Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Po ďalšom zhliadnutí znižujem hodnotenie. Dôvodom sú detaily, ktoré mi film kazili a bolo ich toľko, že sa nedali ignorovať. Silené hláškovanie, ktorému ani nepredchádza predošlá konverzácia - proste namiesto vtipu, ktorý by vyplynul z rozhovoru padne jedna veta a odpoveď na ňu je akože veľmi sarkastická a smejme sa hlasno! Mám dojem, že iné hlášky v tomto Votrelcovi ani neboli. A to, že klasické votrelcovské násilie sa počas filmu stále viac zvrháva na splatter orgie, mi tiež kole oči. Sú scény pri ktorých sa mi zdalo, že sa dívam na céčkový taliansky horor. Niektoré filmy si naozaj treba s odstupom času pozrieť znova, človek sa na ne díva triezvejšie. Nedostatky, ktoré som si pred niekoľkými rokmi ani neuvedomila, dnes hryzú do zadku.

Anglický pacient (1996)

Po Caligariho komentári nemám veľmi čo dodať k dojmom z filmu, ale musím sa pridať, pretože tento fascinujúci film je pre mňa jednoducho kult a "number one". A nie je to pre jeho "romantiku", pretože romantické sprostosti nemám rada. Aj keď slovo romantika sa tu v komentároch skloňuje často, Anglický pacient má v sebe oveľa viac a nedá sa to zhrnúť jedným slovom... romantika ide ruku v ruke s bolesťou. Treba ho vidieť a vziať si z neho, čo kto unesie. Nie iba romantiku, ale aj tvrdú realitu, krutosť, hlboké nešťastie a váhu rozhodnutí, ktorým málokto (skôr nikto) z nás musel v živote čeliť. Je veľa filmov, ktoré milujem, ale Anglický pacient je majsterštyk, film filmov. Kniha (predloha) Michaela Ondaatje takisto.

Bílá smršť (1996)

Áno, morálne ponaučenia z "výchovy mladíkov v Amerike" sú prvoplánové, predvádzanie ich dospievajúcich svalnatých tiel a obrusovanie ich pubertálnych nálad na jednej strane i získavanie cenných skúseností na strane druhej takisto...ale nemôžem jednoducho poprieť, že tento film mi poskytol zaujímavý a pekný zážitok a určite má na tom svoj podiel aj "vrrr-mňam" drsný Jeff Bridges, prekrásne more, karibská hudba, námornícka disciplína a mušketierska spravodlivosť, chutnučký Jason Marsden (jeho životná rola!) a v neposlednom rade aj Stingovo Valparaiso... a predsa ešte niečo - ten zvláštny nedefinovateľný pocit, ktorý človeka ovládne, keď si oživí spomienky na niečo...čo v ňom vyvoláva zvláštny, nedefinovateľný dobrý pocit :-)

Bio-dóm (1996) odpad!

What the hell?!? Nahrala som si tento film z MGM, lebo som si pamätala, že keď som bola "tínedžerka", niekde sa o ňom písalo. Ja neviem, možno to vtedy pre niekoho a za nejakých okolností bola slušná bláznivá komédia... ale je mi to čudné. Keď sa tam hneď v úvode začali predvádzať dvaja retardovaní chuji (pardón za výraz) aj s pritrúblymi frajerkami, začali mi v hlave vyzváňať poplašné zvony. Tak toto teda nie! Vydržala som ešte do rozvinutia zápletky, potom začala zrýchlene posúvať... videla som všetky dôležité zvrat(k)y a potom to s hrôzou a zároveň úľavou vypla. Ono by to nebola taká sračka, nebyť tých dvoch dementov. Podobne som si pred časom pozrela jednu časť zo série Billa a Teda (asi prvú) a dojmy boli podobné. Bud a Doyle sú len inou verziou Billa a Teda, pri ktorých sú aj Blbý a blší neporovnateľne zábavnejšou guilty pleasure. Bio-Dome je iba guilty, bez pleasure. Nikdy viac!

Boeing 747 v ohrožení (1996)

Ešte aj po 21 rokoch od vzniku to bolo zábavné a napínavé. Dobre sadlo na horúcu noc, keď sa nedalo spať, tak prečo nedopriať 4*. Aj deväťdesiatky proste majú svoje čaro :-)

Bud Bindi (1996) (seriál)

Plných päť najmä za prvé časti, ktoré boli absolútne geniálne :-) Mali v sebe beanovskú absurditu a vynikajúcu ústrednú dvojicu. Keby tvorcovia boli udržali vysokú štartovaciu úroveň a originalitu gagov a nakrútili toho viac, Bud Bindi by bol určite slovenskou legendou. Takto sa obávam, že je už len pozabudnutým dôkazom, že aj na u nás raz vznikol jedinečný a svojský humoristický projekt.

Čarodějky (1996)

Keby nebolo nevýraznej Robin Tunney, stále vypuľujúcej očiská, hádam by som dala aj 4*, pretože toto je fakt jeden z mojich obľúbenejších filmov (takto tesne pod 4). Možno je to tým, že témy čarodejníctva ma priťahujú. A Fairuza Balk je proste...diabolská. Ostatné herečky zatieňuje ľavou zadnou. Je vo svojej roli taká dôveryhodná, že ma jej postava vždy znova rovnako znepokojuje. A popri svojom satanizme je stále sexi....inak povedané: "slečna, vy ste nebezpečná" ;-)

Den nezávislosti (1996)

Dve hviezdičky za momenty hodné komédie (neustále prítomný americký patriotizmus a z neho vychádzajúce oduševnelé komentáre) a za hláškujúceho Willa Smitha. Úprimne je mi ľúto tých príslušníkov štábu, ktorí tento paškvil mysleli vážne.

Denní světlo (1996)

Čakala som málo, dostala ešte menej. Príšerne predvídateľná a patetická katastrofická kaša. Scenár je celý postavený na najlacnejších dojákových trikoch typu: (***here be spoilers***) nafúkaný macher to schytá prvý, geniálneho, nešťastne a nespravodlivo vyhodeného záchranára nikto nepočúva, ten za cenu vlastného života zachráni ešte aj psa a ku všetkým je milý ako Matka Tereza, jedno smrteľné nebezpečenstvo strieda druhé a ON má vždy riešenie...a tak ďalej. A ešte k tej bande hysterických amíkov: viem, že na jednej strane je to len hlúpy scenár a na druhej sa ľudia v kritických situáciách správajú všelijako, ale poviem vám, keby som sa tam s nimi mala ocitnúť, radšej si "to hodím" hneď na začiatku a ušetrím si ďalšie utrpenie. Toto všetko spolu rovná sa film ušitý Stallonemu na mieru. Asi sa pri nakrúcaní veľmi vytešoval, horšie sú na tom diváci :-) A Amy Brenneman bola tiež hrozná...