• Pohádka

Talentovaný pan Ripley (1999)

Jedna hvězda za výběr a kvalitní výkony herců, druhá za atmosféru Itálie. Jinak ale pro mě dost značné zklamání. Určitě by mě zajímalo, jak by se mi film líbil, kdybych předtím neviděla první zpracování s Delonem. Možná ano, nejsem schopna posoudit. Takto mi ale přišlo, že film naprosto postrádá logiku. Proč by Ripley trénoval všechny nápodoby své budoucí oběti Dicka, písmo, pohyby, vyjadřování, kdyby neměl v úmyslu, ho nahradit? A on evidentně neměl. Vždyť vše byla vlastně blbá neplánovaná náhoda? Nerozumím tomu. Dál mi velice vadil homosexuální podtext celého filmu. Mám dojem, že film tím přišel o ono napětí, které z prvního zpracování doslova v plném slunci sálalo. Aby to nevyznělo mylně - proti homosexuálům rozhodně nic nemám, mám mezi nimi spoustu přátel, ale sem se to prostě uměle našroubovalo, nehodilo. Nakonec mi přišlo, že postava Ripleyho zde vlastně není oním ziskuchtivým asociálem, ale nešťastným chudým homosexuálem uraženým a zklamaným ve své lásce.

V síti 18+ (2020)

Autoři dokumentu by zasloužili státní prezidentské ocenění - tedy měli - li bychom příčetného prezidenta. Škoda jen, že neexistuje návaznost i právní. Jak tak následně pozoruji, predátoři vyjdou s podmínkami. Sedět by měli a zdarma provozovat těžké veřejně prospěšné práce. Obdivuji tři mladé herečky, že to ustály. Asi bych vybuchla daleko dřív, než v kavárně u limonády. Doufám, že se tento dokument stane povinně vysílaným na základkách. A pustila bych to v této verzi. Jako bývalá učitelka vím, že nic nefunguje u dětí účinněji, než léčba šokem. (Myšleno tak, že psát do žákovské:Mluví vulgárně, je daleko méně efektivní, než když tam učitel napíše: Oslovuje svého spolužáka "Pičo").

Kačeří příběhy (2017) (seriál) odpad!

Strašné. Můj sedmiletý syn zbožňuje staré kačery. Teď koukl na tuto příšernost a konstatoval - Mami, to si zas někdo myslel, že malý děti jsou úplně blbý.......(Halt je na skouknutí tohoto paskvilu na kačery moc chytrej a filmově vzdělanej).

Padesát odstínů šedi (2015)

Nejprve jsem četla knihu - vyloženě ze studijních důvodů, abych pochopila, čím to "literární" svět tak v té chvíli žije. Přečetla jsem první dva díly, číst třetí mi přišla opravdu velmi zbytečná ztráta času. Film jsem shlédla tak nějak jako kulisu k žehlení. No - Anastazie měla být hezká, dle knižní předlohy. Možná mám divný vkus, ale herečka, která ji hraje, je opravdu nevýrazná nijaká šedá myš. Christian za mě totéž. Nezaujal mě. Scény sexuální i nesexuální byly takové nějaké ochotnické. Nic z toho šlo. A navíc děsně dlouhé nic. Třeba to někoho osloví, ale pokud mám v pořádku svůj vlastní život a nemám absolutně potřebu snít o Christianech, pak je pro mě do budoucna asi lepší, se takovým dílům vyhnout.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Jsem spokojená. Laskavá pohádka, která plní požadavek mého dítěte: Mami, pusť mi něco s princeznou a vánočního. Hercům věřím, příběhu také. Vypíchnout musím Terezu VoříškoRamba, která potvrzuje, že má neskutečně kvalitní komediální talent - kdyby ta holka měla možnost hrát a točilo se, jak za doby Janžurové nebo Bohdalové, byla by srovnatelně dobrá. Doslova jsme to s ní prožívali. Stejně tak oba Hádci - škoda, že tu už není Vorlíček, Macourek, Lipský, Podskalský, kteří by jejich potenciál využili a zúročili. Každopádně režisér Janák měl šťastnou ruku při volbě herců. Ráda skouknu znovu.

Počátek (2010)

Těžko psát komentář, ještě pořád vnitřně zpracovávám a dlouho budu. Film mě rozhodně zaujal a po celou dobu sledování nepustil. Ani po opuštění kina. Výkony herců, co říct, nevím, kdo byl lepší, asi všichni. Moc mě bavil Levitt, ten jeho lišácký výraz ať se děje co se děje. Oceňuju humor, nenápadně a účelně vkládaný do jinak vážného děje. Taky skvělou hudbu. Skvělý film.

V pohádce šaška Bumbáce (1977) (seriál)

Jé, to jsem taky měla ráda. Štiky jsem se jako malá holčička strašně bála. Myslím, že tam ještě byla jakási kačenka Bečvanka a ta štika po ní šla. A Jitka Smutná mladá culíkatá.

Ledová sezóna: Ztracený poklad (2019)

Pohádka celkem v pohodě, nic převratného, ale ani žádný průšvih. Koukat se na to dalo, dítě se bavilo, já občas také. Sympatičtí byli Lumíci, vrcholně nesympatická byla dvojice maminka x holčička (na zabití) a jejich mobil. Pokud chtěli autoři věčným prozváněním ve vypjatých situacích zvýšit napětí, nepovedlo se jim to, tedy alespoň z mého pohledu šlo o velice nepříjemné nabourávání děje. Člověk jde tak nějak do kina, aby na ty mobily trochu zapomněl.

Moji kamarádi Tygr a Pú (2007) (seriál) odpad!

Chudák Medvídek Pú. Proč mu tohleto udělali? Opravdu jsou autoři přesvědčeni, že dětský divák je idiot?

Na vlásku: Seriál (2017) (seriál) odpad!

Docela vážně by mě zajímalo, jakou známku z přírodopisu měl autor překladu do ČJ. Můj šestiletý syn se u pohádky tak dlouho rozčiloval, že ten chameleon přece není žába, jak ho neustále všichni pojmenovávají, až jsem nevydržela a pohádku definitivně zakázala. Jak se z poměrně zajímavého pohádkového příběhu dá udělat uřvaná bojůvka a ještě s blbým překladem, to člověku zůstává rozum stát (např. Lociky škola - nemělo by se po našemu říct Locičina škola?)