Eternals (2021)

No... Marvel tu kapku škytl. Chápu, že po konci největší MCU éry se smrtí Iron Mana, odchodem Cpt. Ameriky a smrtí či odchodem dalších postav, tu musí nastavit nějaký nový lore vytahaný z komiksů, legend, atp. Ale tohle bylo spíš pompézní divadlo. Film mě ani na 1 minutu neposadil na zadek a nenechal mě přemýšlet nad příběhem či si vychutnat alespoň děj, jak to má Marvel ve zvyku. Naděje Marvelu: nový start MCU. Realita? Film ze sebe dělá víc než je. Je strašně cool pozorovat Marvel Supermana, nějakého inženýra, čínskou Wandu a další postavy bojující s monstry a samy se sebou. Ale ty postavy se nijak nevyvíjejí, na začátku vlastně je nastavena jejich linka a i když se tvůrci snažili v průběhu jim dát emoce a historii, ve výsledku na ničem z toho nezáleželo. Když by si někdo pustil začátek a konec toho filmu, má vlastně stejný kus informací, jako divák, který ho viděl celý. Pro fanouška MCU je tohle velké zklamání. Největší hodnotou tedy zůstávají 2 potitulkové scény, kde 1. nám představuje údajného bratra Thanose a 2. se snaží napasovat herce z GoT do MCU a představit i další postavu jen pomocí 1 vyřčené věty bez zobrazení postavy ve filmu. Výsledek? Marvel se snaží resetovat své tempo a kvalitu ale velmi špatným způsobem. Ve filmu jsme se dozvěděli vlastně tolik "novinek", co dříve za 3-4 filmy a to je celá pointa tohoto díla. Na druhou stranu efekty jsou pěkné a vynalézavost postav v soubojích také, bohužel příběh a pointa jsou zde velká koule na noze. Nejvíc jsem se asi zděsil toho, že Marvel toto nepovažuje za jednorázovku, ale na konci filmu se ještě dočtete, že Eternals se vrátí. Na čem to proboha chtějí budovat? To je chtějí nacpat do Avengers? A Thor jim u toho bude mávat kladivem, ne? Hodnocení 2* vesměs za kvalitní kostýmy, hezké natáčecí prostředí, kulisy, CGI a uspokojivé geometrické animace spolu s pár dalšími drobnostmi. Víc si ale tenhle film nezaslouží.

Není čas zemřít (2021)

Po zhlédnutí filmu mám pocit, že jsem viděl asi něco jiného než mainstream. Craigova éra byla zakončena důstojně a asi nejlépe, jak to šlo. Film se zpočátku táhne, dává fanouškovi pocit té doby, kdy vyšlo Casino Royale, uprostřed se člověk dozví tak milion věcí a děj se posune dopředu a ke konci tvůrci zpomalují ideálně tak, aby divák pochopil, co přichází a "vychutnal" si ten moment. Craig protočil v tváři tolik emocí, kolik jsem snad u něho ještě ani neviděl a to ani v jiných filmech, vnesl do toho filmu svoji osobitost. A zároveň na to, že to je poslední Craigova Bondovka, i tak stále film buduje napětí a člověk vlastně do poslední chvíle nemá všechny informace. Je velmi osvěžující vidět ukončení série, která má v sobě vlastně i horší kousky. Tvůrci se mohli vybodnout na extra divadlo a říct si, že na to lidi půjdou tak jako tak. Dost jsem se ze začátku bál, když prosáklo, že ve filmu bude hrát 007 černoška, nakonec mi to vůbec nevadilo. V těch filmech tahle rádoby rovnoprávnost byla celou dobu a herečka tam nebyla jako pěst na oko, i když tedy herecký výkon zvládnut tak za známku 2-. Je překvapující vidět, že někdo ve filmovém průmyslu chápe, jak se dá udělat fan servis, aniž by si z toho lidi museli trhat vlasy, jako u nejmenovaného dílu Hvězdných válek... Fan base se určitě bude líbit a ostatní by s ničím velké problémy mít neměli. Film hodně překvapil, čekal jsem frašku.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Na to, že se mi 1. díl líbil, tak 2. byl docela katastrofa. Takový ten "cool film", aby zaujal generaci kolem 15 let. Eh, nevím, když se snažím dělat pokračování, primárně se soustředím snad na to, aby to bavilo původní diváky, ne? 2* víceméně jen za efekty, scénáře a vše ostatní tam je tahané trochu z paty, včetně na silu cpané genderové vyváženosti, která bije do očí. Člověk až čekal, jestli robot neožije a nezačne si nárokovat svá práva.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Film jsem bral odlehčeně a užil si ho, pár chyb tam bylo ale nenudil jsem se. Obří roboti, které ovládají lidé, jsem happy.

Kód Enigmy (2014)

Nutno říct, že historické filmy nemusím a ke sledování mě dotáhli hlavně Cumberbatch a Keira Knightley. A na to, že je to historický film, jsem si ho hodně užil. Popisují se zde údajné události z období války při luštění kódu Němců, řeší se tam morální dilemata, zbylo místo i na romantiku a dramatické chvilky. A Cumberbatch mě opět přesvědčil, že toho dokáže zahrát hodně, vcítit se do role a velmi realisticky přenést své emoce na diváka.

The Last: Naruto the Movie (2014)

Naruto filmy se dlouhodobě drží vyšší kvality než samotné anime, možná i proto, protože do 2 hodinového filmu tvůrci nemůžou narvat 4 hodiny fillerů :) Každopádně film jsem si hodně užil. Ze začátku jsem se bál, aby to nebylo něco přecukrovaného, ale nakonec to je velmi povedený kousek. Vlastně nějak rozuzlení příběhu po konci anime chce asi každé větší anime, ale ne každé dostane film, protože většina fan base odejde, než skončí, protože je to nebaví. Naruto ale má filmy jako vedlejší kánonickou dějovou linku už od začátku a opět nezklamal. Je tam romantika, akce a závisláci na Sasukeho postavě se dočkají celých 5 vteřin jeho záběrů. Bylo to důstojné a povedené završení příběhu, které asi lidi, kteří nesledovali dlouhodobě anime nebo neviděli mangu, nepochopí a nepředpokládám, že si to v Česku najde tolik fanoušků, protože tady je jiná kultura.

Lupin (2021) (seriál)

Zajímavý seriál, který ke konci trochu pokulhával. Ze začátku se snaží režiséři budovat napětí a vlastně zvrat v každé minutě a seriál ze začátku vypadá jako úplně něco jiného. Je tam kvalitní příběh, postavy, promyšlené dialogy. Jenže v 2. sérii začne člověka trochu štvát ta vložená retrospektiva, která toho ke konci už moc nepřidává. Jako detektivka docela na prd, ale drama to bylo dobré. Nějak nevidím problém s hlavní postavou že je černá? Asi nějaký stěžovatelský fetiš některých jedinců, Omar Sy je sympaťák a zahrál postavu skvěle. Váhám mezi 3-4* kvůli trochu nudnému konci, na druhou stranu 1. série byla perfektní a 2. lehce pokulhávala, takže zas takový problém tam není.

K zemi hleď! (2021)

Jako postapo sci-fi to byl takový nadprůměr, jako romantická komedie spíš fraška a jako drama docela dobře zvládnuté. Nejhorší/nejlepší na filmu asi je, že přesně odráží stav společnosti nejen dnes, ale i z minulosti a do budoucnosti. Společnost je stále kvůli něčemu rozdělena, hlavní vinu na tom nesou dezinformace, populisti a lidé, kteří se neštítí ničeho, aby se dostali či udrželi u moci a peněz. Taky film řeší důležitou otázku, kterou se lidstvo zabývá od doby, kdy americká hnáta šlápla na Měsíc. Vlastně mi je až zle, jak dobře to vykresluje společnost a dnešní jednání politiků zvláště ve světě. Nejvíc jsem se zarazil asi po zhlédnutí, kdy jsem se šel podívat na reakce, kterak na film reagují mnozí čeští ale i zahraniční konspirační teoretici a líbí se jim, Covid-19 nebo vakcína jsou ale sci-fi pro ně. Short story long, film byl skvělý, musel jsem ale přetáčet některé nudné scény a pokus režiséra vmáčknout do filmu až absurdní mezilidské vztahy. Ze 145 minut si troufnu říct, že jsem klidně takových 20 přeskočil, protože se na to nedalo dívat. Celkově si to ale 4* zaslouží. Film byl vytvořen ve spolupráci s projektem, na kterém pracuje jako aktivista, který chce snížit CO2 emise nebo plýtvání jídlem a ve filmu tento problém jen transformuje do zhmotnění komety místo našich problémů.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Recenze obsahuje spoilery. K novému Spideymu jsem byl hodně skeptický a skoro jsem až váhal, jestli na to jít do kina. Proč? Poslední film potitulkovou scénou skončil dost špatně pro Spider-Mana a byl tu velký prostor pro to nasekat velký film s fan servisem a hromadou chyb. Film nakonec ale hodně příjemně překvapil. Zpočátku byl film trochu utahaný a musel vysvětlit základní věci, ale hned ze začátku se mi líbila kooperace Spider-Mana s Dr. Strangem. Možná škoda, že se MJ tolik změnila, ale nevypadalo to tak špatně. Obecně byl film příjemné překvapení a Marvel ukazuje, že i když tu s námi už není Stan Lee a i když většina původních oblíbených hrdinů je pryč, tak dokáže udělat skvělou sci-fi akci. Pochopitelně nostalgie z toho, když se na plátně objeví Maguire a Garfield vedle Hollanda, je úžasná. Hlavní rozpory mám spíš s koncem, kdy mu Stark vlastně v minulých filmech odkázal vše a Spider-Man to teď vše zahodí, což se mi jako fanouškovi Starka moc nelíbí. Obecně byl film ale hodně fajn a doufám, že se Marvel bude ubírat touto cestou i nadále.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Předmluva: Berte mnohé recenze s rezervou, vyskytují se mezi námi mnozí rýpalové, kteří se dívají na adaptaci, ačkoliv adaptaci nechtějí, posuzují ji s knížkami, i když se jedná o volnou adaptaci na motivy Zaklínače, kde Sapkowski výslovně nechtěl moc do ničeho zasahovat a opravoval jen zjevné nesmysly a sám je s adaptací spokojen. Toto vše jsou dohledatelná fakta na rozdíl od lživých nesmyslů, které mnozí vědomě šíří. Pak se tu vyskytuje i osazenstvo, které knihy nečetlo nebo jen povrchově a hraje si na velké znalce. || Recenze: 2. série byla chvílemi slabší než 1., ale skvěle převyprávěná povídka nebo lepší vizuální efekty to nakonec vytáhly. Už je tu vidět malá snaha na to konkurovat Game of Thrones ve fantasy žánru i tím surovým podáním, ale těžko říct, jestli se to podaří (neberu v úvahu věci, jako že poslední série GoT stály za prd). Samotná atmosféra je úžasná, ale 2. série chvílemi vypadá natahovaně a 2 letá pauza tomu taky moc nepomohla. Snad se to u 3. série nebude opakovat nebo ještě nezhorší...