• Krátkometrážní

Miroslav Žbirka: Atlantída (1982) (hudební videoklip)

Pieseň "Atlantída" je posledná, záverečná, v poradí dvanásta skladba z druhého radového štúdiového albumu speváka, hudobníka a skladateľa Miroslava Žbirku. Album nesie názov "Sezónne lásky". Vyšiel v roku 1982 pod značkou vydavateľstva Opus. Autorom hudby ku songu "Atlantída" je Miroslav Žbirka, text napísal Kamil Peteraj. Je to jedna z najsilnejších a najznámejších skladieb tohto slovenského speváka. Bol ku nej natočený aj oficiálny videoklip. Tridsať ročný Meky Žbirka oblečený v saku, s dioptrickými okuliarmi na tvári a s beatlesovským účesom v ňom hrá na klavír a precítene spieva túto pomalú, baladickú pieseň. Je to jednoduché, komorné, ale dokonale to korešponduje s atmosférou tohto kultového songu. ****

Bon Jovi - Always (1994) (hudební videoklip)

Americký režisér Marty Callner ma na seba upozornil tým, že v začiatkoch svojej kariéry natočil výrazné hudobné videoklipy ku skladbám kapely Twisted Sister. Neskôr som zaregistroval, že zrežíroval aj veľmi podarené klipy pre Cher, Aerosmith či nemeckých heavy metalových Scorpions. Všimol som si, že pán Marty Callner má vycibrený cit pre točenie výpravných rockových videoklipov. V rámci tejto špecifickej krátkometrážnej tvorby u mňa hodne zabodoval. Zaradil som ho do prvej ligy. Tento status si u mňa upevnil aj po zhliadnutí videoklipu ku songu "Always", ktorý patrí do repertoáru americkej hudobnej skupiny Bon Jovi. Marty Callner ho natočil v roku 1994 a ja mu zaň dávam silné štyri hviezdičky. Opäť to bola trefa do čierneho. Smutná romantická rock love story. ****

Scorpions - Rhythm Of Love (1988) (hudební videoklip)

Pieseň "Rhytm of Love" je v poradí druhá skladba z desiateho radového štúdiového albumu nemeckej heavy metalovej hudobnej skupiny Scorpions. Album nesie názov "Savage Amusement". Vyšiel osemnásteho apríla roku 1988 pod značkou vydavateľstva Harvest Records. Ku power ballad songu "Rhythm of Love" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Natočil ho režisér Marty Callner, ktorého som si zapamätal najmä kvôli spolupráci s kultovou americkou formáciou Twisted Sister. No ani tento krát ma nesklamal, odviedol dobrú prácu. Natočil nemeckým škorpionom sci-fi futuristický klip s jemným erotickým nádychom v klasickom rockovom štýle osemdesiatych rokov minulého storočia. ***

Zóna A: Nebuď hlúpa (Bratislavský hrad 2021) (2021) (hudební videoklip)

Pieseň "Nebuď hlúpa" je úvodná, v poradí prvá skladba zo šiesteho radového, štúdiového albumu slovenskej punk rockovej hudobnej skupiny Zóna A. Album nesie názov "Na predaj". Vyšiel v roku 2004 pod značkou vydavateľstva Inflagranti Records. Autormi songu "Nebuď hlúpa" sú Petr Koňýk Schredl a Jaroslav Leďo Lederleitner. Ku tomuto titulu bol v roku 2021 vyprodukovaný oficiálny pódiový videoklip. Vznikol pri príležitosti koncertného vystúpenia, ktoré Zóna A absolvovala dvadsiateho siedmeho augusta roku 2021 na západnej terase Bratislavského hradu. V dobe dočasne uvoľnených nezmyselných koróňa opatrení to bol balzám na dušu pre všetkých priaznivcov tejto legendárnej, kultovej, punkovej formácie, ktorí sa zúčastnili na tejto akcii. Bolo to monumentálne. Koňýk a jeho Zóna A to vždy mali a aj budú mať u mňa za päť hviezdičiek. *****

Karate Kid 3 (1989)

V roku 1984 mal premiéru snímok "Karate Kid". Malo to obrovský divácky úspech. Do dnes je to považované za jeden z kultových snímkov z osemdesiatych rokov minulého storočia, ktorý musí poznať každý seriózny priaznivec americkej kinematografie. Dal som tomu štyri hviezdičky. O dva roky neskôr bolo vyprodukované pokračovanie "Karate Kid 2". To už sa do kategórie kultových snímkov nezaradilo, ale aspoň potešilo skalných fanúšikov pôvodného filmu. Ja som mu dal tri hviezdičky. V roku 1989 sa objavila aj tretia časť "Karate Kid 3". To už však bol totálny prepadák. Úplne zbytočné kopanie do mŕtvoly. Oproti svojim dvom predchodcom je to až hanebne odfláknuté, nudné, nezaujímavé. Absolútne zbytočné, kŕčovité pokračovanie, ktoré radšej ani nemalo vzniknúť. Malo by sa to volať "Karate Shit". Viac ako jednu maličkú hviezdičku tomu dať nemôžem. *

Twisted Sister - Live at the Astoria (2008) (koncert)

V roku 2008 vyšiel DVD titul "Twisted Sister - Live at the Astoria". Je to záznam živého vystúpenia americkej glam rock heavy metalovej hudobnej skupiny Twisted Sister, ktoré odohrali v Londýne. Obsahuje šestnásť skladieb: What You Don't Know, The Kids Are Back, Under The Blade, Destroyer, Like A Knife In The Back, Burn In Hell, Ride To Live, Shoot'Em Down, You Can't Stop Rock'n'Roll, The Fire Still Burns, We're Not Gonna Take It, The Price, I Am I'm Me, I Wanna Rock, Come Out and Play, S.M.F. Kapela Twisted Sister sa na tomto koncerte predstavila v zostave: Daniel Dee Snider - spev, Anthony Jude A.J. Pero - bicie nástroje, Mark The Animal Mendoza - basová gitara, Jay Jay French - gitara, Eddie Fingers Ojeda - gitara. Toľko vysokonapäťovej rockovej energie a heavy metalovej divokosti sa len tak nevidí. Twisted Sister to roztočili na plné obrátky. *****

Twisted Sister: Live at Wacken (2005) (koncert)

Twisted Sister je kultová americká heavy metalová hudobná skupina. Sformovala sa v roku 1972 v New Jersey. Do roku 1987 sa im podarilo natočiť päť radových štúdiových albumov. Potom sa na niekoľko rokov odmlčali. Začiatkom nového milénia sa vrátili späť. Plní sily a energie. Ich monumentálny návrat na Olymp tvrdej rockovej hudby dokumentuje dvd titul "Twisted Sister: Live at Wacken: The Reunion". Je to záznam ich živého vystúpenia, ktoré odohrali v roku 2003 v Nemecku na Wacked Open Air pre štyridsať tisíc divákmi. Na tomto koncerte odzneli ich songy: In the Beginning, The Kids Are Back, Stay Hungry, Destroyer, Like a Knife in the Back, Under the Blade, You Can´t Stop Rock´n´Roll, The Fire Still Burns, Shoot´Em Down, We´re Not Gonna Take It, The Price, Burn In Hell, I Wanna Rock, S.M.F. Tieto skladby sú prekladané rozhovormi s členmi kapely. *****

Noc králíků (1972)

Mám rád filmy o zvieratách, ktoré agresívne napádajú a zabíjajú ľudí. Páčia sa mi naturálne animal horrory. Bol som svedkom vyčínania vraždiacich žralokov, krokodílov, aligátorov, piraní, krakatice, kosatky, psov, vlkov, levov, šabľozubého tygra, medveďa, varana, netopierov, vtákov, hadov, včiel, mravcov, pavúkov, slimákov a všelijakej ďalšej hávede. Mal som pocit, že už som videl všetko, že už ma žiadny vraždiaci zver nemôže prekvapiť. Až do chvíle, keď som si prečítal veľmi kladný komentár ku snímku "Noc králikov" (Night of the Lepus), ktorý zverejnil môj obľúbený užívateľ, horrorový expert, darkrobyk. Vzbudil vo mne zvedavosť. Zatúžil som vidieť zmutované zabijácke zajace. Film som si stiahol a pozrel. Takže môžem i ja skonštatovať, že je to starý, poctivý, béčkový, trojhviezdičkový animal horror. ***

Mravenci (1977) (TV film)

Úvodom musím podotknúť, že patrím medzi priaznivcov animal horrorov, snažím sa mať prehľad v tomto jedinečnom horrorovom subžánry. Tým pádom som sa dostal aj ku titulu "Mravci" (It Happened at Lakewood Manor), ktorý v roku 1977 natočil americký režisér Robert Scheerer. Na prvý pohľad je vidno, že sa jedná o starý televízny snímok, ktorý v dnešnej dobe dokáže osloviť snáď len ortodoxných animal horrorových nadšencov. Je tam mnoho fádnych klišé, nejaké tie nudné sekvencie a miestami to postráda logiku. Plusom je však tá béčková, starosvetská, nostalgická filmová atmosféra a fakt, že boli pri natáčaní použité skutočné živé mravce a nie trapné digitálne karikatúry ako sa to robí v súčastnosti. **

Skleněné peklo (1974)

V roku 1974 natočil režisér John Guillermin podľa literárnej predlohy Richarda Martina Sterna a Thomasa Scortia film "Sklenené peklo" (The Towering Inferno). Je to snímok, v ktorom sa objavilo mnoho hereckých hviezd tej doby. Napriek svojej dĺžke (165 minút) je po celý čas divácky atraktívny a zaujímavý. Ničivý požiar, ktorý vypukol v modernom, novootvorenom, stotridsaťpäť poschodovom mrakodrape dokáže ešte aj takmer po päťdesiatich rokoch od svojho vzniku zaujať divákov. Je to výborne, profesionálne natočený, nadčasový film. Klasika medzi americkými katastrofickými thrillermi. Prvý krát som ho videl ako adolescent, niekedy v roku 1985. Urobilo to na mňa silný dojem. Keď teraz naň občas natrafím na niektorej televíznej stanici, tak si ho vždy rád pripomeniem. ****