Případy 1. oddělení - Série 3 (2022) (série)

3. série je nejlepší z celé řady Případů 1. oddělení. Dlouho tady takový seriál nebyl. A to fakt hodně dlouho. Jednotlivé díly jsou z kriminalistického hlediska dokonale zpracovány, velkou zásluhu na tom určitě má Josef Mareš, který měl k případům velmi blízko, neboť jich většinu sám vyšetřoval. Perfektně se do příběhů prolínají i osobní vztahy mezi kolegy na pracovišti, což z toho dělá vytříbenou charakterovou mozaiku a každým dílem jejich peripetie gradují. Fakt mě to bavilo sledovat a musím říci, že tak dobře zahraný a uvěřitelně přirozený postavy jsem dlouho na televizní obrazovce neviděl. Zbytečný někoho jmenovat, všichni svoje role stvořili k dokonalosti. Mezi záplavou kriminálních seriálů na různých televizních stanicích nemají Případy 1. oddělení sebemenší konkurenci.

Případy 1. oddělení - Trik (2022) (epizoda)

Zakončení třetí série, kde do sebe všechno krásně zapadne. Scéna, ve které Kozák s Plíškem rybaří a povídají si o policejní práci a následně kamera zabere Žďákovský most, je naprosto fascinující. Moc bych si přál, aby vznikla čtvrtá řada. Tenhle seriál by si to opravdu zasloužil.

Zoufalci (2009)

Absolventský film Jitky Rudolfové pojednává o šestici bývalých přátel, kteří se po létech setkávají na pařbě v rodném Jablonci, odkud všichni dříve zdrhli do Prahy. Každý má svoje problémy a neví pořádně sami, jak dále naložit se životem. Tak se mezi sebou domluví, že by mohli koupit nějaký statek mimo Prahu, kde by všichni pospolu bydleli, to bylo totiž kdysi jejich tajné přání. No, musím říct, že jsem čekal bídu, ale nakonej jsem docela spokojen. Sžíravá satira je podobná filmům Věry Chytilové, to samé platí o kameře, která je přímo uprostřed vyprávění a působí dokumentárním dojmem. Je vidět, že Jitka má Chytilku nakoukánu :). V druhé polovině mě zaujal střih, který chytře kombinoval spolubydlení na statku s přípravou, než se tam partička vypravila. Možná mě trochu vadilo amatérské obsazení některých postav, ve výsledku film hodnotím silnou trojkou.

Případ pro malíře (2015) (TV film)

Nevýrazná detektivka s nevýraznými postavami, která okamžitě vyšumí z hlavy. Tak jako v předešlém Případu pro rybáře. Dalším příběhům detektiva Vašátka a malíře Horáce od režisérky Bělohradské se pravděpodobně vyhnu. Předlohy Hany Proškové byly mnohem lépe zfilmovány před nástupem milénia.

Šťastie príde v nedeľu (1958)

Příjemná a rozverná veselohra, nezatížená ideologickou tváří budovatelských let padesátých. Smutný na tom je fakt, že trojice herců, kteří se spolu sešli před kamerou, spáchali během následujících roků sebevraždy. První se oběsil v roce 1962 Arnošt Garlatty (zde v roli prodejce akvarijních rybiček), Ivan Mistrík si prostřelil hlavu brokovnicí v roce 1982 a Anton Mrvečka skočil z okna léta páně 1985. Smutné a drsné osudy.

Případy 1. oddělení - Loterie (2022) (epizoda)

Sakramentsky vygradovaný díl, zejména hlavně co se týče lidí z 1. oddělení. Párkrát jsem se přistihnul, že ani nedýchám.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

V této poslední Eastwoodovce je už vidět výrazně větší výprava a rozpočet. Hlavně ve válečných scénách, kde se to hemží stovkami komparzistů. Trojka padouchů (já v nich nevidím rozdíl :)) se pachtí za pokladem a během cesty zažívají rozličné situace. Eli Wallach to pozdvihl na komediální úroveň a závěrečnej fight mezi Hodným, Zlým a Ošklivým za doprovodu geniální hudby Ennia Morriconeho je naprosto impozantní.

Spálený v mé hlavě (2022) odpad!

Myslel jsem, že sleduji TV Barrandov, obsah i úroveň by tomu odpovídala. Žel bohu, tuhle amatérskou exhibici vysílala Čt Art. To snad ani není možný, co tam osazenstvo předvádělo, to měl být sitcom? Dialogy všichni odříkávali jakoby je měli napsaný před sebou na papíře, o nějakém hereckém umu se mluvit nedá vůbec. Fakt super, ta novodobá zábava....na blití!