
Jino
Lukáš Andrysík
Česko
26 bodů
Kdo jsem:
Kdo se nevlezl do TOP, ale přesto patří mezi moje nejoblíbenější.
FILMY
REC– jeden z těch filmů, který přesně vystihuje slovo horor. O to víc mě těší, že se v něm jedná o zombies (které jsou mé nejoblíbenější hororové postavy). Nenajdu na něm nic, co by postrádal - má snad všechno co má mít. Atmosféra je výborná a připadal jsem si opravdu jako ten kameraman, akorát s tím rozdílem, že já jsem byl relativně v bezpečí... Aspoň teda do té doby než se nákaza rozšířila a zombies se začaly hemžit budovou - to jsem se přistihl jak místy pokukuju vedle do pokoje, jestli se náhodou na mě něco nevyřítí. Balagueróva a Plazova režie je precizní a dala vzniknout jednomu z nejlepších hororů roku 2007, který se mezi současnou hororovou tvorbou rozhodně neztratí.
Komando – Jednoduchý námět přitakává přímočarosti děje a nechává vyniknout hláškujícího Schwarzeneggera, který s klidem zlikviduje žoldáckou skupinu co mu unesla dceru pod výhrůžkou, že ji zabijí pokud nesejme jakéhosi prezidenta…no prostě akční béčko podle mého gusta.
Bojové nasazení – Hmm... Klobouk dolů. Eastwood režíruje a hraje svoji typickou postavu, která si nenechá srát na hlavu od nikoho - ani od nadřízeného a tím méně od party přerostlých děcek bez disciplíny, kterou postaví do latě a ještě si získá zasloužený respekt. Eastwood tento typ drsňáků umí a já se u jeho konfrontace s mladými burany bavil a vždy budu bavit nadmíru báječně.
Dokonalý trik – Jeden z mojich nejoblíbenějších filmů. Výborný a do detailu propracovaný scénář, který mě dokázal překvapit i po několikáté repríze snímku. Na poprvé jsem tento film moc nepobral, ale s dalším a dalším zhlédnutím snímku jsem byl vždy překvapen, co všechno mi minule uniklo. Christian Bale je jako kouzelník super. Ostatně, všechny hlavní herecké výkony jsou pozoruhodné. Tady není opravdu mnoho co vytknout.
Big Lebowski – Scénář má pramálo hluchých míst a nabízí výborné dialogy s přemírou trefných hlášek na pozadí příběhu o náhodě, díky níž se Jeffu Lebowskimu změní stereotypní způsob života. Flegmatický Jeff Bridges ve své asi nejlepší roli. Sice po prvním zhlédnutí u mě nedoceněno, ale posléze vrchovatou měrou nahrazeno.
Gran Torino – Eastwood jakožto režisér a hlavní herecká hvězda rozehrává vynikající kriminální drama o válečném veteránovi Waltu Kowalském, jeho zahořklém pohledu na okolní svět, vietnamských sousedech, bandě ozbrojených děcek a smyslu pro spravedlnost… dokonale odvedená práce.
Oheň v oblacích - Ano, ano , ano. Takové filmy mám osobně velice rád - zajímavé, napínavé a ještě k tomu sci-fi, navíc konec byl hodně dobrý - ne že by to co bylo před ním, bylo špatné, naopak bylo to uvěřitelné, což je u tohoto filmu velká výhoda. Jak říkám: "Rozhodně se vyplatí na tento film podívat kvůli Robertu "T1000" Patrickovi (má dobré páčo), atmosféře a výbornému finiši." Oheň v oblacích mi neuvěřitelně sedl… Parádní.
Těžká váha - Russell Crowe je výtečný ve své roli a Renée Zellweger s Paulem Giamattim ho skvěle doplňují. Mě jakožto fanouškovi Rockyho se dostalo výborné podívané. Skvělé herecké složení, námět podle skutečných událostí, scénář a režie udělali z tohoto filmu neskutečný snímek o člověku z lidu … Jamesi J. Braddocku.
Pravdivé lži – Skvělé skloubení komedie a akčního filmu. Hlavně v hláškách je tento film hodně silný. Schwarzenegger dokazuje, že pod Cameronem je mu dobře. Tradičně přitažlivá Jamie Lee Curtisová je třešničkou na dortu, stejně jako Tom Arnold nebo Bill Paxton.
Poslední skaut – Tony Scott natočil unikátní přehlídku výborných hlášek na pozadí kriminálního thrilleru, jenž patří mezi žánrové klenoty filmografie. Bruce Willis v jedné ze svých nejlepších rolí, kdy perfektně zvládá životem unaveného detektiva, jemuž osud dopřeje bandu zabijáků a zkorumpovaného manažera jednoho fotbalového týmu.
Čelisti – No řeknu Vám. Vždycky když sem byl malý chtěl jsem jet k moři, ale po tomhle bububu filmu už moc ne. Steven je borec a dokázal u lidí vybudovat pocit strachu, nikdo jiný to udělat líp neumí. Navíc kultovní hudba... Čelistem je už více než 30 let a pořád je to žraločí film č. 1... to nebude náhoda.
Thing, the - Carpenterova klasika s vynikající atmosférou, hudbou a triky mě nenechávala chladným už jako malé děcko, kdy jsem měl poprvé tu čest seznámit se s tímto nepochybným kultem mezi sci-fi horory. Dnes tomu není jinak a pořád to má svoje kouzlo.
FILMOVÉ SÉRIE
Trilogie Návrat do budoucnosti – Marty McFly, Dr. Brown a jejich DeLoraine mě provázely už v dětství a stejně jako tyto snímky záhadně vůbec nestárnou, tak stejně moje oblíbenost na sobě nedává znát žádné známky ochabnutí. Ostatně, mám rád cestování časem a s ním spojené časové paradoxy, které spolu s triky, hudbou, herci a režií tvoří jednu z nejlepších filmových sérií, co kdy byla „u všech Skotů!“ natočena.
Trilogie Evil Dead – Každý díl je něčím jiný a přece jsou všechny tak výborně natočeny až je škoda, že nevznikly další díly. Jednička představuje světu horor v podobě atmosférického nízkorozpočťáku. Dvojka do toho přináší černý humor, hlášky a hlavně kultovního hrdinu s motorovkou místo ruky. Ve trojce pak nad pojmem horor přebírá daleko důrazněji otěže komedie, ale i tak se Armáda temnot povedla na výbornou. Za zmínku určitě stojí i Within the Woods – amatérský snímek natočený ještě před prvním dílem, ale za to s nápady z nichž Raimi bude vycházet v Evil Dead.
Série Rambo – Sylvester Stallone ve své druhé životní roli kosí protivníky s grácií akčního hrdiny 80. let. Sice po první části ustoupilo drama do pozadí, ale válečnější podtón ostatním dílům taktéž sedl, až z toho byl nakonec nádherný masakr v roce 2008, který nemá v novodobé akční éře konkurenci.
Série Rocky – Pozoruhodný životní příběh jednoho Philadelphského boxera, který se z druhořadého boxera vyhrabe svojí pílí až na vrchol. Na začátku je výzva, následuje tvrdý trénink, typická výborná hudba, běh do schodů a slastné dosažení vlastního úspěchu v podobě odboxovaného zápasu…. jak jednoduché a přesto účinné.
Série Alien – Jednotlivé cykly ohledně zrodu vetřelce jsou působivě vymyšlené a na plátno nápaditě převedené. Výborný atmosférický první díl následuje akčnější, a co se počtu xenomorfů týče i početnější, pokračování, které přichází s monstrózní královnou. Následující třetí a čtvrtý díl svými kvalitami sice nepředčí předchozí dvě části, ale o ostudě mluvit v tomto případě taky nemůžu, zvlášť když ti vetřelci jsou ve všech dílech po trikové stránce nádherně ztvárnění a tvoří tak jedny z nejlepších mimozemských postav (spolu s predátorem), co kdy spatřily světlo světa filmového průmyslu. Jo a abych nezapomněl … Sigourney Weaverová coby Ripleyová má bezesporu vliv na mé oblíbenosti této série.
Série Noční můra v Elm Street – Už od dětství jsem měl rád horory a série s Freddy Kruegerem patří rozhodně mezi moje jedny z nejoblíbenějších žánrových filmů na pokračování. Na Englundův černý humor a rukavici plnou nožů se vždycky znovu rád podívám a i když některé díly jsou rozporuplné kvality, rozhodně neubírají na podstatě, že Fredy patří mezi moje nejoblíbenější hororové postavy.
Série Smrtonosná zbraň – Klasika mezi buddy movies kategorií. Akční složka proložená komediální formou zábavy funguje ve všech dílech nadmíru dobře. Mel Gibson a Danny Glover je skvěle doplňující se dvojka, která svou šíleností napáchá víc škody než užitku a pro mě tak zaručuje nevšední filmový zážitek spojený s pohodovou atmosférou a trvalým úsměvem na tváři.
Série Smrtonosná past – John McClane v podání Bruce Willise odolává smrtonosným pastím ve velkém stylu – má obrovskou smůlu, hláškuje, krvácí, hláškuje, zabíjí a zase hláškuje. To vše buď v mrakodrapu, na letišti, v New Yorku anebo někde po Americe, kde co by polda kosí teroristy po desítkách a mně tím pádem zároveň přináší další oblíbenou filmovou sérii.
Série o drsném Harrym – Harry Callahan - akční ikona 70. let, v podání Clinta Eastwooda dává světu hrdinu, … a teď Krytonovými slovy z Červeného trpaslíka… „který umí s lumpama zatočit a pohrdá autoritami. A když se to těm ouřadům na radnici nelíbí, můžou si strčit do tý svý zazobaný zadnice tenhle prostředníček (Vytrčí ho ve výhrůžném gestu) a tak hluboko, až budou pištět jako prasata na líbánkách!“… navíc má po ruce trefné hlášky, pohled ostrý jako břitva a až na Sázku na smrt si drží ostatní díly velkou kvalitu.
REŽISÉŘI
David Fincher – Jeho režisérská tvorba v sobě čítá kvalitní filmy. Ať už se jedná o Alien3, Sedm, Hra, Zodiac či skvělý Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Do budoucna proto jeho jméno na tomto postu rozhodně nebudu přehlížet, naopak … budu ho vyhledávat s očekáváním, čím mě zase upoutá do křesla.
Jaume Balagueró – Španělský režisér, jehož jméno mi nejedenkrát přineslo atmosférickou dávku příjemného mrazení v zádech a jakousi záruku povedeného hororového zážitku. Temnota, Nepřemožitelné zlo, REC a REC2 jsou výmluvným předpokladem, proč jeho dřívější i budoucí filmy nebudu vynechávat a budu se snažit doplnit si filmografii tohoto režiséra, který má obrovský potenciál udělat do hororového průmyslu ještě větší díru než doposud.
Peter Jackson – Oceňuji převážně jeho dřívější - hororovou tvorbu. Za kultovní považuji Bad Taste a hlavně vynikající Braindead, který nemá obdoby. Jeho bláznivé nápady a schopnost spojit horor s komedií vynikly i v Přízracích. O tom, že je Pan režisér, přesvědčil ostatní v trilogii Pán prstenů … ale já už to věděl předtím a doufám, že se opět vrátí ke své začáteční tvorbě, kdy ještě nebyl poskvrněn Hollywoodem.
HERCI
Jeff Bridges – Z jeho rolí mám ve většině případů užitečný a pobaveníhodný zážitek. Za všechny jmenované či spíše nejmenované stačí vyřknout jméno Jeff „Dude“ Lebowski. V dalších rolích mě přesvědčil třeba v Miluj bližního svého, Starman anebo Crazy Heart.
Kevin Bacon – Zprvu nenápadný hollywoodský herec, který si mě dokázal získat a ačkoliv útočí tak trochu z ústraní, kdy nemusí mít úplně hlavní roli, patří právem mezi moje oblíbené herce. Jeho práci obdivuji například ve filmech Vražda prvního stupně, Woodsman, Poslední cesta,… V Rozsudku smrti mě pak odrovnal rolí pomstychtivého otce. Komu čest, tomu čest a tomuto herci obzvlášť. Skvěle se propracoval mezi jedny z nejlepších.
David Duchovny – Moje náklonnost k tomuto herci tkví v podstatě jen z jeho seriálových rolí. Ať už jako agent FBI Fox Mulder v Aktech X nebo spisovatel Hank Moody v Californication, vždy mě dokázal zábavným pojetím těchto rolí zaujmout. I když jsou uchopeny každá jinak, obě polohy mu náramně sedí.
Hugh Laurie – Opět jeden z těch, jehož herectví mě nutí sledovat jednu seriálovou tvorbu. Je to sice jen Dr. House, ale přesto jeho charismatické představení v tomto seriálu převyšuje moje dosavadní měřítka v oblíbenosti. I když ho v ostatních filmových pracích nijak nevyhledávám, měl jsem tu čest potkat ho např. ve Street Kings, ale už to nebylo ono… navždy zůstane jako Gregory House.
Jim Carrey – Několikrát jsem díky němu dostal záchvat smíchu. Co se komediálního a mimického herectví týče, mám pro něho vážně slabost. Už od dob Blbého a blbějšího, Masky anebo Ace Ventury. Z novějších filmů třeba Truman show či Muž na měsíci. Navíc oceňuji, že netíhne jen ke komediálním rolím, ale dokáže hrát i jinak položené postavy, což předvádí v Majestic či Věčném svitu neposkvrněné mysli.
Tom Hanks – Forrest Gump, Trosečník, Lidé z předměstí, Zelená míle, atd. Je toho opravdu hodně, co bych mohl z jeho filmografie vyjmenovat a říct, že mě tyto snímky bavily. Kdo ví, možná je to právě díky jeho hereckému přednesu nebo povedenému výběru rolí, ale když už jsem měl tu čest ho v některém filmu potkat, málokdy se stalo, že jsem odešel s prázdnou.
Harrison Ford – Rozhodně kvalitní herec, jenž dokáže z průměrného snímku udělat daleko lepší pokoukání než jakým by bylo bez něho. Nejvíc se mi v jeho podání líbí samozřejmě Indiana Jones. Z ostatních pak Uprchlík, Blade Runner, Podezření anebo Pobřeží moskytů.