• Krátkometrážní

Iggy Pop - James Bond (2019) (hudební videoklip)

Iggy Pop bol voľakedy dávno titulovaný ako krstný otec punk rocku. I ja som sa o ňom často krát takto vyjadril. Teraz už je z neho vyschnutá, šľachatá múmia. Ale i napriek tomu má stále môj rešpekt. V roku 2019, vo veku sedemdesiat dva rokov, natočil videoklip ku songu "James Bond", ktorý je v poradí štvrtou skladbou z jeho osemnásteho sólového albumu. Ten vyšiel šiesteho septembra 2019 pod značkou vydavateľstiev Loma Vista Recordings a Caroline International. Nesie názov "Free". Charizmatický starec Iggy Pop ešte stále dokáže na mňa urobiť dojem. ***

Iggy Pop - Dog Food (1980) (hudební videoklip)

James Newell Osterberg Jr. alias Iggy Pop. Americký spevák. Rebel. Búrlivák. Rocková legenda. Krstný otec punku. Vo februári roku 1980 vyšiel jeho štvrtý radový, sólový, štúdiový album. Nesie názov "Soldier". Bol vyprodukovaný pod značkou vydavateľstva Arista Records. Jeho súčasťou je i krátky song "Dog Food". Je to v poradí siedma skladba. Bol ku nej natočený oficiálny psycho pop avangardný videoklip. Naspeedovaný Iggy Pop v bielom tielku, zdochýňajúce elektronické šteňa a stará prázdna chladnička. Je treba ešte niečo viac? Mne to stačí! ****

Iggy Pop - Butt Town (1990) (hudební videoklip)

Pieseň "Butt Town" je v poradí piata skladba z deviateho radového štúdiového sólového albumu amerického speváka, ktorý si hovorí Iggy Pop. Album nesie názov "Brick by Brick". Vyšiel v júni roku 1990 pod značkou vydavateľstva Virgin Records. Ku songu "Butt Town" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý sa odohráva v uliciach dekadentného Los Angeleského Hollywoodu. Iggy Pop sa tam provokačne promenáduje v bielom tielku po hviezdnom chodníku slávy, na ktorom predviedol aj svoje špecifické tanečné kreácie. ****

Dva z Queensu (1998) (seriál)

Americký televízny seriál "Dvaja z Queensu" (The King of Queens) sa točil v priebehu rokov 1998 až 2007. Takmer desať rokov, čo ma dosť prekvapuje, že sa našla skupina divákov, ktorí to sledovali. Ja som tomu nikdy neprišiel na chuť. Nezdalo sa mi to zábavné, vtipné, ani zaujímavé. Ústredná manželská dvojica Doug a Carrie bola mdlá, nudná, bez iskry. Moc sa ku sebe veru nehodili. No a ten starý páprda Arthur, otec Carrie, mi občas poriadne liezol na nervy. Nesympatický chlap. Bolo to celé také akési nemasné neslané. Podpriemerný, nevýrazný americký sitcom. **

eXistenZ (1999)

Réžia: David Cronenberg. Scenár: David Cronenberg. Virtuálna psycho game jazda s pánom Davidom Cronenbergom. "eXistenZ"!!! Sen, halucinácie, cyber priestor, imaginácia, paranoja, bizarnosť, prelínanie časových rovín. Film nútiaci diváka premýšľať a zároveň snímok, ktorý nemožno racionálne pochopiť. Vizionárske dielo, ktoré dokáže oceniť len skalný fanúšik tohto bez debaty originálneho a svojského kanadského režiséra. Tvorba Davida Cronenberga nie je pre každého, nie je to povrchný, popcornový mainstream. ***

Tintinova dobrodružství (2011)

Mladý, odvážny reportér Tintin je postava, ktorú v roku 1929 stvoril belgický autor komiksov Georges Prosper Remi, známy pod pseudonymom Hergé. Tieto komiksy boli v roku 1990 filmovo spracované do podoby viacdielného televízneho animovaného seriálu "The Adventures of Tintin". Nijak zvlášť ma to však nenadchlo. "Tintinove dobrodružstvá" ma zaujali až v roku 2011, kedy mal v kinách premiéru rovnomenný celovečerný animovaný snímok (The Adventures of Tintin). Natočil ho skúsený hollywoodsky megaloman a perfekcionista Steven Spielberg. Odviedol kus dobrej práce. ****

Blízká setkání třetího druhu (1977)

V roku 1977, dva roky potom, čo Steven Spielberg natočil žraločí horror "Čeľuste", sa vrhol tento mladý, talentovaný, americký filmár na snímok "Blízke stretnutie tretieho druhu". Odviedol dobrú prácu a začal smerovať medzi špičku hollywoodskych režisérov. Na svoju dobu to bol veľmi kvalitný sci-fi film, ktorý sa stal kinohitom. Ja som ho prvý krát videl pomerne neskoro, asi tak pred dvoma rokmi, dokonca som si nedávno prečítal aj literárny prepis tohto titulu. Uznávam, že v roku 1977 to bola pecka, avšak z pohľadu súčasného diváka to už pôsobí dosť jednoduchým a zastaraným dojmom. ***

Fall Out Boy - I Don't Care (2008) (hudební videoklip)

O hudobnej skupine Fall Out Boy som doteraz ani len nechyroval. Na ich videoklip ku songu "I Don't Care" som si klikol len z dvoch dôvodov. Za prvé, rovnomenná skladba bola súčasťou repertoáru mojej obľúbenej formácie Ramones. Zistil som však, že to s ňou nemá nič spoločné. A za druhé, v popise tohto titulu sa objavilo meno basgitaristu a speváka z kapely Blink 182. No Mark Hoppus sa tam objavil len na pár sekúnd. Drobné cameo. Takže celé to bolo pre mňa len zbytočná strata času. Nepáčila sa mi hudba, napáčil sa mi klip a členovia kapely Fall Out Boy mi boli vrcholne nesympatickí. *

Box Car Racer: I Feel So (2002) (hudební videoklip)

Americká hudobná skupina Box Car Racer bola aktívna len tri roky. Od 2001 do 2003. Táto skupina je v podstate akýsi sólový projekt, či ak chcete bokovka, gitaristu a speváka Toma DeLongea a bubeníka Travisa Barkera, dvoch členov neo-punkovej formácie Blink 182. Natočili jediný štúdiový album, ktorý niesol rovnaký názov ako samotná kapela. Vyšiel dvadsiateho prvého mája roku 2002 pod značkou vydavateľstva MCA Records. Jeho súčasťou je aj pieseň "I Feel So". Je to v poradí prvá, úvodná skladba. Bol ku nej vyprodukovaný tak trocha poltergeist horrorový videoklip. ***

Box Car Racer: There Is (2002) (hudební videoklip)

Americká hudobná skupina Box Car Racer bola aktívna len tri roky. Od 2001 do 2003. Táto skupina je v podstate akýsi sólový projekt, či ak chcete bokovka, gitaristu a speváka Toma DeLongea a bubeníka Travisa Barkera, dvoch členov neo-punkovej formácie Blink 182. Natočili jediný štúdiový album, ktorý niesol rovnaký názov ako samotná kapela. Vyšiel dvadsiateho prvého mája roku 2002 pod značkou vydavateľstva MCA Records. Jeho súčasťou je aj pieseň "There Is". Je to v poradí desiata skladba. Bol ku nej vyprodukovaný oficiálny nočný, upršaný, tragicko ľúbostný videoklip. ***