• Krátkometrážní

Příběhy ze záhrobí - Abrakadabra (1991) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí štvrtá epizóda z tretej série nesie názov "Abra Cadaver" (Abraka babra). V roku 1991 ju natočil režisér Stephen Hopkins. Je to príbeh o mužovi, ktorého fanaticky fascinovali záležitosti ohľadne života a smrti. Ambiciózny patológ, chirurg, doktor Martin je posadnutý výskumom činnosti mozgu v mŕtvom tele. Je presvedčený o tom, že i po smrti je mozog stále aktívny. Rozhodne sa, že na svojom bratovi a zároveň kolegovi urobí zvrátený experiment. ***

Příběhy ze záhrobí - Léčka (1991) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí tretia epizóda z tretej série nesie názov "The Trap" (Pasca). Príbeh o panovačnom mužovi, ktorý má dlhy a ešte ku tomu prišiel o prácu. Nepriaznivú finančnú situáciu sa rozhodne vyriešiť podvodom. Chce si vybrať životnú poistku, ale pritom zostať nažive. Chce nafingovať svoju smrť. So svojou manželkou a mladším bratom ukuje rafinovaný plán. Túto epizódu v roku 1991 zrežíroval herec Michael J. Fox. ****

Příběhy ze záhrobí - Mršina (1991) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí druhá epizóda z tretej série nesie názov "Carrion Death" (Mrchožrút). V roku 1991 ju natočil režisér Steven E. de Souza. Bankový lupič a vrah po úteku z väzenia a práve spáchanom zločine uniká vyprahnutou Arizonou na ukradnutom cadillacu. Smeruje ku mexickej hranici. Na odľahlom mieste v púšti má nehodu. Príde o auto. Do Mexika mu zostáva len zopár míľ. Rozhodne sa, že to zvládne prejsť peši. V pätách mu ide jeden drsný policajt a oboch ich sleduje trpezlivý sup. ***

Příběhy ze záhrobí - Série 3 (1991) (série)

Hello boys and ghouls! Crypt Keeper, strážca krypty, uvádza "Tales from the Crypt vol. 3". Titul "Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov a divákov, ktorí majú radi napätie, strach, krv a teror. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných epizód. Na tomto projekte sa podieľalo mnoho skúsených režisérov, scenáristov a známych hereckých osobností. Tento seriál sa stal jednou z vlajkových lodí televízneho káblového kanálu HBO (Home Box Office). V poradí tretia séria bola natočená v roku 1990. Je vyskladaná zo štrnástich častí. ****

Úplně vzhůru (1998)

Americký režisér a scenárista indického pôvodu M. Night Shyamalan má svoj charakteristický rukopis. Nie je to tuctový režisér. Prvýkrát ma zaujal v roku 1999 filmom "Šiesty zmysel", o rok neskôr ma uistil o svojom talente snímkom "Vyvolený". V priebehu rokov 2002 až 2006 mi doslova vyrazil dych troma perfektnými filmárskymi direktami "Znamenia", "Osada" a "Dáma vo vode". To bola taká sila, že som premýšľal nad tým, že si ho zaradím do rebríčku svojich obľúbených režisérov. V roku 2008 však prišlo sklamanie v podobe titulu "Udalosť". No nedávno som si znova pozrel jeho pre mňa takmer dokonalé trio snímkov. Opäť na mňa silne zapôsobili. Preto som si povedal, že skúsim kuknúť na niečo, čo natočil v začiatkoch svojej kariéry. Siahol som po filme "Úplne hore" z roku 1998. Je to jeho druhý režisérsky zárez. Jemný, príjemný príbeh o desať ročnom školákovi Joshuovi, ktorý sa vyrovnáva so smrťou svojho starého otca a hľadá cestu k Bohu. ****

Lupiči těl (1993)

Americký spisovateľ Jack Finney napísal v roku 1955 kultový sci-fi román "Invázia zlodejov tiel". Pojednáva o sofistikovanej invázii mimozemšťanov s cieľom ovládnuť našu planétu. Infiltrujú sa do ľudských tiel a plne ovládajú ich myslenie a konanie. Prvýkrát bola táto literárna predloha sfilmovaná už v roku 1956. Tú som doposiaľ nemal možnosť vidieť. Zhliadol som však snímok z roku 1978, ktorý natočil režisér Philip Kaufman. Tento remake na mňa zapôsobil veľmi kladne, pridelil som mu štyri hviezdičky. Teraz som si pozrel ďalšiu variáciu na túto klasickú alien silence attack tému. Pod názvom "Lupiči tiel" (Body Snatchers) ju v roku 1993 zrežíroval Abel Ferrara. Táto filmová adaptácia je hodne horrorovo ladená, čo sa mi páčilo. Tri hviezdičky si dozaista zaslúži. ***

Robin Hood (2010)

V časoch tyranie a nespravodlivosti, keď zákon utlačuje prostých občanov, si svoje miesto v histórii nachádzajú rebeli. V Anglicku panovali na prelome dvanásteho storočia presne také časy. Pánska svojvôľa dosiahla takých rozmerov, že nebolo možné normálne žiť. Preto sa zrodil chrabrý pomstiteľ, ktorý sa postavil na stranu utláčaného ľudu. Povstal Robin Hood. Americký režisér Ridley Scott natočil v roku 2010 film, ktorý sa sústredí na tohto anglického ľudového hrdinu. Okrem tohto, že to ako je u neho zvykom spracoval vo veľkolepom filmárskom štýle, tak to celé navyše zachytil z netradičného uhla pohľadu. Je to vlastne akýsi spoločensko-politický prequel, ktorý mapuje udalosti a život Robina Hooda ešte pred tým, ako sa z neho stal vodca zbojníckej družiny zo Sherwoodu. Titulnú úlohu stvárnil charizmatický austrálsky herec Russell Crowe. Jeho družku Marion Loxley si zahrala Cate Blanchett. ****

Oheň (1991)

Známy, skúsený americký režisér Ron Howard natočil v roku 1991 snímok "Oheň" (Backdraft). Je to pomerne originálny thriller z nevšedného, zaujímavého prostredia. Mapuje prácu a vzťahy členov profesionálneho hasičského zboru. Dej sa odohráva v Chicagu. Hasiči zo sedemnástej jednotky zdolávajú požiare objektov, ktoré niekto úmyselne zapaľuje. Je vidno, že je to práca niekoho, kto má s ohňom a požiarmi skúsenosť. Podozrenie padá na niekoho z okolia samotných požiarnikov. Bude potrebné vyvinúť enormnú snahu, aby bol tento nebezpečný podpaľač čím skôr odhalený. Ním založené výbušné požiare majú na svedomí mnoho nevinných obetí. Ron Howard to natočil veľmi kvalitne, takže i po viac ako tridsiatich rokoch to pôsobí sviežim dojmom. Navyše bolo do tohto filmu zapojených aj veľa zvučných hereckých mien. Howardov "Oheň" patrí medzi špičku snímkov z hasičského prostredia. ****

Elitní boj: Být nejlepší (1993)

Dvaja bratia Eric a Sam a ich otec Rick Kulhane sa zúčastnia turnaja v kickboxe, ktorý sa koná v Las Vegas v Nevade. Chcú získať titul majstra sveta. Nebude to však také jednoduché. Chrabrí americkí borci sa musia vysporiadať nie len s bandou zákerných thajských bojovníkov. Snímok "Elitný boj: Byť najlepší" (To Be the Best) natočil v roku 1993 režisér sýrskeho pôvodu Joseph Merhi. Hlavnú úlohu stvárnil Michael Worth. Mňa hodne potešila účasť Martina Kovea, ktorý stvárnil postavu otca. Čo sa týka filmu, tak je to taký ten klasický nízkorozpočtový, béčkový, akčný brak, aký sa v Spojených štátoch amerických točil v priebehu deväťdesiatych rokov minulého storočia. Snímok určený výhradne pre videopožičovne. Mizerné herecké výkony, úbohá réžia, mimoriadne jednoduchý scenár. Hlavne však, že je tam nejaké to bojové umenie. **

Cyborg 2 - Skleněný stín (1993)

V roku 1989 bol vyprodukovaný americký snímok "Kyborg" (Cyborg). Bol to pomerne drsný béčkový postapokalyptický akčný sci-fi thriller. Hlavnú úlohu v ňom stvárnil Jean-Claude Van Damme. V rámci jeho kinematografie je to celkom podarený titul. Má to surovú atmosféru a aj JCVD to zahral dosť dobre. O štyri roky neskôr, v roku 1993, sa objavil rovnomenný titul s poradovým číslom dva. "Kyborg 2 - Sklenený tieň" (Cyborg 2 - Glass Shadow). Už to však bolo bez Van Dammeho. Nahradila ho osemnásť ročná Angelina Jolie. Už v tomto mladom veku sa ukázala ako ambiciózna, nehanebná kariéristka, keď bez okolkov odhalila svoje (vtedy ešte) pekné, pevné kozy. Oproti pôvodnému snímku je toto pokračovanie očividne slabšie. Na dve hviezdičky to vytiahli jedine tie obnažené Angelinine cecky. **