bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 1.12.2011  13:34

Alex Lippi (Romain Duris) vo Francúzsku rozdeľuje, zatiaľčo iný Alex ("Hitch" Hitchens) za "Veľkou mlákou" už nejakú dobu spája. Aj keď je výsledok ich "činnosti" protikladný, na body stále vyhráva Hitch. L' Arnacoeur osvieži ako príjemný provensálsky vánok azúrového pobrežia, ktorý záverom a lá Hollywood happy end by Danielle Steel schladí ako večerný mistrál a zmetie zo stola dojem rýchlejšie ako detský Dom Pérignon na silvestrovskej oslave. Avšak legendárna kombinácia Monte Carlo/Ferrari môjmu srdcu nedovolí rozsvietiť menej ako 4* :)

• 18.9.2015  17:53
    2 zbraně (2013)

Ale no tak... Postupy, z ktorých vznikol tento neochutený kotlík ľahkej zábavy, sme tu a tam registrovali v (oveľa) lepších aj v (oveľa) horších vydaniach, podobne ako slepačí vývar v 99% tuzemských reštaurácií. A jednooký kráľ? Jednoznačne Bill Paxton. Zvyšok? Všade videný maškarný ples s otrepaným programom a maskami.

• 25.9.2012  15:59

Svojim spôsobom priemerná žánrovka obohatená obligátne o perverziu, blbé reči a vydarenú akciu. Čím si ma 21 Jump Street najviac získal, tkvie v prevedení priemerných ingrediencií na fungujúcu zábavu a z pomerne predsudkovo vnímanej trápnosti, sa vykľula šmrncovná, vtipná oddychovka na víkendovú siestu.

• 3.6.2011  17:08

Jean Reno a Nicolas Cage si v hereckej brandži môžu podať ruku. Tam, kde sa v posledných rokoch objavia ako hlavní predstavitelia, je to veľká bieda, čo mi je pri ich talente úprimne ľúto. Námetovo veľmi zaujímavé, ale spracovanie skončilo postupne v B-formáte. Nebolo to ani akčné, ani dramatické, ani napínavé. Suché a ťažkopádne ako reklama na hlad...

• 14.3.2014  16:44

Ďalšia britská facka pre Hollywood z efektivity. Pán Boyle dokázal zo smetí poskladať tak uveriteľne skľúčujúcu a beznádejnú apokalyptickú atmosféru až mi behal rozzúrený mráz po chrbte. Presne si pamätám moje pocity, keď som videl 28 Days Later... prvýkrát v čase uvedenia do kín. Rovnali sa pocitom zúfalstva dôchodcov nad vypredaným akciovým sortimentom. I Am Legend sa môže hanbiť za svoju úbohú existenciu, pretože ide iba o nevydarenú americkú mutáciu. Darmo, Danny Boyle, všestranný to umelec oplývajúci zvláštnou formou geniality s imponujúcou nezlomnou snahou pustiť sa do rôznych vôd filmových. Hudbu a výpravu považujem za vrcholové míľniky vo svojej osobnej kinematografii a 28 Days Later... ako celok radím za zenit apokalyptickej tvorby. O výnimočnosti svedčí fakt, že svojim úderom zúfalstva na svetlé zajtrajšky sa im rovná iba The Road s adekvátnym sparingpartnerom v podobe Children of Men. Zvyšok je pulvis et umbra...

• 28.3.2014  15:13

Štart sťa nálet projektilov z guľometného hniezda a po hodinke a pol si tak nejak krútite hlavou, že to až tak neposrali ako u sequelov taká obyčaj. Do prepuknutia tej zberby si to vlastne užívate, prepínate v mysli na udalosti spred 28 dní a "máme radosť". Následne schyzofrenicky decká posielate do polepšovne a pritom si užívate existenčné rozpoloženia vojenských rozhodnutí. Čo zvládli u 28 Days/Weeks Later na poctivej úrovni (morálne dilemy, krízové situácie, ľudský úpadok, výprava, efekty), nedotiahli po 28 týždňoch na filmárskej stoličke (slabá minutáž, hľadanie riešení, vyšší infarktový stupeň). Stále však vysoko pozerateľné a výpravovo odzbrojujúce.

• 21.10.2016  17:58

Ďalšia ultra-patriotická splaška. Dve hodiny byrokratickej avantúry o tom, kto má dlhší či hlbší kopulačný orgán. Z tých dvoch hodín sa celá pol hodina točila okolo opakovania základov písania na tabuľu popretkávaná neurotickými tikmi agresie. AŽ následne "boj s terorizmom" naberie spád nalinajkovaným prepadnutím z Veľkej učebnice ilegálnych akcií CIA, hodné premietania počas prestávky v Super Bowle. Chladnokrvné spracovanie tejto sekvencie a neurčité kritické napľutie do vlastných radov za simulované topenie zajatcov, potiahli honbu za teroristickým jednorožcom do polohy 2 a 1/2*. I keď tá digitálna krv mrazila oči v údive WTF.

• 7.11.2011  16:57

Áno, dovolím si patriť medzi tých rebelov, ktorých viac ako rok a pol s letom príliš nenadchlo. Z každého reprezentujúceho žánru si film vybral najmenej podstatné aspekty a preto predstavuje žánrovo neoslovujúci mix s nevýraznou Zooey Deschanel, pripomínajúci prienik medzi P.S. I Love You a Juno. Škoda, že film nezvolil priamočiarejšiu dejovú líniu. Mojmu pragmatickému oku neulahodia prešľapujúce projekty na jednom mieste ako workoholik pred začiatkom pracovnej smeny.

• 3.9.2011  18:13
    8 MM (1999)

Nicolas vráť nám tvoje úžasné roky 90-te! Brilantný výkon po každej stránke vyburcovaný snáď samotnými pekelnými bránami. Málokedy ma dostane do pozoru toľko impozantných hereckých výkonov na každej filmovej pozícii, ktoré zároveň tvoria skelet a základný kameň podmanivej a desivej atmosféry prelínajúc depresívnosť, hnus, sebareflexiu, empatiu a psychologickú genocídu gradovanú každou minútou a podporovanú hudobnou filmovou virtuozitou. Avšak neviem si predstaviť čo by predviedol na režisérskej stoličke pôvodne zvažovaný pán Fincher (strháva ma z pokojného spánku už len tá predstava hardcoru, ktorý by nervy trhal z tela ako banda hispáncov indoeurópskeho pôvodu medené káble v "nevybývaných bytoch" :) Našťastie mal pán Schumacher lepšie obdobie a svojim výkonom si zaslúži maximálne hodnotenie tak ako celý projekt na čele so všetkými aktérmi.

• 6.2.2013  17:26
    96 hodin (2008)

Takto má vyzerať akčný film 21.storočia. Pán Morel z almužny vytrieskal viac ako Chuck Norris z divákov v 3D projekcii. Nejde o žiadne sračkoidné B-teleso pointujúc v parodických drsných rečiach na pozadí slzotvorných kŕčov ako mi navodzovali predsudky. V sladkom opojení blížiaceho sa spánku mi pán Neeson nakopal oči adrenalínom tak udatne, že ešte aj vo sne som lámal albánske kosti rad radom. Taken ma jednoducho očaril telom aj dušou. Plný počet bez debaty, but if you don't, I will look for you, I will find you, and I will kill you.

• 19.3.2013  17:42

Čo predvádza pán Megat(ĺk)on snáď nepotrebuje komentár... Ak už Colombiana nezmietla jeho talent (ak vôbec nejaký) a ponuky (ak vôbec nejaké) do zabudnutia, v tom prípade sa Taken 2 týči do nebies ako Hérostratova ruka s horiacou fakľou nad Artemidinou hrdosťou uvelebenou v Efeze, kričiac do vetra celému svetu, že Taken ako koncept zlyhal. V súčasnej remake-sequel-prequel dobe pôsobí jedna nadupaná lastovička bez nasledovníčok ako ohrozený druh, ale ľudia by pri takomto odpade nemali zo seba robiť trhací kalendár na lístky do kina. Prejdem, ale k meritu veci. Silné momenty ešte silnejšie konkurujú šafranu z čias stredovekých, "výkon" réžie nepotrebuje funebráka ani plačky, kameru a strih v akčných scénach obsluhovali porno herci v "akcii" a zlatý klinec v závere prvotiny vystriedal grambľavý ujo z výpredaju A.D.I.D.A.S. na konci minulého storočia. Napriek tomu pána Megatonu producenti tľapkajú po pleci, kritike zostali nemé tváre, a diváci dali pekne napapkať lastovičke, aby zniesla zlaté vajíčka za ideálny pomer výroba/kvalita sťa Made in Albania. Samozrejme z toho hnusu nejde necítiť vol. 3. Vnuci, vnučky, ženy, bratia koňov otca matere cigánske (pardon albánske) už brúsia šable :) Z ľútosti protekčných 2 a 1/2*

• 6.3.2013  17:01

Nenadchlo, nenudilo, nedojalo, neurazilo. Koniec sladší ako liter Coca(in)-Coly, ale stále prospešnejšie zneužitý čas, narozdiel od Modrého na nebesiach.

• 3.4.2011  13:55
    A-Team (2010)

Priznám sa, že čakal som niečo horšie ako som mal možnosť nakoniec vidieť. Vcelku uletený, ale v rámci možností, vyplývajúcich z originálu, podarený remake. Palec hore hlavne nad obsadením hlavných štyroch hrdinov, to vyšlo tvorcom na jednotku, pardon, vlastne na 5* :) Vyzdvihujem hlavne výkon Sharlto Copleya, ktorý nenudil, ale naopak bavil až do konca a svoju rolu zahral šialene dobre. Dej neprekvapí, drží sa poctivo v rámci žanru aj originálu, zábava a vtip nie sú od veci, ale fungujú a bavia. Prekážal mi chaos v určitých situáciách a až prílišná nelogickosť v niektorých momentoch (viď scéna s kontajnermi s nadväznosťou na odhalenie vinníka), ktoré mi rušili celkový dojem. Film je však príjemnou jazdou a zábavou, ktorá nenudí a je vhodnou alternatívou na nudný večer.

• 7.4.2014  15:30

Abraham "Blade" Lincoln... Zlý vtip všakže? Kdeže... Monštruózne desivý vtip, ktorý pije trpezlivosť horšie ako stádo prváčikov na veľkej prestávke. Zlyhalo obsadenie, scenár, logika, súdnosť... Zlyhalo toho veľa... A tak desivo hrozné efekty, na to sa nedalo pozerať, nie to ešte prežívať. A tých spomalených scén s vlakom... Potom mi je jasné, čo toho pokojného Angličana priviedlo do zúrivosti, keď čakal v Leopoldove na prestup. O kvapku krvi 1*

• 25.4.2018  20:35

Vzhľadom k súčasnej dobe a k spoločenskej situácii, účelne mierená novinársko-politická rana s presnosťou Vasilija Zajceva. Spielbergov cveng a prostriedky naservírovali technicky atraktívne spracovanú drámu s hereckými esami, ktorá skôr slúži ako povinná výplň v nominačných jazdách zámorských ocenení. Bežný divák, viacmenej, nemá šancu nájsť vlastnú niť v kope (ušľachtilého) scenáristického sena, pokiaľ sa aspoň z časti neorientuje v danej historickej problematike. Pre liberálno-kapitalistických deviantov chlieb každodenný, pre zvyšok ľudstva mierne nadpriemerný Spielberg.

• 3.3.2017  15:55
    Amadeus (1984)

Hudobný prelet nad kukučím hniezdom o Michaelovi Jacksonovi svojej doby. Forman je macher. Jeho pitvanie v psychológii postáv môže poslúžiť na nejednu dizertačku. Tam, kde dochádzajú slová, necháva prehovoriť molové a durové stupnice, ktoré odzrkadľujú stelesnenie doby. Jej božská majestátnosť musí vibrovať v srdci každého hudobného neznajboha. Kašľať na to, že Amadeus nekráča s faktografiou po jednej ceste, to prináleží dokumentu. Amadea treba chápať ako oslavnú spoveď nôt v ebenovej filmovej škatuľke, ktorá s prehľadom rozoberie akýkoľvek muzikál na súčiastky. No a zvyšok je história...

• 23.4.2015  17:55

Ako mohol zrežírovať takýto patriotický výmoľ Clint Eastwood mi vŕta v hlave ako banda termitov mahagónovým sekretárom. Alebo už režisérskym esám ako Spielberg či Mann načisto hrablo vo veži? Clint nám predostrie na výpredajovom sete z Ikey srdcervúcotrhajúci príbeh o polovymetenom Yankeeovi, ktorý rád bije svojich intelektuálnych rovesníkov, chľastá light-alcohol pivo a mužstvo si sem-tam nechá poškriabkať na ródeu. Potom si zopár krát odskočí služobne na druhú stranu zemegule, kde "zachraňuje" vlastnú krajinu pred "jaskynnými" ľuďmi... Všetko by zobralo na milosť fakt kvalitné umelecké a efektové prevedenie, ale po hereckej stránke ťažká opica, dejové interakcie Irak-USA pichali do očí ako kreatúry v rodine Addamsovcov, efekty a výprava hojdali ako iracká sloboda a scenár odpľul horkú slinu nacionalizmu. Súdny člen homo sapiens sapiens ocení nervovo a akčne vypäté scény s vŕtačkou a púštnou búrkou a šibalsky vydarený trailer. Záver už iba zosmiešnil aj tých najluxusnejších majstrov propagandy 20. storočia. Gran Torino musí plakať pri pohľade na tohtoročnú súpisku AMPAS nominácii... a ja s ním tiež.

• 14.9.2017  19:59

Ľahko stráviteľné akčné béčko, ktoré si neláme hlavu nad scenáristickými blábolami a dejovými stereotypmi. Jednoducho to do vás nasolí z prvej a máte vystaranú necelú dvojhodinku makareny zlámaných kostí, letiacich guliek s minimálnou dávkou výstrahy a na rad prídu aj nejaké tie okázalejšie detonácie. Občas povznesú osoh príjemné prekvapenia, občas čosi nečakané. Na mojej krvotvornej mienke to určite nezanechalo trvalé následky syndrómu American Sniper.

• 14.9.2011  11:34
    Američan (2010)

Prvý krát mám výraznejší problém napísať niečo zmysluplné o tajomne nezáživnom, ale svojim spôsobom priemeru sa vymykajúcom filme. Veľa sa nehovorilo, veľa sa nezabíjalo, veľa sa neprezradilo, napriek tomu film nestratil na svojom charaktere a držal sa v rozmedzí/na pomedzí jedinečnosti. Réžia, herci, kamera, výprava bez problémov, akurát strih a scenár trestali viac ako súčasná slovenská seriálová "tvorba". Nečakajte "Stalinove čistky", ale slušne spracovaný námet bez citov, akcie a zbytočných "drístov".

• 6.2.2012  17:03
    Angel Heart (1987)

Gloriola hnusu The Devil's Advocate kutá snáď samotným Luciferom (alebo Louis Cyphre). Postupom času som sa cítil viac znepokojený a zmätený ako samotný Mickey Rourke a Roberd De Niro, ten má charizmu na rozdávanie. Jednoduché prostredie, atmosférovo vypätý jednoduchý nesúrodý dej, zovretý v okovách hereckej ekvilibristiky... pekelne horúca cesta! 4 a 1/2*

• 20.1.2019  19:10

Angry Birds by svedčal ešte viac dospelejší rozmer s väčším množstvom prasačín. Podprahové a cielené odkazy síce držia odrastenejšie publikum v bdelom stave, ale na aplauz nestačí jedna perfektne vydarená scénka pri jazierku (a pár minút, ktoré jej predchádzali).

• 16.7.2015  17:13
    Ant-Man (2015)

Marvelovky začínajú dejovo zívať na úrovni klasického pornofilmu. Tajomstvo sem, tajomstvo tam, koketovanie, (h)laškovanie, nežne dlhá predohra, "ideme na to", sem tam plesknutie po zadku, komplikácie, polohový zvrat, grandiózne finále, potľapkanie po pleci, strih, koniec, sprcha, domov, spať. Svojim spôsobom už neočakávam nebodaj vysoko umelecky prepracovanú záležitosť pre náročnejšieho diváka a Ant-Man sa ani len nepokúsil vybočiť zo zabehnutého rámca priemerných predstavovačiek. Sympatie zožal takou milou svojskosťou s výrazne blahodárnym vtipným koloritom, ktorý neopúšťal mravenisko ani v citovo či akčne vypätých scénach (záverečné zápolenie rozžiari úsmevy aj pesimisticko-introvertným flegmatikom). Z mravčej perspektívy slastné letné osvieženie pre široké vrstvy homo termitiska so šibalsky zvládnutou vizuálnou výzvou. Čo viac prekvapujúce čakať od outsiderov?

• 4.1.2017  11:23
    Apocalypto (2006)

Pekelne epická historická survival dráma, ktorú spásajú viac oči ako myseľ. S nehercami asi ťažko namútite vody trýznivými dialógmi na spôsob Hoří, má panenko a preto sa Gibson správnym spôsobom ubral smerom akčnosti The Last of Mohicans s výrazným oskalpovaním dejovej náročnosti, čo činí z Apocalypta iba technologicky zábavnú jednorázovku a nie zmysluplný veľkofilm, na ktorom by spočinula ťarcha slávy.

• 30.1.2012  16:56
    Auta 2 (2011)

Pixar dokonale pochoval koncept Cars 2 nezmyselným výberom hlavnej postavy. Nech sú Materove úmysly akokoľvek čestné, poučné a zábavné, totálnym spôsobom dehonestuje serióznosť, krehkosť a jedinečnosť jednotky. Cars 2 majú stále po audio-vizuálnej stránke nadpozemskú genialitu, ale otázka znie qui bono? Deti ocenia technickú brilantnosť asi tak ako žena jazdné vlastnosti Maserati (česť výnimkám) a (nielen) mne zostali (nielen) oči pre plač... McQueen a spol. odsúdení do úlohy štatistov, prečo? Jednotka pohladila na duši nejedného dospelého, dvojka som presvedčený, že otrávila.

• 27.5.2015  21:53
    Avengers (2012)

Monštruózna marvelovská koláž s obligátnym intergalaktickým audiovizuálom ako na Otčenáši Amen, ozbíjala vlastné charaktery a z ich samostatných totemov vystrúhala solídny best ofkový track list, ktorý utešene plynie ako premena vody na víno v Káne Galilejskej. Síce výsledný produkt sám o sebe nóvum do sveta nezvestuje a dejovo zasiahne populačnú kolónku percentuálneho priemeru výkonu mozgu anglo-amerického konzumenta, drží si vlastnú líniu nadsádzky, zábavy a žánrového klistíru, čím, pre tentokrát, vyliala do môjho bruška misku s kladnou odozvou.

• 18.11.2018  12:33

Výkvet digitálnej doby funguje na veľkom plátne účelovo bezchybne ako japonská elektronika. Pre intelektuálne mozgy ničím neobohacujúce dielo naplní každý pixel megalomanskou akciou. Prestávky vypĺňa scenáristické vákuum, ktoré nemá čas na rozpitvávanie charakterov (to ponúkajú jednotlivé filmy). Potom opäť na plné gule, bum bác a koniec. Marvelovská all star game ponúkla všetko očakávané, ale mohla viac popracovať na záporákovi. Škoda, dodal by tomu väčší šmrnc a lesk. V Ultronovi tak rozkopali celý potenciál na obsahové vyžitie. Ničím iným totiž Avengeri nemôžu prekvapiť.

• 4.4.2012  16:37
    Barbar Conan (2011)

Vzkriesenie kultu tým najnemožnejším spôsobom, pod taktovkou ťarbáka Nispela. Obdivuhodná deštrukcia logiky, zdravého rozumu a fantasy žánru. Jeden a 1/2* za stráviteľnú výpravu a slušné kostýmy s maskami. Inak sa mi zvyšok nehodnotí ľahko, vlastne sa ani nedá hodnotiť... Ukážkové biele zuby z reklamy na Si(ck)gnal a pol metráková bojovníčka s mečom ťažším ako guľomet Maxim figurujú na piedestály mnohých, do očí bijúcich, prešľapov... Balansovanie na pomedzí B a C kategórie si Conan the Barbarian nezaslúži.

• 10.4.2013  16:47
    Bez kalhot (2012)

V nejedných nohavičkách by hygrometer prekročil kritickú hranicu merateľnej vlhkosti, ale ani takéto huncúctvo nezachráni Magic Mike od pokarhania filmovou radou mladších (Ave Ja!). Kamerovo zvládnutý Soderbergh s priemernou réžiou si tento počin, na rozdiel od fanúšičiek sporo odetých chlapcov, môže zastrčiť za slipy. Hŕstka obstojných momentov a stále sa zlepšujúci McConaughey nezachraňuje tak efektno-efektívne ako Baywatch. Zlatý klinec všetkému pribíja nejasná definícia žánrovej línie, z ktorej vyvstáva častokrát narážka na finálny smer deja, čo je, žiaľ, deklaráciou reality a sklamania, že filmový trhák a.k.a. Chippendales sa nekoná...

• 1.4.2011  15:19
    Bez soucitu (2010)

Pán Morel by si zaslúžil "päťadvadsať". Tak ako ho Taken vyniesol do nebies (ako u koho samozrejme), From Paris with Love je tvrdým pristátím priamo pod "eifelovkou". Tak neohrabaný akčný "guláš" na rozmedzí B a C triedy je na Morelov vkus pod úroveň. Pán Travolta scenár asi nečítal predtým ako prijal túto bezduchú rolu, alebo mu to naordinoval nejaký scientologický "guru"? Liam Neeson menej rozprával a viac konal, ale Travolta len kecá a kecá tie svoje "drsné" klišé hlášky, ktoré by možno ohúrili susedovho psa v 80-tych rokoch. Na druhej strane lepšie pozerateľné (alebo skôr stráviteľné) ako Salt (aj keď s veľkými výhradami), ale druhý Morelov prešľap by už znamenal hotovú katastrofu. Mimochodom, neviem koho to bol nápad, ale John Travolta by mal menej chodiť do solária alebo sa nenatierať tak veľa make-upom, lebo to vyzeralo dosť umelo a neprirodzene a s tým šálikom okolo krku, zafarbenou briadkou a dokonale upraveným obočím, som mal pocit, že sa každú chvíľu objaví na módnej prehliadke (a samozrejme by si tam so všetkými patrične poradil:)

• 18.3.2015  19:19
    Birdman (2014)

Ľúbezné umelecké dielo, kamerovo potiahnuté k introvertnej dokonalosti a nominačne (minimálne) vysoko zaslúžené. Strih strháva z pokojného spánku Freddy Krueger, ktorý presvedčil blaženým snom o večne trvalej jednozáberovej doktríne (a nikdy inak). Kumšt občas pohladká aj kategóriu na úrovni mojej prostej pospolitosti a vidieť tento počin vtákopyska na začiatku roka minulého, asi by filmové srdco skapalo od vytrženia. Takto musím vykonať korektúru v hodnotení, škrtnutím jednej hviezdicovej hlavy Made in Lisa Maria Simpson, keďže za posledných viac ako 365 dní ma nadchlo na podobnú strunku zopár diel na čele s August: Osage County. A to mierne preceňovaný Birdman ošklbe do morku kosti. Ostatne potešilo, že v akadémii, po menšom výpadku, načreli do silne ortodoxne umeleckých štruktúr v najhlavnejšej kategórii.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18