) (Technicolor /// Produkce: Bonnie Arnold, Ralph Guggenheim /// Scénář: John Lasseter, Andrew Stanton, Peter Docter, Joe Ranft, Joss Whedon, Joel Cohen, Alec Sokolow /// Hudba: Randy Newman /// Nominace na Oscara: Randy Newman (hudba), Randy Newman (píseň), Joel Cohen, Peter Docter, John Lasseter, Joe Ranft, Alec Sokolow, Andrew Stanton, Joss Whedon (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Sedm životů (2008)

Dojemný, sladce lidský příběh s mozaikovitě poskládaným scénářem a uměle nucenýma scénama. Nevadila mi tu sice předvídatelnost, ale rozvleklé scény už ano a hlavně citové vydírání. Režijní stránka působí naprosto obyčejně. [4/10]

Mary a Max (2009)

Tento animák mě teda zrovna moc nechytl. Postrádá jak správný náboj, tak i atmosféru. Vypravěč neustále vypráví, k mému srdci to ale vůbec neputuje a je mi to všechno v podstatě ukradené. Vyzdvihl bych určitě animaci, režii a hudbu, jenže co je to platné když se mi nelíbí příběh a musím se u toho nudit.

Zloději kol (1948)

Perfektně natočený film s velice lidským smutným příběhem a výborným herectvím. [8,5/10] (Produzioni De Sica) (Čb. /// Produkce: Umberto Scarpelli /// Scénář: Cesare Zavattini, Oreste Biancoli, Suso d´Amico, Vittorio De Sica, Adolfo Franci, Gerardo Guerrieri podle stejnojmenného románu Luigiho Bartoliniho /// Kamera: Carlo Montuori /// Hudba: Alessandro Cicognini /// Oscar: Giuseppe Amato, Vittorio De Sica (mimořádná cena - nejlepší zahraniční film) /// Nominace na Oscara: Cesare Zavattini (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Stalker (1979)

+ Ivanovo dětství, Andrej Rublev, Solaris, Zrcadlo, Nostalgie, Oběť [10/10] (Mosfilm, ZDF) (Eastmancolor /// Produkce: Alexandra Demidova /// Scénář: Arkadij Strugackij, Boris Strugackij, podle románu Piknik u cesty Arkadije a Borise Strugackých /// Kamera: Alexandr Kňažinskij /// Hudba: Eduard Artěmjev /// MFF v Cannes: Andrej Tarkovskij (Cena ekumenické poroty - zvláštní uznání)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Svědek obžaloby (1957)

Parádní film, který má kvalitní Wilderovu režii a vybroušený scénář hlavně v posledních minutách a to včetně dialogů. Překvapivá pointa nakonec tomu nasadila korunu. Rozhodně lepší než přeceněný 12 Angry Men ze stejného roku.

Rendezvous with Rama (2003) (studentský film)

Sice zajímavé ale chtělo by to spíše celovečerní zpracování, které by se dostalo do těch správných rukou. Fincher měl k tomu zatím nejblíže a tomu bych to i svěřil.