Válka světů (2005)

Knihu od H.G.Wellse jsem četl... a samozřejmě, odehrávala se v jiné době a na jiném místě, ale stejně myslím, že jediné, co Steven Spielberg od Welse vzal byl jen a pouze název a konec. Respektive pointa konce.. ale i tak, tehdy to bylo něco jiného než dnes. Dnešní divák si žádá skutečně něco jiného. Ale i přesto, zhruba do třetiny filmu jsem byl skoro i nadšený a divil jsem se hodnocení, pak děj šel přes různé pravděpodobnosti dolů a už jsem se ani tak moc nedivil, i když pochybnosti přetrvávaly... ale pak přišel konec a všechny pochybnosti odešly. Já ani nemám moc rád, když se něco označí za "moc americké", je to podle mě černobílé jednostranné vidění. Ale jestli něco takové opravdu bylo, tak Válka světů. Vizuálně úžasné, ale Spielberg se měl vyzeichnovat mnohem víc...

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Jaká je odpověď na základní otázku tajemství života, vesmíru a vůbec? 42! No tahle odpověď je ovšem k ničemu, dokud nezjistíte, jak zní vlastně otázka. Ale jen žádnou paniku, nic se vám nemůže stát, máte-li v hlavě Babylónskou rybku (nejlepší překladatelka ve vesmíru), v ruce Stopařova průvodce po Galaxii, na sobě župan a kolem krku ručník. Jedině a tak a nejinak můžete bezpečně a stopem objevit mnoho krás a záhad vesmíru. Uslyšíte třetí nejhorší poezii ve vesmíru, uvidíte rasu tvorů, kteří dotáhli byrokracii k absurdní dokonalosti. A možná až si postesknete po domově, tak vás až překvapí, jak je Země dokonalá, dalo by se skoro až říci, jemná ruční práce.

Alan Alda - víc než sympaťák (1997) (TV film)

Život tohoto herce byl a je stále ještě více než fascinující. Od prvních krůčků po nemoci směřoval dál a dál až se stal uznávaným hercem a pak přišel MASH. MASH začal formovat jeho a on zformoval MASH - jako herec, scénárista i jako režisér. Ale i po jeho konci ukázal, že stále má na stříbrné plátno a na prkna Broadwaye, možná více než předtím. Alan Alda je určitě mnohem mnohem více než sympaťák.

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

Víte, z počátku jsem si říkal, jak se vlastně tenhle film z onoho světa sebevrahů liší od filmu, který by se odehrával kdekoli v "normální" Americe. Nějak jsem nechápal ten důvod, ale pak mě ten film nějak dostal. Měl v sobě trochu víc, než se zdálo pod slupkou námětu. Člověk se žene za vzpomínkou, aniž by si uvědomil, že co má teď, je lepší. Stejně tak je důležité mít radost ze života, byť by to byl život ve smrti. A Shannyn Sossamon? Z té vykukoval její jiskra nejenom očima. Velmi hravá, velmi zranitelná, ale taky velmi radostná.

Rukojmí (2005)

Opravdu překvapivě zábavný, napínavý a akční film o rukojmích. Ale kdyby zůstalo jen u snahy osvobodit tři rukojmí z domu, zdaleka by mě film nezaujal tolik. Ale sledovat jak Bruce Willis musí balancovat na hraně zájmů svých, o kterých nesmí nikomu říct, a zájmů rukojmích v domě, dovedlo film k vrcholu. Už nešlo jen o "tupou" akčňárnu, ale drama thriller na výši. Myslím, že by na kvalitě neubralo, kdyby scénář vypustil úvodní neúspěch Willise coby policejního vyjednávače. I když vidět Bruce s vousy a vlasy mělo taky něco do sebe.

Smrtonosná zbraň (1987)

Tak jsem začal další klasickou sérii, která mi chybí v mém rejstříku filmů. Ale po Smrtonosné pasti a Terminátorovi mi tenhle úvod přišel asi nejslabší. Na mě ještě pořád moc osmdesátkovej, ale seržant Roger Murtaugh byl přesně takovej, jak jsem si ho z různých popisů představoval.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Tak mám dojem, že změna režiséra zase jednou neprospěla. Hlavně aby film mohl vzniknout, musel na hlavu postavit závěr a ukončení klasické dvojky. Ale nakonec se trojky vyklubal docela povedený ptáček. Akorát mi nepřišlo, že Terminátorka SkyNetu byla modernější než její předchůdce ze dvojky. Rozhodně mi přišla zničitelnější.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Dvojka nějakýho filmu úspěšnější než jednička, a dokonce i v první dvacítce žebříčku čsfd? Věc nevídaná, ale již chápu proč. Příběh dostal lepší drama, zpracování, přehoupli jsme se do devadesátých let a přítomnost dvou Terminátorů a uvěřitelnější a méně stupidní chování hlavních hrdinů skvěle doplňuje závěr a děj jedničky. Jde i fandit té "správné" straně bez potíží. Cameronovi se musí přiznat, že točit umí. Dvě a půl hodiny uběhlo, aniž bych věděl jak, natož viděl hodinky. Tady Cameron dokonale vyvážil akci, vtip a drama. A Arnieho Hasta la vista, baby - není tohle klasika?

Přednosta stanice (1941)

Přednosta stanice ten nekouká jen na šíny, přednosta stanice ten umí prohnat mašiny, přednosta stanice to prazvláštní je tvor.... Zvláště když tím přednostou je fenomenální Vlasta Burian.