Dívka v masce (2023) (seriál)

Zároveň nechci nikoho soudit, ale sledovat, jak postavy dělají jednu bezcharakterní věc za druhou, ve mně nevzbuzuje žádnou radost nebo nedej bože zadostiučinění. Přesto, pokud nemáte rádi muže, může vás to bavit.

Je mi ze sebe špatně (2022)

Snímek pěkně ukazuje narcistickou poruchu osobnosti a chování, které známky narcismu vykazuje. Vždyť podobné případy se už staly. Ačkoliv to tito lidé mají nesmírně těžké; ve chvílích, kdy narcisté ubližují i svému okolí, se můj soucit omezuje. Rád bych dal o hvězdu víc, kdyby film o špetku odlehčili.

Na západní frontě klid (2022)

Boje v 1. světové válce natočené pomocí moderních technologii. Nemůžu říct, že by mě ten snímek úplně zasáhl a kdo četl předlohu, asi mu tam bude hodně věcí chybět. Ale dokázal jsem si díky němu představit, jak to v 1. světové vypadalo a podle dokumentů, co jsem viděl, to vypadalo dost podobně. Ta oproštěnost od hlavních postav ve mně naopak umocnila osamělost, kterou člověk ve válce asi zažívá. Totiž, že nikoho nezajímáte a každý se stará o sebe.

Elysium (2013)

Elysium patří k takovým těm nenáročným sci-fi, na které se člověk rád podívá a dá jim průměrné 3 hvězdy. Pokud si někdo hodně šmakuje na stylu Blomkampa, dá i 4 nebo 5 hvězd. Nad hlavním tématem jakési proletářské revoluce samozřejmě nemůžete moc přemýšlet. A o to se film ani nesnaží. Jen snímek stylizuje do vypjaté podívané à la ,,bojujme za lepší život".

Neslýchané: Smlouva s ďáblem (2021)

Chápu, že je to teatrální sebedojímavé vystupování součástí boxu. A to mi na tomhle světě nejvíc vadí. Nerad se dívám na to, jak se dva lidi hodinu v kuse vychloubají. Nejsem si pak jistý, jestli svoje životní úspěchy nedělají právě jen kvůli tomu, aby to všem mohli říct.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Asi jsem si nikdy nezvykl - a ani nechci zvyknout - na ten přítomný cynismus. Ale těžko můžu hodnotit něco, na čem jsem v podstatě vyrostl.

Big Lebowski (1998)

Tohle je tak ze života, až je mi k smíchu.

Barbie (2023)

I přes nějakou tu kritiku, která zároveň dělá film takým jakým je, chci říct, jak jsem potěšen, že takový úlet zvládnou i komerční kina a volám: Jen tak dál světe blockbusterů! Dramatická linie šla často opodál těm všem myšlenkám, které se film snažil polopatě sdělit a některé postavy, zejména z toho reálného světa, byly už uměle nadstrčeny. Závěrečné sdělení jsem si zase představoval v humanističtějším pojetí, týkající se lásky k druhým, ale chápu, že to se dnes tolik nenosí.

Oppenheimer (2023)

Příjemná práce s motivy, flashbacky, uměleckými vsuvkami. V politických souvislostech jsem se občas ztrácel, on nicméně Nolan takhle točí záměrně - že se v tom člověk ztrácí - a svým způsobem se mi to hodně líbí. Celá dramatická linie týkající se etických rozhodnutí, atomových bomb atd. byla popsána skvěle a nebyla ničím vychtěná. O atomových bombách jsem na škole dělal několik amatérských prací a s tímto nadšením jsem i tento film prožíval. Viděno v IMAX projekci.

Zombieland (2009)

Milá parodie na zombie filmy, která naštěstí nežije jen z toho, že by byla pouze parodii. Prostředek trochu skřípal, ale tolik jsem se nasmál, že 4 hvězdy zůstanou.