Obi-Wan Kenobi - Část I (2022) (epizoda)

Hello there! Tohle je prostě Star Wars. Ewan je úplně dokonalej, mladá Leia vtipná a sympatická postava a Owen se chová přesně tak, jak bych si představoval. První epizoda nás skvěle uvádí do momentální situace, Ben se už dávno odprostil od Obi-Wana, kterým před 10 lety „byl“, ale nakonec sebral sílu a šel se činit. Inquisitoři za mě v pohodě, Reva se ale chová až moc unáhleně a jediné, na co myslí, je Kenobi, z čehož mám pocit, že se jí v blízké budoucnosti vymstí. V jejich očích je ona tím nejvyšším Inquisitorem :D Také se nám tu potvrdilo přísloví Nesuď knihu podle obalu, protože Grand Inquisitor nakonec vypadá fakt dost dobře a jde z něj i ten správnej respekt. Pár odkazů na prequely mě potěšilo. Jestli se epizody budou ještě víc stupňovat, tak se máme zaručeně na co těšit. btw až se objeví Qui Gon nebo Vader, tak to asi ztratím :) (jen po prvních 15 sekundách jsem málem omdlel z toho, že se vracíme za Obi-Wanem po tak dlouhý době a jak velká událost to je). May the Force be with you! Rozbor: https://youtu.be/xwYIh8oBPVI

Top Gun: Maverick (2022)

Všechno dobrý na prvním díle, tenhle film vzal a ještě vylepšil. Na to, že měl Top Gun Maverick přes 2 hodiny, tak to odsýpalo pěkně rychle. Skvělej scénář, nic nebylo zbytečně tlačený na sílu, motivace postav prostá a i přesto zažívná. Herecký výkony taky super. A k tomu ta nostalgická hudba, no není si skoro na co ztěžovat. Závěrečná akce byla doopravdy plná emocí a každou scénu jsem prožíval společně s postavami. Tohle je prostě jeden z těch filmů, kde je pokračování lepší než originál.

Slunovrat (2019)

Co za úchylnej, nesmyslnej a bizarní film tohle jako má být? Hned po zhlédnutí jsem si k němu a jeho atmosféře vybudoval extrémní nechuť, už nikdy víc. A ještě k tomu to má přes 2 hodiny!!! Až na zajímavej vizuál a docela v pohodě vývoj hlavní postavy hodně slabý... 40%

Batman (2022)

The Batman, očekávaný přírůstek do filmového světa DC. Tento ponurý, chvílemi až melancholický film se silně inspiruje vlastnostmi Batmana z komiksů. Důraz je především kladen na detektivní schopnosti a vážnost jeho chování. Na tom celý film buduje příběh a vztahy s ostatními postavami. Už od začátku je divákovy naservírovaný směr, kterým se film bude ubírat. Prohnilý a zkorumpovaný Gotham, ve kterém Batman již druhým rokem bojuje proti zločinu, je podle mého názoru téměř dokonalou adaptací Gothamu právě z komiksů, ať už to jsou výrazné neonové nápisy, nepřetržitý a silný déšť, ale především temná beznadějná atmosféra, jenž na diváka dýchá. I přes nižší věkové omezení přístupnosti filmu, je drsné akce a násilí využíváno hojně. A za to bych chtěl režisérovi Mattu Reevesovi poděkovat. Batman zde působí opravdu děsivě. Hodně tomu přispívá zatím nejlepší oblek a Batmobile, protože vám stačí slyšet pouze dopady těžkých podrážek a hned je jasné, kdo si pro vás jde... Musím říct, že ani po třech, pro některé dlouhých, hodinách jsem se nemohl tohoto díla nabažit. Herecké výkony Roberta Pattinsona jako Batmana, Zoë Kravitz jako Catwoman a Paula Dana jako záporáka Riddlera stály doopravdy za to, ale i komisař Gordon v podání Jeffreyho Wrighta byl skvělý. Všechny role byly zahrány odpovídaje tomuto světu Batmana a jsem zvědav, jak se budou vyvíjet v následujícím díle. Nesměl bych opomenout doopravdy profesionální špičkovou kamerů Greiga Frasera. Celková barevné kompozice, hra se stíny a kreativní záběry dodaly filmu opravdu dost. Ale co by bylo vizuální zpracování bez osobitého a výstižného hudebního motivu Michaela Giacchina, který zvolil skladbu Something in the Way od kapely Nirvana, kterou si nyní mnoho lidí asociuje právě s tímto Batmanem. Pro každou scénu byla hudba zvolena vhodně a atmosféru podle mě budovala především ona. Tento snímek se stal mým nejoblíbenějším Batmanovským filmem společně s Dark Knightem, ale i přesto bych mu vytkl několik maličkostí, mezi které například patří uspěchaně působící poslední půlhodina filmu, málo prostoru pro Bruce Wayna nebo ne až tak skvělé provedení Riddlerova plánu, který ale měl smysluplné opodstatnění. Závěrem bych tento film doporučil samozřejmě fanouškům Batmana a DC, ale také nadšencům do detektivního a dramatického žánru. 90%

Poslední závod (2022)

Poslední závod, očekával jsem, že se povede, ale ne až tolik! Přiznám se, že tak dojemný a srdcervoucí příběh jsem už dlouho neviděl. Částečné restrospektivní vyprávění příběhu tomuto filmu dosti napomáhá a člověka skvěle uvádí do děje. Po celou dobu jsem seděl na okraji sedačky a bylo cítit neuvěřitelné napětí. Musím říct, že jsem si poslední dobou životopisné české filmy oblíbil, už jen díky možnosti nahlédnutí do naší historie, což je opravdu důležité. Například o Rathovi jsem nikdy neslyšel, ale tady byl jeho život představen zajímavě a poutavě, nevím jestli jsem viděl člověka, co by byl sportovcem až do konce svého života. I když běžkuji jen občasně a s ne moc velkou radostí :D, tak atmosféra běžkování a Krkonoš mě uchvátila. Hanč a Vrbata jsou jednoduše hrdinové, respekt. 80%

Luca (2021)

Krásný a milý přírůstek do pixarovský rodinky v příjemném italském prostředí za doprovodu chytlavé hudby. 80%

Ambulance (2022)

Neuvěřitelný nesmysl, Bay se zasekl někde v minulosti, extrémně dlouhá stopáž na takový film a k tomu ještě zběsilá a nepřehledná kamera, ale zato spoustu výbuchů. Myšlenka celkem ucházející, ale provedení k pláči. Zhruba v půlce filmu jsem na pár minut přivřel oči, protože ta nekonečná honička po únosu byla jednoduše o ničem. Ale musím říct, že Jake Gyllenhaal hrál skvěle, byl prostě takovým světlem na konci tunelu tohoto filmu. 30%