Stovky bobrů (2022)

[FOD 2024] Málem jsem umřel smíchy. Instantní komediální klasika! Od téhle tvůrčí skupiny se mi líbila už Příšera z Michiganského jezera, ale ta byla spíš skečovitá a primárně pro milovníky starých béčkových filmů. Stovky bobrů mají oproti tomu kompaktní děj a ubírají se z bodu A do bodu B. Tím nejšílenějším a nejnepředvídatelnějším způsobem. Tohle je ta nejzábavnější a nejšílenější komedie, kterou si nedokážete představit. Wisconsin, 19. století. Týpek vařil applejack (americkou variantu jablečné pálenky) a vše bylo krásné, zalité sluncem a v alkoholovém oparu. Ale jednoho dne vše lehlo popelem a s holou řití musel začít čelit divoké přírodě a hlavně nepřátelským zvířátkům, která se nechtějí nechat ulovit. Jestli chce přežít a získat dívku svých snů, tak se musí stát zkušeným trapperem. Je to groteska prakticky beze slov, s bizarní, ale vnitřně konzistentní logikou. Připadáte si jak při sledování večerníčku O človíčkovi. Jen tam do něj nekopali lidé v bobřích oblecích a svět nefungoval jako v Looney Toones. Jste vystaveni nekončícímu přívalu situačních gagů, které vás dostanou do kolen. S perfektně promyšleným opakováním a rozvíjením jednotlivých motivů naprosto nepředvídatelným směrem. Ve stylu herní logiky, kdy dosahujete nových úrovní a získáváte nové předměty a dovednosti. A možná se dočkáte i odhaleného dívčího kotníčku. Jeden by si rád obdivně hvízdl nad umem tvůrců. Ale nedělejte to 😅

Vaginator: Dawn of the Bitches (2017) (amatérský film)

Zachraňte generála Testicla. Hláškami, akcí, romantikou, emocemi, zmutovanými kundami, doutníky a časovými paradoxy prošpikovaný masterpiece! Vrba rozpracoval jednoduchou konvezračku V1: The Hunters of Carnivorous Bitches do rozměrů epického akčňáku s kundyrvoucím sountrackem. Hej, chlapi! Poslední granát. Snad se dočkáme plnohodnotného pokračování a ne jen středověkého vánočního poselství ve Vaginator: Merry Medieval Christmas | ► Vaginator: Dawn of the Bitches

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

[FOD 2024] Neuvěřitelný skvost o neuvěřitelně se zmenšujícím muži, který příběhem, triky a zpracováním obstojí i v dnešní době. Ve snímku se neustále něco děje, příběh svižně odsýpá, udržuje si divákovu pozornost, nechává nás žasnout nad trikovými sekvencemi a kulisami a na konci si pak zafilosofujeme o budoucnosti lidstva a vesmíru v nezvykle otevřeném konci. Vše se tak rychle mění, že netušíte co bude za pár minut. Tvůrci projevili neuvěřitelnou míru kreativity. Obzvlášť po přechodu do sklepního mikrosvěta. Souboj s kočkou byl děsivý, ale boj s pavoukem je nezapomenutelný. Celkový dojem pak podrthává způsob, jakým je dění snímáno. Fascinuje mě, s jakou lehkostí i takovéto veledílo přichází s premisou, proč se hlavní hrdina zmenšuje. Prostě potkal náhodný radioaktivní mrak na lodi a pak ho později projízdějící auto postříká sajrajtem na hubení hmyzu. Normálka. Jen se to snažte nekombinovat. Každopádně jde o jeden z nejlepších filmů, jaké v 50. letech znikly, a neměl by ujít vaší pozornosti. Promítáno jako double feature s obrovskou Tarantulí (1955) a spoustou dobových reklam a dalších podivností mezi filmy. Plus s dobovým fast food občerstvením k zakoupení během projekcí. Předfilm: A is for Atom (1953)

The Blaster (2014) (amatérský film)

[FOD 2024] The Blaster: Otrlecká double feature. Geniální nahláškovaný béčko, který na amatérský film s rozpočtem 2000 Kč neskutečně šlape a je přiznaně naprosto blbý a parodující. Promítáno jako dvojprojekce s pokračováním z vesmíru. | ► The Blaster

Utajená Palečkova dobrodružství (1993)

[FOD 2024] Fascinující. Perfekcionismus v nejryzejší formě. Komplexnější scény se stop motion animací asi těžko někdy uvidím. Ve obraze se často děje až neskutečné množství věcí, které dávají dystopickému industriálnímu světu s postapo nádechem netušenou plasticitu. Původně Borthwick vytvořil 8minutový snímek pro BBC. Měl to být vánoční kousek pro děti. Ehm... To úplně nevyšlo, ale (nikde nesehnatelné) Nursery Crimes mělo velký ohlas a dokonce vyhrálo nějaké ceny. Tak se Borthwick rozhodl, že dílko rozpracuje do úctyhodné hodinové stopáže. Mutanti, toxický odpad, špína, násilí, podivné existence a všudypřítomná havěť. V tomhle světě se odehrává příběh Palečka, kterého vezmou rodičům a ocitne se v podivné laboratoři. Co by to bylo za scénu, aby tam nelezly mouchy, či jiná havěť? Mezi nesrozumitelnými skřeky postav se objeví jen pár srozumitelných slov a vět. Nepopsatelný zážitek s nečekanou pointou v posledním záběru. | ► Utajená Palečkova dobrodružství

Proměna (1975) (TV film)

[FOD 2024] Pohled na svět očima brouka. S titulky založenými na překladu od Vladimíra Kafky. Co víc si přát na velkém plátně? V téhle radikálně jiné adaptaci je forma vším a tvoří neopakovatelnou atmosféru snímáním děje z pohledu Řehoře Samsy. Na Zemi, na stropě, na lustru hlavou dolů, lezoucí vodorovně i vertikálně... Od země sledujete nábytek poházený po bytě, vyklápíte jídlo a tekutiny z talíře na podlahu, rozbíjíte plný porcelán a sklo na stole... Člověku se z toho výsostně neestetického bordelu skoro dělá blivno. A mějte pak rádi někoho, kdo v tom s vámi žije. First person mód prověří míru vaší empatie a představivosti až na hranu.

Zázrak neznámého světce (2019)

Kamarád to během projekce popsal jako marockou Vesničku mou střediskovou a koukám, že ho to nenapadlo jako jediného. Ten humor mě dostával do kolen. Jde o hodně minimalisticky pojatý snímek, pomalu plynoucí, plný milého absurního humora a nádherných precizně komponovaných obrazů.

Železní bratři (2023)

Sportovní drama v podání Durkina a A24 není sportovní drama, ale psychologická studie toxického otcovství a psychických problémů v době drsných chlapů, kteří nepláčou. Není snadné přežít takovou výchovu a bude to stát mnohem víc, než si drtivá většina lidí dokáže představit. Závěrečná scéna, ultimátní terapie rodinou, mi vehnala slzy do očí. Ten film je jeden dokonalý filmový tvar, pracující s divákem. Chytře přeskakuje banalitity a nutí vás přemýšlet, co se stalo, představovat si nezobrazené emoce. Dělá to zatraceně dobře a furt. A skvěle tak dokáže pracovat s momentem překvapení. Dlouho jsem neviděl film, který by vyžadouval takovou pozornost a aktivitu diváka, kvůli interpretaci viděného. Kdo jde na wrestlingový film a sportovní drama, je zklamán, jak tu hojně čtu.