60 sekund (2000)

Scénář? - Hmm něco mi říká, že scénář, nebo spíše pokus o něj byl sepsán nepříliš pilnými žáky prvního stupně a vylosován namátkovou metodou v nějaké prapodivné loterii. Herecké obsazení by se dalo nazvat - neadekvátním a film pohřbívajícím. Popravdě, pravidlo vezměte Nicolase Cage přimíchejte kameru trochu střihu, osolte to speciálními efekty a máte výbornou buchtu v tomhle případě zdaleka neplatí. Z "překvapivě" hloupého námětu, nám tak vniklo dílo, jež postrádá vše vyjma té trochy akce a pakliže nejste v hodně podroušeném stavu (kdy si lepší zábavu zajisté najdete sami), rozhodně se u filmu nebavíte. Exhibice koncernu GM pak taktéž film nezachrání snad ani u skalních fandů (u mě se zmohla na celou jednu * )... Jestliže si mám vybrat nejhorší moment filmu, bez váhání jmenuji tzv. Cageův úprk v Mustangu Shelby GT 500 (1967) v tradičním americkém kanále před helikoptérou, kde navození rychlosti (po stisku magického tlačítka) filmaři vyřešili jednoduchým zdvojnásobením rychlosti běhu filmového pásku - čisté barbarství. (Druhá hvězdička je za Apollo 440 a další skupiny)

Mistři hazardu (2005)

První hvězdičku si film získal již jen díky upoutávce s níž na něj Prima lákala diváky (Fatboy Slim a Push The Tempo se opravdu povedla). Druhou hvezdičku si film odnáší za hlavní roli nádherného Dodge Chargeru 1969. Třetí hvězdičku si zaslouží kamera + střih + FX. A konečně čtvrtý přírustek za Seanna Williama Scotta, Jessicu Simpson, Johnnyho Knoxville a mraky zničených Chargerů.... Co se nemilovníků produkce GM týče, ať si odečtou dvě objektivní hvězdičky.

Monstrum (2008)

Vážení, tak tohle je bomba! Je to již tak dávno, že si ani nepamatuji kdy naposled sem byl vtažen tak silně do děje, ale v tomhle filmu se to povedlo na jedničku. Tak intenzivní filmový zážitek u kterého jsem nevěřícně lapal po každém dalším snímku, kdy jsem až takřka slintal s každou další sekundou, to se opravdu jen tak nevidí. Cloverfield Vás po pomaloučkém rozjezdu vcucne do dění a až do úplného konce nepustí za což opravdu smekám klobouk.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Václav Postránecký jako mafián? Ale no tak, kdopak by mu to uvěřil? :) Ano snímek si plně zaslouží tři hvězdičky a nějaké plus k tomu, protože mu narozdíl od kvant jiných českých porevolučních filmů chybí tradiční hluché pasáže, jež děj natahují až do morku kostí a dokáže vskutku i pobavit. Obzvláš vyvedená je zvuková stránka jež zase zvedá film o kousek výše. Avšak může mi někdo vysvětlit neduh takřka všech filmů české produkce kde je zavedeno nepsané pravidlo že v něm pokaždé musí být minimálně dvě odhalená prsa a nejlépe i ohambí? :) To je snad proto, aby si český divák "prasák" přišel na své? A já měl za to, že tato módní vlna ustupuje, když už od toho v amerických filmech upustili...

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál) odpad!

Takto se pohřbívá fenomén. +++Pozitiva: Trápení a agónie skončila již ve čtvrté řadě. Tucker umřel. Hrál tam Data (nenamaskovaný nějakého vědce), Riker (stařík s břuchem) spolu s Troi v posledním díle odkazujícím se na fázový generátor z TNG (mno ale ruku na srdce, bylo to trapné). ---Negativa: Vše ostatní. Jmenuje se to Enterprise a není to Star Trek, nýbrž grupa "Heroes" na očistné výpravě po galaxií. Namátkou, příšerné intro, Enterprise je loď náramně podobná třídě Akira (o 300 let starší loď), despotický Archer, posádka, Phlox, efekty, patos s Andoriany, Borgové (tohle na mě vážně bylo moc) a hlavně příběhová linie s honem za koulemi apod...(koukání na to vyloženě bolelo) xxxP.S. Jestli tomuhle někdo říká úspěch, tak ať se podívá na počet sérií a omrkne důvod proč je jich tolik oproti regulérním Star Trekům.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

+++Pozitiva: Je to Star Trek, dále Elim Garak, Gul Dukat, Worf, Miles O'Brian, Jadzia Dax, Jean-Luc Picard, Q, Quark, retro pohled do dílu s Tribly, Cardassiané a Cardasijská stanice (DS9) a Valiant řízený "Rudou eskadrou"... to by bylo asi vše. ---Negativa: Bajor, Bajorské náboženství, nuda, nuda, plky, plky, dítě na palubě, plky, plky, nuda, nuda, nechutný patos s Dominionem, bitevní scény, výměna Jadzie Dax za nějakou pipku, nuda, nuda, plky, plky nezvládnuté vedení "války" (měli se inspirovat B5tkou, kde to bylo i přes katastrofální efekty, brilantně podáno), Dominion, pacifistický Sisko, Bajorané, absence Q (jeden díl je málo...) a hlavně absence Borgů, Dominion není soupeř. Jen bych ještě dodal, že toto je první Star Trek, kde se mění intro scéna. (fuj) Díly 7x17-7x24 tvoří osmi-dílný celek, promiňte ale to je vážně moc. (nemluvě o tom, že mnohodílství není ojedinělé) Fakt se tam moc kecá a nic neděje (ani v jedné sérii se mě nezhostil efekt "Must see next one..." a to je co říci) xxxP.S. Internetem se šíří hlasy o tom, že první 3 série jsou nuda, ale pak se to rozjede (což už v ČR vysíláno nebylo), ale rozjezd je takový jako když ze Shinkanzenu přesedláte na koňskou spřežku a s ní projíždíte celý seriál, čili ano je to nuda bez kouzla i pak.

Deník mrtvých (2007)

Musím zde přesunout svůj názor z diskuze, protože původní byl příliš... plytký, takže: Naprosto plytká, dvojitá dávka nudy s porcí nudy navíc, jež si hraje na cokoliv jiného, jen, aby náhodou nevyšel najevo pravý (ne)duch snímku. Rádoby hlubokomyslné bláboly mě opravu často dostávaly do limbu z čehož jsem se sápal po zbytek filmu. Co říci? Nekvalitní režije, kamera, střih, scénář, hudba a herci jež rozhodně nerozdělí publikum na snímek milující a ze srdce nenávidějící, ale na snímek nepamatující a takřka žádné další... Naprostá šeď filmového průmyslu, kde cákance krve, tekoucí mozky a roz/ustřelené hlavy jsou tím posledním hřebíčkem do rakve. P.S. Nálepka "Horror" tomu opravdu nesluší a budí falešné naděje ;)

Kurýr (2002)

Velmi zábavná Bessonovka s Stathamem jako vycházející hvězdou rozhodně potěšila, nevyhla se sice hluchým místům, ale budiž odpuštěno. Prostě a jednoduše stačí vypnout mozek a užívat si krásného akčního nášupu :o)

Vetřelec ³ (1992)

První digitální vetřelec se po technické stránce nepovedl, to je neodiskutovatelné. Záběry měli udělat všechny ručně s modelem a ne využívat přelomovou PC techniku. Ale kvality filmu to nikterak extra nesnížilo (člověk rychle zapomene špatné věci). Po předchozích dvou Vetřelcích, kdy je jeden laděn do komorního hororu, druhý do velkého "akčňáku" zde přichází třetí a světe div se zase jiný kousek :) Přestože je u mne na stejné hranici jako díl první, rozhodně mi však sedl o dost lépe. Pánbíčkářská sebranka odpadu vesmíru, ve zcela opuštěné důlní rafinérii bez technických vymožeností se zbraňovou výbavou na úrovni řezníka? To se jen tak nevidí. Taky změna chování a smíření Ripleyové, kdy je jí jasné, že života bez vetřelce se již nedočká dává filmu nový rozměr. Snad jen menší výtku bych měl k závěrečnému pobíhání. Rozhodně je to zase jiné, zase dobré a nádherná ukázka toho, jak dělat pokračování která fungují.

Vetřelci (1986)

Cameronovi Vetřelci by se dali jako film popsat jedním slovem... velký. Ale protože čeština obsahuje nezměrné množství synonym, tak si dáme menší sešup. Dokonalost nade vše, naprostá utopie science fiction převedená na velká plátna, holá rozkoš zabalená v smrtelném kabátku, jestli existuje žánrově lepší film? Nemožné, protože za Vetřelci je až neuvěřitelně velká propast prázdnoty. James Cameron je bůh dalo by se pomalu rouhačsky zvolat. Původní Vetřelec byl naprosto komorní záležitostí, jež měla produkovat strach klaustrofobií a nemožností utéct před osudem. Druzí Vetřelci jsou ale úplně jiným velkolepým (pardon) Velkolepým filmem. Již od první minuty nás Cameron uchvacuje technickou precizností scén, všech modelů vesmírných udělátek, nádhernou rozmanitostí charakterů jako hysterik Hudson, pekelně ostrá Vasquezová, drsňák Drake, připosraný Gorman, ledově klidný Bishop, zrádný Burke a samozřejmě nezapomenutelný Hicks, Ripleyová a Newt. Děj ve kterém se na LV-426 vydává partička těch nejostřejších mariňáků, aby v zápětí po nádherně sehraných akcích dostala totálně na prdel od armády vetřelců a sesypala se jako hromádka z karet je neuvěřitelně pohlcující. Naprosto nezapomenutelné hlášky typu "Čím na ně máme útočit? To jim máme nadávat?", "Vypadneme odtud a řekneme, že je to 1:1.", "Počkejte, počkejte, celé tohle zařízení stálo milony dolarů, nemůžeme to jen tak vyhodit do povětří a odletět. - Můžou mi poslat účet." dotvářejí atmosféru nepřemožitelnosti, vystřídanou atmosférou strachu. Pokud byl první Vetřelec "strašidelný" tak zde s tlupou mariňáků budeme hystericky připoutání ke křeslu prožívat každý okamžik hrůzy z neutuchajících kvant vetřelců. Obzvláště husté jsou pasáže za doprovodu jen kroků jednotek, kdy by se atmosféra dala doslova krájet, aby se v zápětí změnila na hysterickou zoufalost dokonale podkreslenou agresivními vysokými tahy smičců. Technická dokonalost bojové techniky (panejo, první průlet lodi SULACO jsem si málem nadělal do kalhot), nakladačů a celé stanice budiž jen třešinkou na dortě za dechberoucími hereckými výkony. Za mě naprosto nevyvratitelně nejlepší film historie. (P.S. DC (Director's Cut) verze bohužel není to pravé ořechové, mnoha svými scénami (Ripleová se dozvídá o dceři při pohovoru s Burkem; Rodina kolonistů jede na výlet k cizácké lodi s vajíčkama, a v autě zůstávají Newt a další prcek.; Návrat otce s ocucávačem na obličeji.) neuvěřitelně řídne a celé dílo se stává díky několika okamžikům neuvěřitelně plytké a je tedy jen dobře, že nenechali Camerona vypustit dílo do světa dle svých představ. Jediná scéna o délce 16 sekund kdy střílí 2 automatické miniguny na vetřelce dostávající se do komplexu by mohla zůstat, kdyby ovšem nelezli stropem. DC verze by srazila dílo na hranici 3-4 hvězd a to by byla nesmírná škoda.)