• Životopisný

Elisa a Marcela (2019)

Jsem ráda, že jsem film viděla. A co hodnotit? Nechi, aby když povím, co je špatně, aby to vyznělo jako odsudek. Spíš se ukazuje potíž s anglicky mluveným filmem neaglickymluvících tvůrců. Dialogy jsou výborné pro mírně pokročilé studenty angličtiny. A dlouhé pauzy v replikách umožňují učit se euroangličtinu spotřebitelského charakteru. Na drama je to ale málo a špatně. Zní to hloupě, možná by stačilo, aby byl film i němý, když už je čb, jen občas by jak němých filmech byl vložen vysvětlující text nebo výrok. Bylo by to působivější. Prostě nevěřím těm promluvám, jsou bez vášně, života, ochotnické. Agitační smysl filmu je zřejmý a není důvod, aby někomu vadil. Historická dokumentační výpověď je spíše nízká. Vzbudit solidaritu se slabými, s utiskovanými, s nešťastnými, to některé scény zvládly dokonale.

Juno (2007)

Doporučuji ke shlédnutí úplně všem, zvláště pro-life lidem, potěší je to, zvláště pro-choice lidem, uspokojí je to. Taký nám rodičům, kteří jsme zpackali některé chvíle v životě našich dětí, že oni jsou mnohokráte ve svých mladých svobodách lepší než my staří se zkušenostmi rozumy a argumentovanými nároky a zásadami. Dvacetiletá Elliot Page zahrála šestnáctiletou výborně, uvěřitelně, Allison Janney její macechu vzorně, lahodně a pozitivně, ve scénáři není snad jediný záporák. Po shlédnutí takového filmu mám život a společnost radši než před jeho shlédnutím. A americký svět taky, i kdyby to celé nebylo o realitě, ale jen o snu. A taky chválím dabing Lucie Vondráčkové, protože je faaakt dobrej. Díky za doporučení a posílám jej dál. A nezapomeňte se na to kouknout v nedeli odpoledne s náctiletou dcerou.

Cross Creek (1983)

Ono je to vlastně nevhodné označit tento film jako drama, protože tu o drama vůbec nejde. Dramata možná prožívají vedlejší postavy příběhu, daleko vhodnější je představit tento snímek jako idylu. Protože právě o to jde, drama Marjorie zažila již v rámci expozice, odešla od manžela, z městského prostředí, z nesvobody. Nalezla venkov, nové, idylické vztahy, bytostná přátelství, její ženská emancipace je i autorskou emancipací, role přírody, role venkova.... však to z české literatury znáte. Kdo tedy čeká jakékoliv byť jen náznaky napětí, bude zklamán. Takže hodnotit lze jen to, jak se tvůrci a protagonisté zhostili tématu a rolí. A český dabing hooodně kazí lyrismus i autentický dojem. Je to film, na který se dívejte se svou osmdesátiletou mamkou nebo tchyní v nedělní podvečer.