• Pohádka

Oskar (1967)

Takovej zamotanej Funes, kde se řeší, kdo je jeho dcera, kdo bude její manžel, s kým čeká dítě a jestli by raději dcera nechtěla někoho jiného. Nepřišlo mi to nijak vtipné, spíš zamotaně smutné. A především Funes tu nebyl ten, co byl ten největší dacan, jak jej většinou známe. To jeho účetní Christian Martin, který chtěl za manželku jeho dceru (která nakonec ani jeho dcera nebyla) tu perlil svojí drzostí mnohem víc. Pro mě osobně slabý Funésův film, který mě nebavil. [8910. hodnocení, 266. komentář, 81%]

Tonoucí se stébla chytá (1967)

Pestrobarevný Funes, a to doslova. Pastelové barvy hrají po celou dobu a nejvíce září ta zrzavá rodina Castagnierových. Funes je i na své poměry velice crazy. Řádí ve svý fabrice na plachetnice, v majáku, na kajaku, na traktoru… No prostě další jeho vynikající střeštěná role v dalším jeho potrhlém filmu. Škoda, že je to poněkud neznámý film oproti jeho jiným filmům. [9609. hodnocení, 178. komentář, 76%]

Piti Piti Pa (1970)

Piti Piti Pa je podle mě jeden z nejlepších Funésových filmů. Je to vtipně ztřeštěný muzikál, který nestojí pouze na vynikajícím výkonu Louise de Funése. Je to skvěle napsané i natočené, písničky jsou chytlavé (především ústřední stejnojmenná píseň, nádherný výběr holek, ještě hezčí šatičky, nádherné Monte Carlo a Řím a především humor od začátku do konce. Samotný Funés si tu hraje to své a podle mě je to jedna z nejlepších rolí. Vystupuje tu jako prudérní manažer tanečního souboru, který neustále hlídá své svěřenkyně. Dokonce jim hlídá i váhu a když mají něco nad 50 kilo, tak jim zakáže jíst a pošle je na rotoped. Po večerech jim zase vypráví pohádky o vlkovi a Karkulce typicky svými mimickými škleby a kvílí u toho jako nějaký duch. [15742. hodnocení, 230. komentář, 74%]

Četník a četnice (1982)

Poslední díl četnické série sice už nepatří mezi ty nejlepší díly, přesto je to stále skvělá komedie. A aby ještě na co koukat, tak četnický sbor byl oživen o čtyři četnice. Dvě brunety, jednu blondýnu a jednu černošku. Zřejmě i proto, aby si každá rasa tam našla nějakou tu svoji četnici a zároveň, aby se předešlo rasistickým narážkám, že v sérii nebyl ani jeden černoch či černoška. Ty jsou přijaty do sboru, aby se něco naučily, což nakonec se ukáže přesně opačně a ony učí samotné četníky. Tady komedie už kolikrát hraničí s parodií. Obzvláště když gang motorkářů zamíří do restaurace anebo se na křižovatce objeví hromadná bouračka). Poté jsou ovšem jedna po druhé uneseny a četníci je musí najít. I proto Cruschot již tradičně na sebe vezme dámské oblečení a dělá volavku jako četnice. V hledání svojí malou rolí pomůže převážně ta ztřeštěná jeptiška, která do četnické stanice přijede v kachně jen o dvou kolech. Rozhodně tento díl je představa starých aut, a to nejen francouzských. Ať už jsou to staré kachny od Citroenu, tak to bizarní zelené četnické auto, tak se ve filmu objeví i několik českých Škod 105. Zajímavostí je i to, že se vrací herečka, která dřív hrála Cruschotovu manželku. Ovšem vedle manželky pana štábního už vypadá značně staře. [21929. hodnocení, 259. komentář, 58%]

Četník a mimozemšťané (1979)

Pátý díl četnické série vznikl devět let po přechozím, ČETNÍK VE VÝSLUŽBĚ a 15 let od prvního snímku. Po slabším třetím díle se Cruschotova parta vrací ve velkém stylu. I když Cruschotova parta… Z původní sestavy zbyli jen dva, samotný Cruschot (Funes) a pan štábní (Michel Galabru). Ostatní četníky hrají noví herci. Stejně tak je tomu u Crusotovy manželky, kde rajcovní blondýnu nahradila bruneta. Cruschotova dcera ze série beze slova úplně zmizela. Devět let od posledního dílu se podepsalo především na Cruschotovi. Funes značně zestárl. Už je to takový scvrklý stařík, který ovšem perlí a vyvádí skopičiny jako zamlada (oblíká se za jeptišku, plukovníka a pana štábního bouchá do hrudi a píchne oba nožem do zadku). Cruschot prostě dělá takřka celý film a dělá z něj další parádní komedii, která je okořeněna mimozemšťany, jenž přiletí se svým ufem do St. Tropez. Ufoni pijí olej, berou na sebe podobu četníků, duní na hrudi, protože jsou ze železa. Závěrečná scéna, zběsilý hon četníků na ufony s vodou, je bizarně groteskní. [25317. hodnocení, 337. komentář, 66%]

Četník ve výslužbě (1970)

Začátek filmu na mě působí značně pošetile při představě, že četník ve výslužbě (Cruchot a všichni jeho kolegové odešli do důchodu) si může dovolit bydlet v luxusní vile s vybavením, za které by se nestyděl ani Fantomas. Cruchot rybaří, jezdí na koni, ze kterého mu pomáhá vysokozdvižný vozík a obskakují jej najatí sluhové. Je to sice úplná kravina, ale kravina co baví. Ovšem poté, co Crusot s ostatními kolegy jdou pomoci z blázince Fugasovi, který ztratil pamět, se z ničehonic vytratí vše, co bylo na celé četnické sérii tak skvělé. Rázem se z toho stává vzpomínkový film na předchozí tři snímky, kdy se jen připomíná to, co už četníci zažili. Pro mě je tohle oproti předchozím třem filmům značně slabší díl. Zajímavou scénou, je až ta závěrečná se splašenou atomovkou na pláži, která svojí bizarností připomíná filmy s Fantomasem či crazy Batmana z roku 1966. [20746. hodnocení, 230. komentář, 67%]

Četník se žení (1968)

Oženit Crusota, tou dobou s 41letou milfkou Claude Gensac, bylo dobrým tahem. Ten vztah vdovec - vdova a potažmo nevlastní dcera - nevlastní matka se skutečně povedl. Pozvedl sérii tím, že na eskapády už tu není jen samotný Funes, nýbrž i jeho dceruška  a manželka. Kromě toho vedle dcery Geneviíve Grad je tu ještě víc na co koukat. Už to není jen o honbě na nudisty. Tentokrát se rozhodne Crusot povýšit a omylem počítače ve zkouškách uspěje. Rázem je on prvním štábním a svého bývalého nadřízeného si vychutnává se vší parádou. Když se ale u mola dozví pravdu, tak následuje snad nejlepší scéna celé série. Crusot v tu ránu má asi 80 cm. :D [23347. hodnocení, 222. komentář, 75%]

Četník v New Yorku (1965)

Vkusné pokračování prvního dílu této legendární četnické série. Četníci ze St. Tropez tentokrát odlétají do New Yorku a s nimi Cruchotova dcera Nicoll coby černý pasažér. Ta mi v tomto díle hodně připomíná Báru Mottlovou, jen s tím rozdílem, že má mnohem menší prsa. Cruchot vyvádí v New Yorku, jakoby mu celé toto město patřilo. Ještě víc než Maisner o 30 let později. Možná se Maisner právě Cruchotem inspiroval. [21321. hodnocení, 256. komentář, 67%]

Četník ze Saint Tropez (1964)

Nestárnoucí klasika s nepřekonatelným výkonem Louise de Funése, která z něj navždy udělala předního světového komika. Včetně něj i ostatní četníci (Michel Galabru, Jean Lefebvre...) jsou vynikající, stejně jako celá tahle francouzská komedie. Crusotova dcera coby fiktivní dcera místního mafiána se taktéž povedla. Z počátku je to taková honěná na nudisty, ale díky této povedené dcerunce dostává tento první díl ještě větší šmrnc. Připlete se k luxusnímu autu, v němž je ukradený obraz a tatínek Crusot to pak musí vše zachraňovat. Projíždí se na malém traktůrku, prchá v ukradeném autu svým kolegům a málem se poblinká ze zběsilé jízdy, když dělá pasažéra té střeštěné jeptišce. A pro nás Čechy je tahle série ještě okořeněna nezapomenutelným dabingem Františka Filipovského. [47355. hodnocení, 481. komentář, 86%, 172. nejlepší film, 528. nejoblíbenější film]

Železná maska (1962)

Staré zpracování Dumasovy klasiky. V porovnání s Wallaceovým filmem, do kterého obsadil DiCapria, Malkoviche, Ironse, Byrnea a Depardieua je tento film velice nezáživný. [880. hodnocení, 47. komentář, 64%]