• Pohádka

Inferno (2016)

Nevím, co to je. Akční film? Na to je mistr Hanks přeci jen malý svalovec a starší pán. Krimi? Tady bych byla schopna vypsat asi 10 nesmyslů, které fakt nesedí, ale nechci spojlerovat. Mysteriózní? No snaží se o to, ale i ta mystéria jaksi pokulhávají.....za sebe, jako diváka musím položit dvě otázky: Kam zmizel Langdonův parťák z videa v muzeu? Jak vypadá obličej člověka bezprostředně po zásahu dnem minimaxu? A za sebe, jako za čtenáře, pokládám jednu - Proč ta zásadní změna ve funkci viru a celkově změněný konec? Tohle už si nepustím.

Bakaláři - Klíče (1973) (epizoda)

V této povídce mě velice bavily herecké výkony. Že je skvělý Menšík, to se tak nějak předpokládá, ale výkony všech pěti dětí byly v porovnání s tím, co se předvádí v dětských rolích dnes, neuvěřitelně dobré. Trochu slabší mi přišla pointa příběhu samotného - tak moc se zas nestalo. No a děti bývaly sakra samostatné, to by dnes taky nešlo.

Hodinářův učeň (2019)

Na filmu jsme byli tři. Já za dospělé, 15ti letá dcera a pětiletý syn. Všem se nám pohádka moc líbila. Byla pohádková, zčásti kouzelná, příjemně neakční, s dobrou hudbou, kamerou, kostýmy. Představitelé Laury a Urbana mile potěšili, uměli hrát a dobře u toho vypadali. Vynikající výkon podal Viktor Preiss, z jehož hodináře skutečně mrazí a to nemusí hnout ani brvou. Hraje a sděluje očima, gestem, výrazem tváře. A zde je kámen úrazu této pohádky. Vedle naprosto úžasného, minimalistického Preisse a skvělého Plesla, Krobota a dalších, ční jak strašák v poli absolutně nesnesitelná Jana Plodková. Nevím, kdo může mít pocit, že tato paní umí hrát. Pro mě je to přehrávající se a značně trapná neherečka. Až je z ní člověku špatně po těle. Zajímavé bylo hodnocení pohádky po pohádce. Odcházela jsem z kina s myšlenkou, že nebudu dětem kazit pohádku a nic kritizovat. Ovšem dcera mě předběhla sdělením: " Celá pohádka skvělá, ale ta ženská, co hrála sudičku, byla k nevydržení. Kdybych to měla natočený doma, tak sekvence s ní přetáčím. Úplně to kazila." No a pětiletý dodal: "Mně připadala, že tam vůbec nepatří." Škoda, přeškoda. Napadá mě třeba Martha Issová, kdysi by to skvěle mlaskla Janžurová, Bohdalová, Stašová......ale Plodková opravdu ne.

Bakaláři - Kluk (1986) (epizoda)

Zápletka a téma zajímavé, povídka celkem vtipná. Co mi vadilo, je nesourodost herců co se schopností a výkonů týče. Vedle fantastických a přirozených herců Jany Štěpánkové a Jana Hartla, kteří jsou schopni rozehrát herecký koncert i na úplně malém televizním dvorečku, stojí slabá až podprůměrná Kateřina Vinická, na které má ale celý příběh stát. A já jí to, co se pokouší hrát, prostě nevěřím. Stejně jako Vladimíru Brabcovi, když v závěru hystericky tančí a poskakuje a blahořečí všem soudruhům doktorům. Škoda, režisér Dudek měl na herecké obsazení většinou štěstí, otázkou je, co v dané době mohl a musel.

Cesta do říše krále pírek (2014)

Animace zdařilá, hudba nerušila, ale celkový příběh........ještě jak začaly titulky, varovala jsem synka, cituji:" Hele, musím tě předem varovat, že jde o ŠVÉDSKOU POHÁDKU!!!!, vzpomeň, jak jsi bečel u "pohádky" Bratři lví srdce a u Malé mořské víly (Děvčátko se sirkami jsem ani nepřipomínala). Upozorňuju tě, že seveřani jsou fakt divný a jejich pohádky většinou nedopadají dobře, na konci zpravidla hlavní hrdinové pomřou!!!!........no, nedal se přesvědčit, přeci jen ten roztomiloučký zajíček a chobotnička pod peřinkou zalákala. Teď dokoukal a pravil: "Mami, mělas pravdu. Ti Švédi jsou fakt divní lidé. Radši se příště kouknem na něco českého, jo?Tuhle pohádku do oblíbených teda nedávám." - Tolik recenze pětiletého inteligentního diváka.

Konečná (2013)

Od té doby, co mi došlo, že Arnie má obrovský smysl pro humor a je to v podstatě komik, mám jeho filmy ráda. Ani tady, jako starší pán, rozhodně nezklamal. Hlášky typu: Jak se cítíš? - Staře! .....jsou na místě, stejně jako poznámka vůči gangsterovi, že : Ty nám, přistěhovalcům, kazíš pověst. Na oddychový film při žehlení úplná pohodička.

Paddington (2014)

Pěkná pohádka, bavila jsem se já i pětiletý prcek. A Kidmanová jako bonbonek navíc ve skvělé roli.

Velké dobrodružství Čtyřlístku (2019)

Viděno v kině s pětiletým synem. Synek odcházel absolutně nadšený, Čtyřlístek doma odebírá, takže postavičky důvěrně zná a filmové zpracování se mu moc líbilo. Ptal se, kdy půjdeme znovu. Já bych výhrady měla. Proti výtvarnému zpracování nemám námitek, pana Němečka mám ráda a na jeho tajemný svět z pohádek se kouká dobře. Horší to bylo s celkovou vazbou příběhu. Tak nějak mi ten odkaz na vzpomínky a v něm odkaz na další vzpomínky....trhal děj a nebavil. Příběh celkově působí roztříštěně a chaoticky. Tam je podle mě chyba ve scénáři a dramaturgii. Možná by stačilo, kdyby známá čtyřka měla u ohně na "potlachu" někoho pátého, komu by svoje zážitky líčila a celkově by stálo za to jednotlivé příběhy tak nějak oddělit. Nebo vymyslet jeden souvislý. Druhé, co mě nebavilo, byla plytká a nic neříkající hudba včetně textu hlavní písně. Sakra, to se nenašel k oslavě 50. výročí v podstatě nejskvělejšího českého komiksu pro děti v celé republice nikdo, kdo by nestvořil prakticky kolovrátkové umca dumca? Myslím, že kdyby autoři předem vyhlásili mezi mládeží soutěž o text k písni, sešly by se jim lepší návrhy. Tohle i můj synek komentoval tak, jak to cítil - "maminko, pohádka byla krásná, ale ta hudba je pitomá"

Méďa a lumíci (2015) (seriál)

Destrukční slátanina s hezkými obrázky. Tak nějak mi přijde, že si to pokouší hrát na styl Tom a Jerry nebo Vlk a Zajíc, ale marně.

Franklin a Přátelé (2011) (seriál)

Jestli tomuto dětskému pořadu něco fakticky hodně škodí, pak je to český dabing. Tedy přesněji ani ne tak dabing samotný, jako překlad, který pak se snaží herci číst. Debilní fráze: Dokázali jsme to. Paráda. Jsi dobrej. Úžasné.....to je tak něco absolutně mimo českou mluvu, že to člověku přijde až směšně smutné. Neznám dítě, které by rozbalilo balíček z pošty s hračkou a zvolalo: To je vzrušující!!!!