• Krátkometrážní

Já, Olga Hepnarová (2016)

Olga Hepnarová dňa desiateho júla roku 1973, o 13:30 hodine, na triede Obrancov mieru v Prahe úmyselne vrazila nákladným autom Praga RN do skupiny zhruba tridsiatich nič netušiacich ľudí, ktorí stáli na trolejbusovej zastávke. Ôsmich z nich zabila a ďalší šiesti boli ťažko zranení. Bol to nezmyselný akt jej pomsty voči systému, spoločnosti a celému svetu. Týmto neakceptovatelným činom chcela vybiť svoj iracionálny hnev a vyriešiť svoje komplexy. Mala vtedy dvadsať dva rokov. Toto jej chladnokrvné konanie sa nedá ničím ospravedlniť, ale ak chcete vedieť aké okolnosti tomu predchádzali a i tak trocha pochopiť, kto bola táto mladá žena, tak si pozrite snímok "Ja, Olga Hepnarová", ktorý v roku 2016 natočili českí filmári Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Je to kvalitne spracovaná historická životopisná dráma o šialenej, masovej vrahyni. Titulnú postavu stvárnila dychberúcim spôsobom poľská herečka Michalina Olszańska. ****

Columbo - Popel popelu (1998) (epizoda)

Americký, detektívny seriál o prípadoch inšpektora Columba z oddelenia vrážd los angeleskej polície, sa točil v priebehu rokov 1971 až 2003. Počas tridsať dva rokov bolo vyprodukovaných desať sérii, ktoré dohromady obsahujú šesťdesiatdeväť dielov. V poradí dvanásta epizóda z poslednej, desiatej série nesie názov "Popol popolu" (Ashes to Ashes). Odvrhnutá žena sa chce pomstiť svojmu bývalému milencovi, tak že o ňom zverejní informácie, ktoré úplne zničia jeho bezstarostný život. Keď sa mu začne vyhrážať, tak ju chladnokrvne zavraždí, a keďže je majiteľom luxusného krematória, jej mŕtve telo tajne spáli. Chce, aby to vyzeralo tak, že je len nezvestná. No i napriek tomuto rafinovanému plánu sa inšpektorovi Columbovi podarí ho usvedčiť z úkladnej vraždy. ****

Columbo - Vrabec v hrsti (1992) (epizoda)

Americký, detektívny seriál o prípadoch inšpektora Columba z oddelenia vrážd los angeleskej polície, sa točil v priebehu rokov 1971 až 2003. Počas tridsať dva rokov bolo vyprodukovaných desať sérii, ktoré dohromady obsahujú šesťdesiatdeväť dielov. V poradí šiesta epizóda z poslednej, desiatej série nesie názov "Vrabec v hrsti" (A Bird in the Hand). Columbo objasní tri vraždy. Manželka zrazí autom svojho bohatého manžela. Následne synovec tohto mŕtveho muža v nevedomosti o jeho smrti nastraží do jeho auta výbušný systém, ktorý náhodou zabije mexického záhradníka, a tohto synovca nakoniec zavraždí strýkova vdova. Columbo jej síce dokáže iba jeden mord, ale i to postačí na to, aby bola odsúdená za úkladnú vraždu. ****

Columbo - Není čas na umírání (1992) (epizoda)

Americký, detektívny seriál o prípadoch inšpektora Columba z oddelenia vrážd los angeleskej polície, sa točil v priebehu rokov 1971 až 2003. Počas tridsať dva rokov bolo vyprodukovaných desať sérií, ktoré dohromady obsahujú šesťdesiatdeväť dielov. V poradí piata epizóda z poslednej, desiatej série nesie názov "Nie je čas na umieranie" (No Time to Die). Columbo sa postaví do čela vyšetrovacieho teamu, ktorý musí vypátrať, kto uniesol nevestu jeho synovca. Tá sa stala obeťou nebezpečného šialenca, ktorý sa ju chystá zavraždiť. Táto časť je netradičná predovšetkým v tom, že Columbo nepracuje samostatne a že vlastne nejde o vraždu, ale o únos. Tieto novoty mi moc nezapasovali. Je to jedna z najslabších častí tejto kultovej detektívnej série. **

Columbo - Vrah zavolá v deset (1975) (epizoda)

Americký, detektívny seriál o prípadoch inšpektora Columba z oddelenia vrážd los angeleskej polície, sa točil v priebehu rokov 1971 až 2003. Počas tridsať dva rokov bolo vyprodukovaných desať sérií, ktoré dohromady obsahujú šesťdesiatdeväť dielov. V poradí šiesta epizóda zo štvrtej série nesie názov "Vrah zavolá o desiatej" (A Deadly State of Mind). Je to príbeh o prefíkanom, namyslenom, dvojnásobnom vrahovi, ktorému sa síce druhá vražda nepodarí dokázať, ale postačí, keď ho inšpektor Columbo rafinovane usvedčí z prvej úkladnej vraždy. To bude stačiť k jeho odsúdeniu na doživotie a rovnako aj k mojej diváckej spokojnosti. Columbo si s páchateľom pohral ako mačka s myšou a nakoniec nekompromisne sekol pazúrom, a poslal ho do chládku. Výborná epizóda so zaujímavou zápletkou a bravúrnym zakončením. ****

Mötley Crüe: Kickstart My Heart (1989) (hudební videoklip)

Pieseň "Kickstart My Heart" je v poradí piata skladba z piateho štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Mötley Crüe. Album nesie meno "Dr. Feelgood". Vyšiel dvadsiateho ôsmeho augusta roku 1989 pod značkou vydavateľstva Elektra Records. Ku songu "Kickstart My Heart", ktorý patrí medzi najznámejšie hity tejto extravagantnej heavy metalovej formácie, bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Natočil ho v začiatkoch svojej režisérskej kariéry skúsený klipový a hudobný špecialista Wayne Isham. Dej sústredil do historického nočného klubu Whisky a Go Go. (Čo pre punkáčov predstavuje new yorkský C.B.G.B., to isté je pre rockerov kalifornský podnik Whisky a Go Go.) Legendárna americká kapela (Mötley Crüe) v americkom kultovom rockovom hudobnom klube (Whisky a Go Go). Americká heavy metalová klasika!!! ****

Slayer - You Against You (2016) (hudební videoklip)

Pieseň "You Against You" je predposledná, v poradí jedenásta skladba z dvanásteho štúdiového albumu americkej trash metalovej hudobnej skupiny Slayer. Album nesie názov "Repentless". Vyšiel jedenásteho septembra roku 2015 pod značkou vydavateľstva Nuclear Blast Records. K songu "You Against You" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý vznikol pod režisérkou taktovkou BJ McDonnella. Je súčasťou monotématickej klipovej killing trilógie (You Against You, Repentless, Pride In Prejudice), ktorú pre Slayer natočil. Dej klipu k titulu "You Against You" sa odohráva týždeň pred väzenskou vzburou, ktorú zachytáva video ku songu "Repentless". Tento akčný, nesmierne brutálny, krvavý klip, plný surového násilia sa k agresívnej, rýchlej, energickej hudbe kapely Slayer výborne hodí. *****

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Piráti z Karibiku" sa prvý raz predviedli v roku 2003. Divákov opantala "Kliadba čiernej perly". O tri roky neskôr priniesli piráti na plátna kín "Truhlicu mŕtveho muža" a len o rok potom som sa s nimi ocitol "Na konci sveta". Boli to vysokorozpočtové, profesionálne spracované, mainstreamové, popkornové blockbusteri. Všetky tri režíroval Gore Verbinski. V roku 2011 sa však na režisérsku stoličku usadil Rob Marshall. Pod jeho vedením som si s pirátmi z Karibiku zaplával "V neznámych vodách". Marshallovi sa podarilo udržať zabehnutý štandart tejto pirátskej dobrodružnej série. No o šesť rokov neskôr prebrali režisérsky štafetový dvaja nórski filmári, Joachim Rønning a Espen Sandberg. Natočili piate pokračovanie. Dali mi okúsiť ako chutí "Salazarova pomsta". Zdá sa mi, že to i tak trocha celé oživil. Show must go on! Hlavne, že sa tam zasa herecky kreatívne vybláznil charizmatický Johnny Depp v úlohe šialene extravagantného kapitána Jacka Sparrowa. Zasa je tam mnoho skvelých filmových trikov a prvotriednych efektov. Zasa sú v tom milióny dolárov štedrých producentov. Ja som sa s pirátmi z Karibiku ani po piaty krát nenudil. ***

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

"Piráti z Karibiku" sa prvý raz predviedli v roku 2003. Divákov opantala "Kliadba čiernej perly". O tri roky neskôr priniesli piráti na plátna kín "Truhlicu mŕtveho muža" a len o rok potom som sa s nimi ocitol "Na konci sveta". Boli to vysokorozpočtové, profesionálne spracované mainstreamové popkornové blockbusteri. Všetky tri režíroval Gore Verbinski. V roku 2011 sa však na režisérsku stoličku usadil Rob Marshall, aby natočil štvrté pokračovanie. Pod jeho vedením som si s pirátmi z Karibiku zaplával "V neznámych vodách". Marshallovi sa podarilo udržať zabehnutý štandart tejto pirátskej dobrodružnej série. Znova sa tam kreatívne vybláznil charizmatický Johnny Depp v úlohe šialene extravagantného kapitána Jacka Sparrowa. Znova je tam mnoho skvelých filmových trikov a prvotriednych efektov. Znova sú v tom milióny dolárov štedrých producentov. Takže ani po štvrtý krát som sa s pirátmi z Karibiku nenudil. ***

Akta X - Padá soumrak (1994) (epizoda)

V roku 1993 sa začal vysielať americký mysteriózny televízny seriál "Akty X" (The X-Files). Počas deviatich rokov bolo vyprodukovaných deväť sérií, ktoré spolu obsahujú dvestodva častí. Dvadsiata epizóda z prvej série nesie názov "Padá súmrak" (Darkness Falls). Televíznu premiéru mala pätnásteho apríla roku 1994. Agent FBI Fox Mulder a jeho kolegyňa agentka Dana Scullyová sa v tomto dieli ocitnú v hlbokých lesoch, kde na nich počas noci začne útočiť neznámy agresívny svetielkujúci lietajúci hmyz. Je to dôsledok nelegálneho výrubu chránených stromov. Drevorubači vyrušili niečo, čo malo radšej zostať neprebudené. Táto epizóda patrí medzi tie, ktoré sú výrazne horrorovo ladené, no a práve také patria medzi moje najobľúbenejšie. *****