Angličanka (2022) (seriál)

Velice zvláštně vystavěná minisérie, kde pomalu až do posledního dílu plně netušíte, co přesně se stalo, což někomu nemusí být po chuti. Nicméně atmosféra, překrásná kamera (natáčelo se ve Španělsku jako většina klasických spaghetti westernů), herci a poměrně dost explicitních záběrů je to, co táhne Angličanku hodně nahoru. Emily Blunt prostě nezklame.

Westworld - Que Será, Será (2022) (epizoda)

Po lehkém zklamání z cop-outu v podobě finále 4. řady Stranger Things a 3. řady The Boys jsem konečně v letošní seriálové sezóně narazil na finále, které mě posadilo do křesla a mohl jsem jen uznale pokyvovat. Svět to má zpečetěné, ale možná je tu šance pro ten další. V tuto chvíli se ještě neví, zda tvůrci dostanou plánovanou pátou řadu, ale nutno říct, že tímto dílem by mohl skončit i celý seriál s vyústěním, které si diváci budou interpretovat po svém. Velký palec nahoru a díkybohu, že se dnes stále ještě točí inovativní scifi příběhy, které nutí diváka myslet.

Všechno, všude, najednou (2022)

Až dnes před plánovaným zhlédnutím jsem se dozvěděl, že jde o nový film od tvůrců Swiss Army Man. A to je naprosto dokonalá berlička k tomu, zda lidem tenhle film ne/doporučit.   Bavila vás ujetost Švýcaráka a dokázal vás přes veškerý ten nános bizáru dojmout? Tak dost pravděpodobně ve vás EEAAO zanechá totožný dojem.   Je až s podivem, jak mohou dva filmy, kdy v jednom je prdící mrtvola Daniela Radcliffa na opuštěném ostrově a v druhém stárnoucí Asiatka Michelle Yeoh v multiversu všedních dní působit ve výsledku naprosto stejně.   Za mě jasný palec nahoru!

Rychlá rota (2022)

Po ohlášení tohoto "comebacku" jsem byl hodně podezřívavý, po traileru mírně natěšený a po zhlédnutí nepokrytě nadšený. S drobnými výhradami. Tohle je asi nejblíž modernímu Králíku Rogerovi, co jsme mohli dostat. Ale nadčasovost "Falešné hry" zde vystřídal podvratný meta humor. A není to vyloženě na škodu. Ostatně režie se ujal Akiva Schaffer a jedné z hlavních rolí Andy Samberg, tudíž jde v podstatě o film parodické kapely Lonely Island. Pokud bychom Rychlou Rotu počítali jako další z řady "live action remaků" od Disneyho, tak by se jednalo o suverénně nejvydařenější kousek. Tohle je ale spíš pomrknutí na fanoušky původního seriálu, kteří se rádi vezou na vlně nostalgie a různých "multiversů". Ovšem pomrknutí veskrze láskyplné. Hodně silné čtyři hvězdy.

Jimmy Savile: Britský horor (2022) (seriál)

Předně musím říct, že jsem věděl, kdo Jimmy Savile byl, ale ani zdaleka jsem netušil, jak monumentální kult osobnosti si v Británii vystavěl. Už z toho důvodu kvituji rozdělení dokumentu na dvě části. První je svým způsobem "jen" zlověstná a detailně sleduje Savilův vzestup na výsluní včetně konexí s královskou rodinou. Z druhé se regulérně zvedá žaludek a dojde i na výpovědi obětí. Jistě, pokud jste v dané době žili v Británii, nejspíš tohle všechno už víte, ale pro českého diváka je to skvěle natočený dokument o lidské zrůdě, která si dobrými skutky snažila koupit místo v nebi. Můžeme jen doufat, že se jí to nepodařilo.

Krychlič (2022)

Krásně "lidsky" natočený příběh jednoho neobyčejného člověka. Citlivý náhled do duše zdánlivě nesmrtelné ikony pardubického nádraží, o které kolovaly různé zvěsti, ale jen málokomu se do jejího života podařilo proniknout a hlavně ho pochopit. Smekám před Silvií Dymákovou, protože tvůrčí rozhodnutí nechat Krychličovi doma kameru, bylo geniálním tahem, který autenticitě snímku neskutečně přidal. A prostřihy pomocí čteného textu z dopisů vzaly za srdce. Budiž vám země lehká, pane Kulhánku.

Peacemaker (2022) (seriál)

"Do you wanna taste it?" Dejte Gunnovi přiměřené množství peněz a zcela volnou ruku a dostanete poklad! Po (ne)překvapivě zábavné, ale bohužel prodělečné The Suicide Squad dostal Gunn zakázku na spin-off seriál o jednom ze superhrdinů dle vlastního výběru. A volba padla na Peacemakera Johna Ceny, což byl majstrštyk, protože tohle je Cenova životní role a bojím se, že už ji ničím nepřekoná. Je to však vůbec na škodu? John Cena JE Peacemaker! A diváci to tentokrát už dokázali ocenit i co se sledovanosti týče. Tvrdě "R"kový seriál s naprosto výtečným soundtrackem (nordic sleazy rock rules!) a výborným obsazením ve všech rolích. Zvláštní uznání zaslouží Danielle Brooks, Annie Chang a mimoňský psychopatický Freddie Stroma. Sem s druhou řadu! Pronto!

Uncharted (2022)

Jako rozjezd případné filmové série je to... ucházející. S představiteli hlavních rolí nemám sebemenší problém, ač postava Sullyho je v této verzi napsaná o dosti víc nesympaticky než v herní předloze, za což ovšem Wahlberg nemůže. Peněz na to očividně padlo dostatek, rychlé přeskakování atraktivních lokací se videohrám vyrovnalo a samotné dvě zásadní akční scény byly ve výsledku (očekávaným) highlightem filmu. Největším problémem Uncharted tak je rozhodně sterilní scénář a režie. Pokud diváci dají Uncharted šanci a filmu se podaří vydělat slušné peníze, na dvojku se budu těšit hodně, protože potitulkovka slibuje (aspoň podle her) o poznání zajímavější dobrodružství bez zbytečných představovaček. Pokud možno tedy s někým jiným na režisérské židličce. Obávám se však, že rekordy v návštěvnosti Uncharted bořit nebude.

Bob Ross: Šťastné náhody, zrada a chamtivost (2021)

Spolu s Fredem Rogersem byl Bob Ross zřejmě nejznámější tváří stanice PBS. Alespoň z pohledu Evropana, ke kterému se tyto kulturní ikony dostávají se značným zpožděním až díky všemocnému internetu. Na "Mr. Rogersovi" by se hledala špína jen horko těžko, Bob Ross byl obyčejný člověk se svými chybami, ale neutuchající láskou k malování, kterou chtěl předávat dál. O to smutnější je status quo, kdy jeho jméno a veškerý odkaz mají v rukou chamtiví bývalí partneři. Samotný dokument je čiročirý průměr a bohužel se nevěnuje té zradě do hloubky (což vzhledem k zámožné protistraně s armádou právníků lze asi pochopit), ale i tak ho musím doporučit. Už jen z toho důvodu, že představuje zajímavou osobnost Čechům prakticky neznámou.