Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (5)

plakát

Faunův labyrint (2006) 

Dvanáctiletá Ofélie přijíždí se svou těhotnou matkou za svým „nevlastním otcem“ na posádku, které velí. Zde je konfrontována s nemilosrdnou realitou partyzánských bojů, civilního odboje i vojenské krutosti. Prolínání pohádkové fantazie s válečnou realitou. Kam až sahá dětská nevinnost? Co všechno lze obětovat, aniž bychom se ocitli pod vlivem něčeho, co se nám příčí? Má lidská krutost hranice? Guillermo del Toro nabízí ve svém filmu více otázek než odpovědí. Spoléhá na diváky s vlastní představivostí a vlastním úsudkem. Pomocí svého vyprávění a skvělé hudby (Javier Navarrete) vás přivede do jiného světa. Zbytek už záleží na vás…

plakát

Spáči (1996) 

Příběh chladnokrevné pomsty, kterou provází pomsta promyšlená. Čtyřem chlapcům vyrůstajícím v newyorské Pekelné kuchyni skončí dětství okamžikem, kdy jsou za svůj přestupek umístěni do nápravného zařízení pro nezletilé. Šikaně i sexuálnímu obtěžování čelí každý z nich po svém, jak v dětství, tak i o mnoho let později, kdy se opět setkávají – dva na straně obžalovaných z vraždy bývalého strážce a dva na straně zákona. Skvělé ztvárnění chlapeckých i dospělých rolí (Brad Renfro, Jonathan Tucker, Brad Pitt, Jason Patrick, Robert deNiro, Dustin Hoffman) dělá z tohoto filmu opravdovou lahůdku. Pro ženy v tomto filmu mnoho prostoru nezbylo, přesto zaujme Minnie Driver v roli sociální pracovnice.

plakát

Requiem za sen (2000) 

Darren Aronofsky zkoumá dno lidských závislostí – drogy, alkohol, sex, medikamenty, ale i láska. Cesta z vrcholu dolů je strmá a bez návratu a ačkoli ji s hrdiny jeho filmu projdeme od začátku do konce, je těžké s nimi soucítit nebo jim držet palce. Klíčovým vyprávěcím prvkem je jako ve všech Aronofského filmech kamera a zejména hudba (Clint Mansel). Ta rytmicky odpočítává minuty a vteřiny do totální destrukce a nechá vás během závěrečných titulků bez hnutí sedět a lapat po dechu.

plakát

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál) 

Tento seriál nejlépe vystihuje slovo „svérázný“ – vypráví příběhy ze života pekaře koláčů Neda, který dokáže jediným dotykem oživit mrtvé. Tuto svou schopnost využívá k finančně výhodné spolupráci se soukromým detektivem Emersonem Codem. Do jejich všedních dní vpadne Nedova dětská láska (tedy spíše její mrtvola), kterou Ned oživí a nastěhuje si k sobě. Milostnému splynutí brání fakt, že se jí nemůže znovu dotknout, aniž by ji nezabil. Tímto neřešitelným problémem jsou okořeněny jejich podivné detektivní případy. Originálně výtvarně řešená je atmosféra seriálu. Ta se blíží burtonovské realitě zobrazené např. ve Střihorukém Edwardovi. Nedostatek sexu a násilí a svérázný humor zajistily (v negativním smyslu slova) seriálu pouhé dvě sezóny…

plakát

Smrt panen (1999) 

Sofia Coppola ve svém debutu zdařile vystihuje atmosféru ospalého maloměsta, jehož obyvatelé se ze všech sil brání jakýmkoli změnám. Příběh odehrávající se v 70. letech se zabývá zdánlivě všedním konfliktem generace rodičů a jejich dětí. Lisbonovi mají pět krásných dcer, které jsou díky své nepřístupnosti předmětem fantazií nejednoho místního chlapce. Stojaté vody dění v městečku rozčeří sebevražda nejmladší z dívek. Věci se začnou pomalu měnit. Otázkou ale zůstává, zda k lepšímu. Režisérka vytváří na plátně portréty dívek na prahu ženskosti viděných jednak z perspektivy samotných sester Lisbonových a jednak z pohledu místních chlapců, pro které jsou dívky záhadou i ideálem. Příběh je vyprávěn civilně a nestraní ani jedné z generací – dívky i jejich východisko zůstávají nepochopeny a rodiče nechápou, co je předurčilo k roli v tomhle tragickém scénáři.