Druhá míza (2015)

Netrpezlivo očakávam, či ešte z novodobých kinematografických záchvevov zrodí múza výkon Al Pacina na hranici rozdýchateľnosti. Danny Collins ju v tomto smere pošteklil, ale na intímnejšie harašenie zostali veľké priestory "na predaj". Na podobnú tématiku plodia opusy aj hollywoodsky vrátnici a bez obsadenia vychádzajúcich hviezd ako rakovina, ADHD, (ne)vyliečiteľný alkoholizmus by snáď dramatický podtón zaspieval labutiu pieseň po úvodných titulkoch. Výhrady nevýhrady využijem svoje právo na citové vzplanutie, keď sa z času na čas rád nechám uniesť viac ako treba. Výsledný efekt rozprúdi potrebnú dávku pozitívnej energie. Vypätejšie príbehové úseky oplývajú precítenou hĺbkou a po celý čas vyžaruje príjemné herecké zžitie s postavami. Predpoveď vývoja záverečnej scény zvládne aj dottore Iľko, ale keď ju miluješ nie je čo riešiť. Btw. Boh žehnaj Christophera Plummera.

Fantastická čtyřka (2015)

Točiť "pilotné" filmy od Marvelu asi už dokáže aj bollywoodsky jimmy jib. Stačí mu dať aspoň zbytočných 150 mega, nejaké pohľadné tváričky v postpubertálnom veku, čo by zajtra mohli byť "in" a známu komiksovku bez štipky úcty k námetovým či scenáristickým veličinám. Keď už nič iné, tak strach naháňajú potenciálne smrdiace daňové úniky, pretože tam, kde sa ušetrilo na hereckých honorároch a podvyživenej akcii, pribudla v meste anjelov nejaká tá vilka v Beverly Hills či limitky tátošov upravených na mieru v Xzibitovej garáži. A to vraj táto blamáž uzrie svetlo sveta v pokračovaní... Priestor, ba priam univerzum, na vylepšenie, povedzme všetkého, tu každopádne existuje.

Focus (2015)

Ako ľahko naletiteľný typ, s naivitou sebe vlastnou, od piky zo srdca neznášam prvý apríl. Focus si zo mňa spravil deň vtákov hneď niekoľko krát, ale ten najpodarenejší ofajč prišiel až príliš skoro na môj skromný vkus. Za to NFL scéna položila touchdown sezóny. Aká to škoda, že zvyšok už mlel tak trochu z vývaru podobne bezúhonnej tematiky a odhodlal sa do "grandiózneho" finále formulovou rýchlosťou, pretože tyčinka Margot a (čierny) muž v čiernom si herecky svedčali ako jachty v monackom zálive. Keby ma Focus o pol hodinku viac šponoval v sedadle, s vypiplanejšou dejovou zásmažkou mohli na konci moje horné končatiny aplaudovať prekvapeniu sezóny hlavného prúdu. 3 a 1/2*

Gunman: Muž na odstřel (2015)

Pred dvomi dekádami by išlo o štipľavý akčný kopanec, kde by nejaké to logické škrípnutie s prímesou obchádzania zdravého rozumu a plytkou romancou vyšlo víťazne ako jazvička krásy, ale v 21. storočí už prameň ťažko zmýšľajúcich, veľkohubých tlčhrdinov vysychá ako Aralské jazero. A keď už sa chceme hrať na sofistikovaný, napínavý drsný akčňák sem-tam by ma potešilo priamočiare obalamutenie na úkor splývajúceho scenára. Namiesto toho mi zadok stŕpal už asi pri "štyridsiatej prvej" mozgovej porážke, čo v konečnom dôsledku padlo na úžitok utrpeniu z celej corridy asi tak blahodárne ako pánovi Pennovi steroidy. No a Javier Bardem zbytočne vystužil herecký cirkus kvôli návratnostiam investícií, podobne ako Števko Seagal v "tragikomédii" Executive Decision (pre pamätníkov pamätný Boeing 747 v ohrození). Aspoň, že fiktívne breaking news na začiatku a na konci pustili do sveta za predlhú dobu pravdu.

Hacker (2015)

Prosím zobuďte ma z tohto zlého sna... Toto nemohol natočiť veľký maestro Mann! Určite má čínskeho menovca, či, lepšie povedané, čínsky fake. Intenzívne rozmýšľam, čím začať, ale zdravým rozumom rozhodne nie. Námet, scenár, herecké výkony okupovali neplatené voľno. Pán Hemsworth ako Thor či iný pseudolimonádový playboy funguje na vábenie ženského publika, ale vážny charakter by mu mali manažéri rozhovoriť razanciou čínskych Triád. Samotné obsadenie radím na popredné priečky v rebríčku the worst of. Mann zrejme senilnie aj v dejových vzratoch, ktoré oplývali korením lásky jeho tvorby. Ľahko čitateľné hranie na drsných kohútov obkolesených jedným pieskoviskom kočíroval akčnými scénami. Tam už sa macherstvo Mannových rúk prejavilo, ale v tomto smere prešiel od prvotriedneho perfekcionizmu k ťažkému pôrodu bez logiky a rešpektu k fanklubu. Posledným (a jediným) kvalitatívnym mohykánom čeriaci hladinu na multivysokom stupni zostal zvuk. A, prosím, rozkopte mu už niekto tú digitálnu kameru! Ďakujem. Prvé a veľké sklamanie roka. 2 a 1/2*

Hotel Transylvánie 2 (2015)

Plnokrvné pokračovanie na spôsob How to Train Your Dragon 2. Hluché miesta síce nevysala s precíznosťou pána Pattinsona, ale marmeláda smiechu vyberie priekupnícku daň zhruba na dve denné dávky odporúčané (česko)slovenskou hematologickou komorou. Menším krucifixom na striebornom podnose rezonuje dejový krvný kolobeh okolo dvoch postáv čím dochádza k výraznému celoplošnému degradovaniu multilevelovej zábavy na plese monštruóznej krúžkovice. Žiadne strachy, zárobok istý a trojka už čaká na západ slnka v lunovom opare splnu.

Chappie (2015)

Chappie pôsobil oveľa vábnejšie exkluzívnym dojmom ako to našľahané žrádlo pre psy. V tejto zmeske pre sci-fi žrútov sme si mohli v zložení všimnúť výrazný podiel Short Circuit, The Terminator, RoboCop a stopový prvok konzervantu I, Robot. Blomkamp síce nerozmetal moje strohé očakávania ako pri District 9, ale úroveň zaškatuľkoval na vysoko kvalitnej a pozerateľnej úrovni. Z krevetovej hordy si opäť s geniálnou nonšalantnosťou požičal výpravu (tú geograficky lokálpatriotickú JAR mu kvitujem všetkými desiatimi, pretože s ňou umyjem toľko prebytočného sci-fi odpadu a navyše mi po nej zostávajú tak hebké ruky). Ľahko prízemné futuristické videnie sveta, vyšpekulované herectvo, efektová salva a záblesk esencie sentimentu, mi ale aj tak neubrali pocit krivdy na logickej ujme. Nemal som poňatia, že do zbrojárskej firmičky sa chodí po všetko dôležité know-how ako do Kampflandu a do uveriteľného konceptu im akosi zabudli dokúpiť kamery a aspoň Linux (nejde o nanuk). Ale kde sa hrabe Apartheid. Blomkampovi úprimne prajem honor James Cameron 21. storočia a pevne verím, že nový Alien mu titul nenávratne nerozleptá. 4 a 1/2*

Jurský svět (2015)

Vcelku hutná nadstavba jurskej ságy snúbiac nenáročne vysokú pozerateľnosť, výpravnú majestátnosť a efektovú blaženosť aj pre nároky z paleontologických kruhov najvyšších. "Údel bieleho muža" trpí nastolením logických anomálií v blockbusterovej gravitácii a hodnoteniu zhadzuje hrebienok v podstate iba preinštalovaný dej jednotky do novodobých lokácií s nastavenou latkou pre pochabý inteligenčný (pod)priemer. Zatiaľčo originál dýchal, šokoval a strašil atmosférou ako budúcnosť severokórejských kapitálových trhov, súčasná aktualizácia predstavuje iba bezostyšné hádzanie pukancov dole gágorom a sŕkanie koly bez toho, aby hrozilo udusenie z preľaknutia.

Kung Fury (2015)

Satirické salutovanie nehynúcim akčným klasikám tých rokov 80-tych a kam oko dovidí v návode na použitie, treba sa nechať unášať na tejto bizarnej vlne. Či už projekt Kung Fury obalamutili drogy (a veľa drog), dejinné pohladenie kultovým vavrínom... Ale čo budem drať hubu - Kung Fury = Ledžend! A slovenské titulky tiež :)

Legendy zločinu (2015)

Legend uviazol v košiari suchých gangstariek ako najsuchší anglický humor na halloweenskej párty. Viac zaujal ľúbostný kalkul než päste, lietajúce guľky alebo iné "rodinné" praktiky. Nebyť skvelého, schizofrenicky hereckého, opusu Toma Hardyho s nezrozumiteľným akcentom a chutných street scenérií Londýna z čias nenasiaknutých multi-kulti, asi by ma od zívania šľak trafil. Takto prišlo aj na lízanec z akčnej nôty, ale chutil sťa gin z írskych plání - neohrabane, trpko a prvoplánovo. 3 a 1/2*