• Životopisný

"O" (2001)

Smysl: příblížit WS adolescentům. Charakteristika: Othello na střední Obsah:. Stejné schéma – závist, manipulace žárlivost vražda

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Bob Dylan je portrétován šesti linými osobami, herci, jeho identita je reprezentována šesti jinými lidmi. Velmi zvláštní a jedinečné zpracování životního příběhu osobnosti, který vlastně vůbec není přímo zmíněna ani nevystupuje ve filmu Hra s ideami, že „já je někdo jiný“, „já jsem večer a ráno jsem někdo jiný“

Dark Waters (2019)

Ohio Cincinati, Robert se ujme farmáře ze Záp.Virginie, jehož krávy i rodina umírají. Odhalí podvody i klamy chemičky DuPont. Léta a léta trvá jeho souboj o právo a odškodnění, souboj o svoji duši se strachem a malomyslností Skvělá podpora manželky, právního týmu. Boj o teflon, Todd Haynes ukazuje víc venkov než soudní přelíčení.

Sametová extáze (1998)

Klíčové téma: feminizace, homosex Charakteristika: hudební film, fikce – sonda do 70.let popu. Pop stars chtěli změnit svět otevřenou sexualitou, transstylizací, deklarovanou bisexualitou, odchodem z konvencí. Svět ale změnil je. Film o identitě, zda.li zůstane, i když se stylizuji, inspirováno Davidem Bowie

Carol (2015)

V NY společnosti pol. 20.stol zemilují se profesionální matka a manželka byznysmana a hledající prodavačka a fotografka. Celou dobu se ptáte, jestli láska něha a vašeň mezi nimi (tak křehká a opatrná) jsou perspektivní. Bude Carol ochotna i ustoupit v životě s malou 5 let dcerou? Ano. Prostě jste k někomu přitahování.

Daleko do nebe (2002)

Whittakerovi jsou ideální rodina. Alespoň pro své okolí. Jsou klasickým obrazem ideálu padesátých let v Americe.Cathy je dokonalá žena v domácnosti, s perfektním životem, taková, jaká by ideální žena v padesátých letech v Americe měla být. Je zdravá, má krásné děti, úspěšného manžela, sociální jistoty. Celý svět se jí však obrátí vzhůru nohama, když přistihne svého manžela s jiným mužem. Sama nachází blázkost u afroamerického zahradníka Raymonda. Sblížení společensky nepřijatelné Frank chce ale nedokáže změnit sexuální orientaci a Cathyin nesmí vztah s Raymondem naplnit. Rozvod, pro Cathy bolest. Raymond navždy odjíždí. Skepse, nelze směšovat dva světy. Rasová odlišnost je větší malér než sexuální

Žít po svém (2005)

Dobrý námět a nic moc scénář. Režisér se aspoň poeticky snažil, aby ukázal, že nelze uzavřít život dřív než splníte povinnost k vnučce a odpustíte. Einar ztratil syna při autonehodě, řídila snacha a utekla pryč z kraje. Po řadě let se vrací zpět s 11 letou dcerou, vnučkou. Einar již nemá stáda, jen ranč a starost o Mitche, Jean je pronásledována přítelem Garym, náslinickým. Jean s dcerou dostávají novou možnost žít zde ve Wyomingu a Einar příležitost, aby se smířil a našel mír a nový smysl.

Čokoláda (2000)

Do městečka (Francie 50.léta Xxstol) přichází tajemná Vianne a usazuje se zde s dcerou (jakoby vypravěčka příběhu) a otevře obchod s magickou čokoládou, která mění charaktery i vztahy lidí. Protivníka má v místním starostovi, hraběti. Který vede počestný smutný život, osamělý a řídí vše i místní církev. Hlavní je tu komediální příběh a jistá laskavost filmu (skoro jako láska na Kari)

Lov lososů v Jemenu (2011)

Je to až hloupé. Nebo se špatně dívám???  Alfred pracuje ve vládní přírodní agentuře, správkyní majetku šejka je přitažen k projektu přesunu lososů do nové řeky v Jemenu. Překonání kulturních a přírodních barier překonají i v něm samém Aspergera, stereotyp a bázeň.

Láska na kari (2014)

Indická kuchařská rodina se usazuje v francii v Saint Antoinu – naoproti věhlasné rstauraci Madame Mallory. Konkurence indické a nóbl klasické restaurace. Humor, laskavost, přijetí cizinců, smíření, sblížení, extratřída kuchař, syn Hassan využije šanci, kterou mu Madam Mallory nabídne. Film plný lásky, veselí, sbratření… Nejen Happy End, ale celý film má jen banální zápletky a láskyplná vyústění