Simpsonovi (1989) (seriál)

Po čtyřech letech jsem dal Simpsonům znovu šanci. Vadilo mi, že kvůli tlaku zvenčí začali tvůrci uhýbat až moc doleva a už to prostě nebylo ono. S jednatřicátou sérií výš už to ale začínají být opět ti staří žluťáci, na které jsem se tak dlouho rád díval (navzdory několika výše zmíněným jasným signálům, které by to takového seriálu neměly být vkládány a které tam očividně musí být jako takové nutné zlo)

Zlo s lidskou tváří (2019)

Tedy, nečekal bych, že ocením Zaca Efrona i jako herce vážných rolí, jako Ted Bundy byl ale vážně uvěřitelný. Ač od mladických let v Muzikálech zmužněl, jeho tvář má stále mladický nevinný nádech, a tím možná vyhrál u tvůrců filmu roli masového vraha, který právě na tohle lákal svoje oběti. Nečekal jsem od filmu moc, a snad právě proto mě tolik nadchl. Klobouk dolů, Zacu.

Dnes v noci v lese nikdo nespí 2 (2021)

Samá kurwa, ale kozy nikde. Zbytečné pokračování dobře našlápnuté jedničky, které celou sérii pošle pravděpodobně do kopru.

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

Je fakt, že film není žádná sláva, ale dívat se na to dá, navíc je to polský horor, kterému ty naše české, novodobé (bohužel) nesahají ani po kotníky. Příběh je sice tuctový, ale masky a násilí to bohatě vynahrazují.

Pekelná díra (2022)

Jestli Poláci něco umí, tak točit retro filmy a seriály, odehrávající se v osmdesátých a devadesátých letech. Proto jsem se na tenhle film tak těšil. Bohužel, krom parádní atmosféry a posledních cca deseti minut děje, jsem na filmu nenašel nic, co bych podtrhl.

Gaia (2021)

Na africké poměry jistě nadprůměrný film, ale na ty evropské je to jen lehce nad průměrem. Mimochodem, to, že se to odehrává někde na jihu Afriky, bych z filmu vůbec nepoznal. Kdybyste mi řekli, že je to třeba Austrálie, kýval bych hlavou a poznamenal něco jako: jo, to je vidět. Žánrově bych film označil asi jako ekobodyfolk horor, čímž dali autoři patrně najevo, že splácali dohromady všechno, co momentálně frčí... ale... funguje to. Je to místy nechutné, místy zvrácené a správně halucinogenní, ale strašidelné už moc ne... jo a hlavní hrdinka je hororově sexy a má pěkný...

Na západní frontě klid (2022)

Velice špinavý a velice brutální filmová adaptace legendárního protiválečného románu o neúctě k lidskému životu, snaze za každou cenu přežít peklo a touze už nikdy nic podobného nezažít ani nepřipustit. Každého, koho i po shlédnutí tohoto filmu nepřejdou jeho válečné choutky by měl být nakopán do koulí a vystřelen bez kyslíkové masky do Vesmíru.

Men (2022)

Napíšu to takhle - na film jsem se těšil, protože jsem doufal, že dostanu to - co jsem nedostal. Ten film ale nebyl špatný, jen jsem zřejmě před sledováním filmu samotného nepochopil (z náznaků diváků nebo recenzí), co je mi vlastně nabízeno. Zhruba do dvou třetin jsem děj chápal a předpokládal, kam se asi posune. Potom však autoři pomocí jakýchsi metafor poslali finále úplně někam jinam a já byl (krom oněch "porodů", z kterých jsem málem hodil šavli) totálně vedle. Abych ho nějak ohodnotil, vzal jsem si dva zdejší mé oblíbené recenzenty, z nichž jeden dal odpad a druhý plný počet (jasný to znak, že žádný film se nezalíbí všem), zprůměroval to, dal spokojené tři hvězdy a nostalgicky zavzpomínal na Garlandův první scénaristický počin, klasiku 28 dní poté, která po mě tehdy nechtěla, abych si u sledování děje musel lámat hlavu.

Monstrum (2022) (seriál)

Cogito ergo sum - zmatený. Čekal jsem od tak vychvalovaného seriálu mnohem víc, než mi nabídnul. Teď nemluvím o absenci nějakých brutálních scén a krvavých kanibalských orgií, ale čistě o hereckých výkonech a o příběhu. Ačkoliv masový vrah, byl Dahmer hlavní postavou seriálu a divák by k němu tedy měl cítit nějaké (doufám že negativní) emoce. Dahmer v seriálu byl však jen robot, jenž jen při vzácných okamžicích prokazuje nějaké emoce, jinak se chová naprosto stejně jak při jednání s policisty, tak i při porcování mrtvol. Asi byl takový i ve skutečnosti, ale i tak mi to bránilo vcítit se do děje, nenávidět Dahmera, přát mu co nejkrutější smrt a vinit systém, který svým laxním přístupem dovolil takové bestii bezuzdně řádit. Prostě mi to přišlo jako sledování hraného dokumentu bez absence pocitů. Jediní, kdo mě oslovili, byl Dahmerův otec a stále si stěžující Dahmerova sousedka. Navíc jsem byl při neustálém přeskakování v čase chvílemi zmatený a bránilo mi to v soustředění. I přesto je však seriál velmi kvalitní a minimálně pro ty, kdo se o téma sériových vrahů zajímá, důležitým audiovizuálním počinem.

Telefon pana Harrigana (2022)

To si takhle v Applu řekli, že by potřebovali dostat mobily i mezi starší generace. Vzali Kingovu předlohu a natočili hodinu a třičtvrtě (!) trvající nudnou reklamu na iphony, obalenou do filozofických úvah a duchovna. To i ta malá mistička čipsů, kterou jsem u toho jedl, byla mastnější a slanější, než celý tento film. Dvě hvězdy dávám jen za Donalda Sutherlanda a Jaedena Martella.