Pan Nikdo (2009)

Haha, tak jsem nebrečel.

Výchozí bod (2014)

Chtěla jsem psát něco o poskákání se po 20 sek. po seznámení, den na to svatba, jedna umře, poskáče se hned druhá.. ale já to Amíkům brát nebudu.

Švédská lovestory (1970)

Pokud někomu připadá zamilování se, láska či milostný vztah banální, mně připadá banální téměř vše ostatní.

Kalvárie (2014)

Neskutečně blbé a trapné (a totálně ubohé ve srovnání s Deníkem venkovského faráře), od nízkosti zachraňující sem tam hudba a hlavně závěr a vyplatí se počkat i na titulky...

Broder Daniel Forever (2009)

Když jsem zadíval poprvé (zcela nepolíbený v problematice) na dokument o kultovních švédských post-punkových Broder Daniel trochu jsem se ušklíbl nad zmalovanými uplakanými fanoušky, které si kamera paparazziovky zabírá a pomyslel si, co to je za emo kapelu. Nicméně vztah k dokumentu se změní, jakmile se člověk zabere do kontextu a tvorby kapely, která se od punkového undergroundu (dema či parádní Luke Skywalker) proměnila v stadiónovou kapelu smutných popových singalongů (poslední album Cruel Town) a idoly (outsiderů) teenagerů. S trochu cynismu – tradiční vývoj pop idolů, včetně tragického aspektu. Při dalších zhlednutích se postmunělý rozlučkový dokument (pojmenovaný podle jejich majstrštyku Forever ) bude jevit podle momentálních sympatí k ideologii kapely, která omílala ve svých textech dokola depresi, osamělost a odcizení. A upřímnost. (Navíc na koncertech dostanete zpěváka s visáží Alexe De Large - Mechanický pomeranč - po napravení.) Vrcholným momentem jsou záběry na (chvíli smějící se, chvíli plačící, chvíli oboje) mladou Švédku při skladbě Work vydající za tisíc spirituálních filmů. You Bury Me. PS: (Písně Whirlwind, Underground, I‘ll Be Gone se objevily v neméně legendárním Fucking Åmål, česky Láska je láska).

Všechno uvidíme (1976)

Sic, u jedné scény jsem se smál až jsem brečel, a to několikráte po sobě.